Běh pro Paměť národa odstartuje v sobotu 19. září

beh pro pamet naroda 2038Brno, 15. září 2020 – V sobotu 19. září 2020 odstartuje v brněnském parku Anthropos již pátý ročník celorepublikového charitativního Běhu pro Paměť národa. Běžci si mohou zvolit trasu pět nebo deset kilometrů a pro pěší je připraven nenáročný kilometrový okruh. Každý z účastníků akce si může vybrat osobnost například z řad politických vězňů, válečných veteránů nebo bojovníků za svobodu, kterou svým během symbolicky podpoří. Výtěžek běhu půjde na rozšíření sbírky Paměť národa, jež zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program. Patronem běhu je známý herec Michal Isteník, který se na místě ujme moderování.

Start i cíl běhu bude umístěn v brněnském parku Anthropos a trasa pro běžce i pěší povede kolem pavilonu a podél řeky Svratky. Běh na pět a deset kilometrů odstartuje v 11 hodin dopoledne. Chodci vyrazí na kratší kilometrový okruh přesně v poledne. Ve stejný čas začnou také dětské disciplíny. Vyhlášení výsledků všech závodů je naplánováno na 13. hodinu. „Zatímco v našem charitativním běhu jde ‚pouze‘ o výsledný čas, pamětníkům šlo o život, čest a svobodu. Společně běžíme proto, abychom nezapomněli na jejich osudy a předali je dalším generacím. Výtěžek ze startovného umožní natočit a uchovat další stovky zajímavých příběhů. Zájemci o běh v Brně se mohou přihlásit na internetových stránkách https://www.behpropametnaroda.cz/brno,“ doplňuje David Butula.

Součástí akce je rovněž doprovodný program pro děti i dospělé. Například Divadlo Líšeň připravilo pro nejmenší program Figurkov – logické hry, které rozvíjejí geometrické vnímání, prostorovou orientaci a paměťové dovednosti. Skupina Sakra Buraja uhrane svou pestrou směsí akustického jazzu, beat boxu a hip hopu a schopností reagovat na aktuální dění. Celou akci naladí DJ Romeo Green ze svých vinylů. David Butula k tomu dodává: „Oblíbený divadelní a televizní herec Michal Isteník je naším stálým podporovatelem, proto již podruhé Běh aktivně podpoří. Záštitu nad Během pro Paměť národa převzal starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl. Běhu se osobně zúčastní paní Milena Blatná, pamětnice a předsedkyně Konfederace politických vězňů.“