Krasobruslařský Záhřeb přál Brňákům

Krasobruslari 250Brno, 26. březen 2013 - Na lednovém mistrovství Evropy v krasobruslení v Záhřebu získala Česká republika bronzovou medaili zásluhou Michala Březiny. Přesto se v Brně po šampionátu objevili hned dva bronzoví medailisté. Tím druhým byl Ondřej Hotárek, který vybojoval medaili pro Itálii v páru se Stefanií Bertonovou.

Dlouholetí kamarádi se potkali v brněnské krasobruslařské hale na Křídlovické ulici, když bylo Michalovi čtrnáct a Ondrovi dvacet let. Ten si ani neuvědomuje, kdy se s mladším kolegou poprvé octli v jedné šatně. Brzo ho ale musel začít brát na vědomí. Jeho mladší soupeř se totiž rychle zlepšoval. „Miloval skoky, a tak na tréninku chtěl pořád jen skákat," vzpomíná Ondra na bezmála deset let starou historii. „Byli jsme od počátku jako starší a mladší brácha," doplňuje Michal.

Mimořádný talent a také tréninková píle přivedly Michala v patnácti letech na první juniorské mistrovství Evropy. Netrvalo dlouho a mladší začal staršího porážet. „Stál jsem na místě a ne a ne se zlepšit. V té chvíli mně Michal poradil, abych to zkusil s páry. Ukázalo se, že to byl dobrý nápad," říká Ondra ke svému přechodu ze sóla na dvojice.

Ve svých 23 letech tak zažil první evropské mistrovství. Hledání partnerky ale nebylo lehké. V České republice se žádná vhodná krasobruslařka nevyskytovala. Oba členové TJ Stadion Brno se shodují, že úroveň ženského krasobruslení u nás v současnosti nedává naději, že by se zde nějaká vhodná krasobruslařka našla. Musela by být schopná stát se mistryní republiky v sólech.

Krasobluslari 2Ondřej Hotárek (vlevo) a Michal Březina s krasobruslařskou nadějí z TJ Stadion Brno

Hledání vhodných partnerek je nepochybně i celoevropský problém. Posuďte sami. V Záhřebu bylo prvních pět sportovních dvojic ve složení Rus a Ukrajinka, Němec a Ruska, Čech a Italka, Francouz a Kanaďanka a Rus a Japonka. Najít dvojici, kde jsou oba naladěni na stejné vlně, tedy není nic lehkého.

Tento problém samozřejmě v sólech není. „Pro mě je nejdůležitější, abych závod zajel lépe než ten předchozí. Během soutěže nevnímám soupeře a je mi úplně jedno, jak zajedou. Soustředím se sám na sebe," hovoří Michal Březina o závodu. Ten záhřebský se pro něho nevyvíjel nejlépe. Nejprve si v tréninku vyhodil rameno a potom udělal v úvodu volné jízdy drobnou chybu. Naštěstí ji ale dokázal hodit za hlavu a zbytek sestavy odjel perfektně. Jak říká, když jede s prázdnou hlavou, ví, že jízda byla dobrá. „Soutěž měla vynikající kvalitu. Před takovými dvěma třemi lety by takový výkon stačil na zlato," hodnotí Ondřej Hotárek, který vystoupení kamaráda sledoval z tribuny, a jak přiznává, byl zřejmě nervóznější než on.

Oba krasobruslaři, kteří bydleli blízko sebe v Židenicích, se obvykle navzájem hecují. O rok dříve obsadili na mistrovství Evropy každý ve své disciplíně nepopulární čtvrté místo. „Tentokrát jsme se ale snažili navzájem si pomoci," shodují se oba. Jen Michal dodává: „První získal medaili on, takže mi bylo jasné, že musím medaili získat i já." Společně doufají, že se uvidí v příštím roce na olympiádě v Soči, kde by chtěli samozřejmě medaili. Oba vědí, co ještě mají ve svých sestavách zlepšovat, a mají jasno i o své sportovní budoucnosti. Ondra chce samozřejmě startovat na olympiádě a po ní se rozhodnout, zda ještě rok nebo dva u krasobruslení zůstane. Michala láká účast na hrách v Koreji v roce 2018. Předtím si chce dát dohromady bolavé rameno. A odejít by chtěl na vrcholu s medailemi z evropských i světových soutěží.

Jiří Povolný, foto: Mediasport

Vyšlo v Brno Business & Style