TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - březen 2015

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - ne  9 - 17, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Velká válka – technika v míru, technika ve válce
Výstava k příležitosti 100. výročí od vypuknutí 1. světové války.

technikavmiruVýstava Technického muzea v Brně mapuje rozvoj techniky na počátku 20. století. Představuje průmysl v Rakousku-Uhersku, se zvláštním důrazem na produkci a výrobce z Čech, Moravy a Slezska. Ukázuje výrobky vybraných továren a podniků. Zaměřuje se zejména na postupnou orientaci průmyslu na válečnou výrobu.

Uvidíte nově zaváděné zbraně a další vojenskou techniku, které našly uplatnění a dosáhly masivního rozšíření na frontách první světové války. Tyto exponáty doplní ukázky uniforem, výstroje, ochranných příleb a osobních věcí vojáků. Originály dochovaných předmětů tvoří jádro výstavy. Snaží se představit první světovou válku z pohledu rakousko-uherské armády a zejména z hlediska českých zemí. Ve zkratce připomíná události Velké války, na kterých se podíleli vojáci pocházející z našeho území, ať již působili na kterékoliv bojující straně. Výstavu doplňují interaktivní naučné a zábavné prvky a také doprovodný program pro školní skupiny.
28. 6. 2014 - 28. 6. 2015

Babička Zetka – 90 let výroby automobilů ve Zbrojovce Brno
Technické muzzetkaeum v Brně otevírá výstavu k 90. výročí prvního automobilu, který byl vyroben ve Zbrojovce Brno. Výstava bude otevřená pro veřejnost od 30. 9. 2014 do 29. 3. 2015 v hlavní budově Technického muzea v Brně na Purkyňově ul. 105. V listopadu 2014 uplyne 90 let od doby, kdy Československá zbrojovka v Brně uvedla na trh svůj první automobil DISK.

I když první vůz zdaleka nesplnil všechna očekávání, dokázala Zbrojovka brzy uvést na trh další typ vozu, tentokrát již pod známou značkou „Z“ Pro automobily značky „Z“ byla charakteristická jednoduchost, malá spotřeba, snadná údržba i oprava. Díky těmto vlastnostem se do současnosti dochoval poměrně velký počet vyrobených automobilů a Technické muzeum v Brně se může pyšnit téměř kompletní typovou řadou a především jediným dochovaným exemplářem vozu DISK. Ačkoli Zbrojovce nebylo dáno do vínku věnovat se konstrukci a výrobě automobilů dlouhá léta, přece jen se jí během několika let (1924-1936) podařilo uvést na trh několik zajímavých typů a uspět ve velké konkurenci nejen domácích automobilů. Zetky tak nesmazatelně přispěly k historii automobilismu v meziválečné Československé republice.

Výstava mapuje historii výroby automobilů značky Z ve Zbrojovce Brno a okrajově i další produkty mírové výroby. Vzhledem k tomu, že TMB disponuje téměř kompletní typovou řadou těchto vozů, představí výstava především zajímavé varianty Zetek ze sbírek soukromých majitelů. Jedná se například o Z 18 roadster, Z 9 s karoserií Petera či poměrně unikátní Z 9 v dvoudveřové variantě. Velmi zajímavý je také vůz Z 4-IV série s karoserií Dostál Praha, který je ve stejném provedení jako vůz, se kterým jezdila manželka Vlasty Buriana. Za zmínku také stojí závodní vozy - především tzv. „mílovka“, tedy vůz Z 4 se speciální v továrně upravenou karoserií pro závod 1000 mil československých. Takzvaně „nakouknout pod kapotu“ budou moci návštěvníci u chassis vozu Z14. Vozy tohoto typu startovaly úspěšně na Masarykově okruhu v letech 1931–1937.
30. 9. 2014 - 29. 3. 2015

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
od 4. 11. 2014

Modely autíček 1:18
1. 1. 2015 - 31. 12. 2015

Horolezecké osobnosti na vrcholech Nepálu
Jan Červinka - hory a kytky
3. 2. 2015 - 9. 3. 2015

Výstava Didaktické hračky v Technické herně TMB
Nejnavštěvovanější expozici Technického muzea v Brně čeká velice zajímavé zpestření. Oblíbenou technickou hernu doplní didaktické hračky a modely, které svojí formou i zpracováním odkazují na technické dědictví i dobré vlastnosti dřeva jako takového. Díla studentů vznikla během spolupráce Lesnické a dřevařské fakulty Mendlovy univerzity v Brně a Technického muzea v Brně.
12. 2. 2015 - 30. 8. 2015

Miniatury Brna pro taktilní vnímání
odd. slepecké historie
od 16. 2. 2015

Osobnosti z archivu TMB: Prof. Leopold Grimm
od 17. 3. 2015


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Nepálské dny v Brně – vosková batika (3. 3. – 12. 3. 2015)
Velikonoční dílna (24. 3. – 27. 3. 2015)
pouze na objednávku: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 541 421 444

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.


Akce

Hudební dýchánky (4. 3. 2015 (od 16 hodin v expozici Salon mechanické hudby)
Pro dítě (Veletrhy Brno, a.s.) 6. 3.– 9. 3. 2015
Amper 2015 (Veletrhy Brno, a.s.) 24. 3.– 27. 3. 2015


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Bulharsko - nové snímky


Památkymlyn slup

Vodní mlýn ve Slupi
Větrný mlýn v Kuželově
Stará huť u Adamova
Kovárna v Těšanech
Areál čs. opevnění v Šatově
Šlakhamr v Hamrechhut adamov

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz
V tomto období uzavřeny.


Doporučujeme!!! Technické muzeum v Brně vydalo pro tuto sezónu Cestovní pasy návštěvníků památek. Získat je můžete ve kterémkoli objektu TMB. Návštěvníci pak při návštěvě památek sbírají razítka a poslední vstup mají zdarma.