TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - říjen 2014

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - ne  9 - 17, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Velká válka – technika v míru, technika ve válce
Výstava k příležitosti 100. výročí od vypuknutí 1. světové války.

technikavmiruVýstava Technického muzea v Brně mapuje rozvoj techniky na počátku 20. století. Představuje průmysl v Rakousku-Uhersku, se zvláštním důrazem na produkci a výrobce z Čech, Moravy a Slezska. Ukázuje výrobky vybraných továren a podniků. Zaměřuje se zejména na postupnou orientaci průmyslu na válečnou výrobu.

Uvidíte nově zaváděné zbraně a další vojenskou techniku, které našly uplatnění a dosáhly masivního rozšíření na frontách první světové války. Tyto exponáty doplní ukázky uniforem, výstroje, ochranných příleb a osobních věcí vojáků. Originály dochovaných předmětů tvoří jádro výstavy. Snaží se představit první světovou válku z pohledu rakousko-uherské armády a zejména z hlediska českých zemí. Ve zkratce připomíná události Velké války, na kterých se podíleli vojáci pocházející z našeho území, ať již působili na kterékoliv bojující straně. Výstavu doplňují interaktivní naučné a zábavné prvky a také doprovodný program pro školní skupiny.
28. 6. 2014 - 28. 6. 2015

Design.s
designSMezinárodní bienále studentského designu.

Navazuje ideově a částečně i prakticky na letitou tradici výstav absolventských prací studentů Ústavu konstruování VUT v Brně a Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně pravidelně konaných v prostorách Technického muzea v Brně. Jádrem této přehlídky s oceněním je téma studentského designu. Projekt design.s se zaměří především na průmyslový a produktový design, jež vzniká na vysokých školách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jmenovaná odborná komise provede na základě přijatých studentských prací výběr, s nímž bude veřejnost seznámena na výstavě v prostorách Technického muzea v Brně.
24. 6. 2014 - 5. 10. 2014

Slepecká muzea Evropy očima tyflopedů
22. 10. 2013 - 31. 12. 2014

zetkaBabička Zetka – 90. Let výroby automobilů ve Zbrojovce Brno
Výstava k 90. výročí výroby automobilů brněnské Československé zbrojovky. Od 30. září 2014 v Technickém muzeu v Brně. Přijďte se podívat na tyto legendární automobily.
od 30. 9. 2014


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.

Tkaní (7. - 16. 10.)


Akce

Design Slide Show (2. 10.) TMB
Den uniformovaných sborů (4. 10., 10-17 hod.) Kroměříž – Hanácké náměstí
Na kafe s Maryšou (5.10.) Kovárna v Těšanech


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Bavorské zámky – staré snímky


Památkymlyn slup

Vodní mlýn ve Slupi
Větrný mlýn v Kuželově
Stará huť u Adamova
Kovárna v Těšanech
Areál čs. opevnění v Šatově
Šlakhamr v Hamrechhut adamov

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz
Technické památky otevřeny do konce října.


Doporučujeme!!! Technické muzeum v Brně vydalo pro tuto sezónu Cestovní pasy návštěvníků památek. Získat je můžete ve kterémkoli objektu TMB. Návštěvníci pak při návštěvě památek sbírají razítka a poslední vstup mají zdarma. Viz CESTOVNÍ PAS 2014