TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - červen 2015

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - ne  9 - 17, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Velká válka – technika v míru, technika ve válce
Výstava k příležitosti 100. výročí od vypuknutí 1. světové války.

technikavmiruVýstava Technického muzea v Brně mapuje rozvoj techniky na počátku 20. století. Představuje průmysl v Rakousku-Uhersku, se zvláštním důrazem na produkci a výrobce z Čech, Moravy a Slezska. Ukázuje výrobky vybraných továren a podniků. Zaměřuje se zejména na postupnou orientaci průmyslu na válečnou výrobu.

Uvidíte nově zaváděné zbraně a další vojenskou techniku, které našly uplatnění a dosáhly masivního rozšíření na frontách první světové války. Tyto exponáty doplní ukázky uniforem, výstroje, ochranných příleb a osobních věcí vojáků. Originály dochovaných předmětů tvoří jádro výstavy. Snaží se představit první světovou válku z pohledu rakousko-uherské armády a zejména z hlediska českých zemí. Ve zkratce připomíná události Velké války, na kterých se podíleli vojáci pocházející z našeho území, ať již působili na kterékoliv bojující straně. Výstavu doplňují interaktivní naučné a zábavné prvky a také doprovodný program pro školní skupiny.
28. 6. 2014 - 28. 6. 2015

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
od 4. 11. 2014

Výstava Didaktické hračky v Technické herně TMB
didaktickehrackyNejnavštěvovanější expozici Technického muzea v Brně čeká velice zajímavé zpestření. Oblíbenou technickou hernu doplní didaktické hračky a modely, které svojí formou i zpracováním odkazují na technické dědictví i dobré vlastnosti dřeva jako takového. Díla studentů vznikla během spolupráce Lesnické a dřevařské fakulty Mendlovy univerzity v Brně a Technického muzea v Brně.

Studenti se při výrobě didaktických modelů museli vypořádat nejen s konstruktérskými požadavky, ale bylo zapotřebí nastudovat i historické postupy a vyrobit zmenšeniny často již existujících objektů.

Radost z těchto modelů na výstavě budou mít určitě i ti nejmenší. Didaktické hračky „Gotický krov" a „Roubená chaloupka" jsou totiž plně k dispozici dětským návštěvníkům technické herny, kterou naleznou ve třetím patře muzea. Snahou výstavy je ukázat dětem postupné kroky vedoucí ke vzniku i náročných objektů. Malí i velcí návštěvníci tak mají možnost stát se na chvíli tesařem a postavit si roubenku nebo středověký krov.
12. 2. 2015 - 30. 8. 2015

Modely autíček 1:18
auticka2Sbírka zapůjčená od soukromého sběratele představuje modely automobilů vyrobených v měřítku 1:18.
1. 1. 2015 - 31. 12. 2015


  

190. výročí vzniku šestibodového písma Louise Brailla
odd. slepecké historie

Ohňostroje Starobrno Ignis Brunensis
26. 5. 2015 – 21. 6. 2015

Výtvarné práce žáků ZUŠ Zbyňka Mrkose
9. 6. 2015 – 21. 6. 2015

Design VUT
2
9. 6. 2015 – 13. 9. 2015


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Tkaní na stavech
pouze na objednávku: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 541 421 444

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.


Akce

Dětský den v TMB 13. 6. 2015
Den pevností jižní Moravy (Areál čs. opevnění v Šatově) 20. 6. 2015
Oživená pevnost (Areál čs. opevnění v Šatově) 4.- 5. 7. 2015


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Dopravní nostalgie


Památkymlyn slup

Větrný mlýn v Kuželově otevřeno soboty, neděle, svátky, 9–17 h
Kovárna v Těšanech otevřeno soboty, neděle, svátky, 9–17 h
Stará huť u Adamova otevřeno soboty, neděle, svátky, 9–17 h
Areál čs. opevnění v Šatově otevřeno soboty, neděle, svátky 9–17 hhut adamov
Vodní mlýn ve Slupi otevřeno úterý až neděle, svátky 9–17 h, úterý po státním svátku zavřeno
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou otevřeno od května 2015, úterý až neděle, svátky 9–17 h

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz