TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - červenec 2015

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - ne  9 - 17, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Vyvrcholení - Diplomové práce studentů průmyslového designu ÚK FSI VUT v Brně
vyvrcholeniDvaadvacet mladých designérů z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně představí své designérské návrhy průmyslových strojů a moderní techniky. Mezi vystavenými modely nechybí ani novorozenecký inkubátor, dětský kočárek, elektromobil nebo záchranářské vozidlo.

Název „Vyvrcholení“, který výstavě dali samotný studenti, odkazuje na zhodnocení jejich dlouhé a mnohdy komplikované práce a zároveň v sobě neskrývá svou mladost, nadšení a vtip, který do svých návrhů nových strojů tvůrci často vznášejí. Mladí designéři jsou teprve na počátku své profesní dráhy, a přesto už se mohou pochlubit opravdu profesionálními výtvory jejich práce.

V Technickém muzeu v Brně budou až do září vystaveny jednak sumarizační postery zobrazující vizualizace a hlavní pohledy (designérské, ergonomické a technické) všech navržených výrobků a také designérské modely v měřítku – funkční vzorky designu jednotlivých produktů.
29. 6. 2015 – 13. 9. 2015

Výstava fotografií od ROG FK
rogfkVýstavu fotografií od skupiny fotografů, kteří si říkají ROG FK, můžete vidět na ochozu v hlavní budově muzea. Lovci snímků se tentokrát zaměřili na světlo a jejich výsledky jsou opravdu úžasné. Originální a osobité fotografie na téma světlo můžete do konce srpna vidět v Technickém muzeu v Brně. Zde je totiž na ochozu v hlavní budově vystavena série fotografií, které pořídili zapálení fotografové a mistři světla.

Výstavu speciálně u příležitosti Roku světla nafotili členové fotografické skupiny ROG FK. Lovci snímků se tentokrát zaměřili na různé podoby světla. Individuální styl i přístup k fotografování jednotlivých autorů je patrný z každé fotografie. Výstava se současně zamýšlí i nad tím, zda dělají lepší snímky lidé nebo roboti, kteří jsou ukryti v každém novém fotoaparátu. Člověk sice mačká spoušť, čímž mu robot přenechá pocit tvůrce, ale technika přebírá stále větší roli v samotném procesu tvorby fotografie. A právě kvůli rozvíjení kreativity a tvůrčího přístupu ve fotografii vznikla i skupina ROG FK, která se pravidelně schází a sdílí společně radost, ze svých úlovků.
do 30. 8. 2015

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
od 4. 11. 2014

Výstava Didaktické hračky v Technické herně TMB
didaktickehrackyNejnavštěvovanější expozici Technického muzea v Brně čeká velice zajímavé zpestření. Oblíbenou technickou hernu doplní didaktické hračky a modely, které svojí formou i zpracováním odkazují na technické dědictví i dobré vlastnosti dřeva jako takového. Díla studentů vznikla během spolupráce Lesnické a dřevařské fakulty Mendlovy univerzity v Brně a Technického muzea v Brně.

Studenti se při výrobě didaktických modelů museli vypořádat nejen s konstruktérskými požadavky, ale bylo zapotřebí nastudovat i historické postupy a vyrobit zmenšeniny často již existujících objektů.

Radost z těchto modelů na výstavě budou mít určitě i ti nejmenší. Didaktické hračky „Gotický krov" a „Roubená chaloupka" jsou totiž plně k dispozici dětským návštěvníkům technické herny, kterou naleznou ve třetím patře muzea. Snahou výstavy je ukázat dětem postupné kroky vedoucí ke vzniku i náročných objektů. Malí i velcí návštěvníci tak mají možnost stát se na chvíli tesařem a postavit si roubenku nebo středověký krov.
12. 2. 2015 - 30. 8. 2015

Modely autíček 1:18
auticka2Sbírka zapůjčená od soukromého sběratele představuje modely automobilů vyrobených v měřítku 1:18.
1. 1. 2015 - 31. 12. 2015


  

 


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.


Akce

Oživená pevnost v Šatově (Areál čs. opevnění v Šatově) 4.- 5. 7. 2015
Kovářská sobota (Kovárna v Těšanech) 11. 7. 2015
Horňácké slavnosti (Větrný mlýn v Kuželově) 20.- 21. 7. 2015


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Moravský kras prof. Absolóna - PREMIÉRA


Památkymlyn slup

Větrný mlýn v Kuželově otevřeno soboty, neděle, svátky, 9–17 h
Kovárna v Těšanech otevřeno soboty, neděle, svátky, 9–17 h
Stará huť u Adamova otevřeno soboty, neděle, svátky, 9–17 h
Areál čs. opevnění v Šatově otevřeno soboty, neděle, svátky 9–17 hhut adamov
Vodní mlýn ve Slupi otevřeno úterý až neděle, svátky 9–17 h, úterý po státním svátku zavřeno
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou otevřeno od května 2015, úterý až neděle, svátky 9–17 h

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz