TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - červenec 2014

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - ne  9 - 17, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz

Výstavy

Velká válka – technika v míru, technika ve válce
Výstava k příležitosti 100. výročí od vypuknutí 1. světové války.

Při příležitosti tak významného jubilea se ke spolupráci sešlo 9 významných paměťových institucí – Technické muzeum v Brně, Národní technické muzeum, Vojenský historický ústav Praha, Muzeum města Brna, Moravské zemské muzeum, státní zámek Konopiště, Poštovní muzeum, Moravská galerie a Národní muzeum. Vznikl tak unikátní projekt nazvaný Velká válka. V jeho rámci budou na objektech zúčastněných institucí probíhat výstavy, semináře a další doprovodné akce.
28. 6. 2014 - Zahájení, vernisáž projektu „Velká válka"

Design.s
designSMezinárodní bienále studentského designu.

Navazuje ideově a částečně i prakticky na letitou tradici výstav absolventských prací studentů Ústavu konstruování VUT v Brně a Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně pravidelně konaných v prostorách Technického muzea v Brně. Jádrem této přehlídky s oceněním je téma studentského designu. Projekt design.s se zaměří především na průmyslový a produktový design, jež vzniká na vysokých školách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jmenovaná odborná komise provede na základě přijatých studentských prací výběr, s nímž bude veřejnost seznámena na výstavě v prostorách Technického muzea v Brně.
24. 6. 2014 - 5. 10. 2014

Nedokončená dálnice Vratislav – Brno – Vídeň
dalniceNovou výstavou v Technickém muzeu v Brně bude od 4. března 2014 výstava o tzv. německé dálnici. Vernisáž se uskuteční v pondělí 3. března v 16:30 hodin.

První dálnice začaly být ve velkém budovány od poloviny 30. let v Německu. Ještě před okupací Československa se přípravné a projekční práce rozběhly také na našem území. Od Městečka Trnávka, okolím Jevíčka, Velkých Opatovic, Boskovic, Černé Hory, Kuřimi, Brna a dále k Pohořelicím byla v linii dlouhé asi 85 km rozestavěna tzv. průchozí dálnice, která měla spojovat tehdejší německou Vratislav s Brnem a Vídní. Příprava a následná výstavba probíhala v letech 1938 - 1942, kdy byla celá stavba kvůli hospodářským potížím válčícího Německa zastavena a zakonzervována.
4. 3. 2014 – 8. 6. 2014

Slepecká muzea Evropy očima tyflopedů
22. 10. 2013 - 31. 12. 2014

Tajemství depozitářů
do srpna 2014


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.


Akce

Kovářská sobota (12. 7.) Kovárna těšany
Horňácké slavnosti (21. 7.) Větrný mlýn v Kuželově


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize
stereovize01-100x74

Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: První světová válka – staré snímky


Památkymlyn slup

Vodní mlýn ve Slupi
Větrný mlýn v Kuželově
Stará huť u Adamova
Kovárna v Těšanech
Areál čs. opevnění v ŠatověŠlakhamr v Hamrech (až od 1. 5.)hut adamov

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz