Extrémní desetidenní půltriatlonové klání se uzavře v Těšanech

triatlon bezecBrno, 2. června 2021 – Co je v lidských silách? To zjistíte při vyvrcholení úchvatné akce – doběhu desátého půltriatlonu během deseti dnů. Akce, kterou doprovodí bohatý program, se uskuteční v sobotu 12. června v obci Těšany na Brněnsku. Jakub Žák, místní rodák, zakončí v Těšanech závod, který začne o deset dní dříve na Faerských ostrovech. Během deseti dnů, zvládne v deseti zemích deset půltriatlonů!

Celkem Jakub Žák zdolá 1130 km (900 km kolo, 211 km běh, 19 km plavání) a pokusí se tím vytvořit tuzemský rekord. „Nejde jen o to, že Kuba předvede tento výjimečný sportovní výkon. Celá akce má osvětový přesah, protože chce upozornit na problematiku náhlého srdečního selhání,“ říká starosta Těšan Miroslav Zborovský, který akci zaštítí.

Přístroj pomůže srdci
V sobotu 12. 6. vyběhnou sportovci v čele s Jakubem Žákem v 14:00 z Brna. Před základní školu do Těšan začnou dobíhat kolem 16.00. U školy v parku, tedy v cíli, bude již od odpoledne připravený program s moderátorem, akcemi pro děti i občerstvením. Po doběhnutí Jakub Žák občanům Těšan symbolicky předá AED přístroj, který bude umístěný v centru obce pro případ srdečního selhání. „Uvažujeme, že přístroj umístíme do fasády nové hasičské zbrojnice, která je v centru obce,“ doplňuje Miroslav Zborovský.

Jakub Žák vysvětluje, jak myšlenka vznikla: „Žiju sportem, stejně jako jím žil dědeček. Zasáhlo mě, když v roce 2014 náhle odešel. Stále jsem si opakoval: dostat se mu rychlé pomoci, třeba by tu dnes byl s námi. Nechtěl jsem jen sedět a truchlit. Měl jsem nutkání s tím něco udělat. Proto jsem vymyslel výzvu 10/10/10. Deset dní, deset zemí, deset tratí ironmana.“