Krasobruslařský Záhřeb přál Brňákům

Brno, 26. březen 2013 - Na lednovém mistrovství Evropy v krasobruslení v Záhřebu získala Česká republika bronzovou medaili zásluhou Michala Březiny. Přesto se v Brně po šampionátu objevili hned dva bronzoví medailisté. Tím druhým byl Ondřej Hotárek, který vybojoval medaili pro Itálii v páru se Stefanií Bertonovou.

Krasobruslari 250

Dlouholetí kamarádi se potkali v brněnské krasobruslařské hale na Křídlovické ulici, když bylo Michalovi čtrnáct a Ondrovi dvacet let. Ten si ani neuvědomuje, kdy se s mladším kolegou poprvé octli v jedné šatně. Brzo ho ale musel začít brát na vědomí. Jeho mladší soupeř se totiž rychle zlepšoval. „Miloval skoky, a tak na tréninku chtěl pořád jen skákat," vzpomíná Ondra na bezmála deset let starou historii. „Byli jsme od počátku jako starší a mladší brácha," doplňuje Michal.

Mimořádný talent a také tréninková píle přivedly Michala v patnácti letech na první juniorské mistrovství Evropy. Netrvalo dlouho a mladší začal staršího porážet. „Stál jsem na místě a ne a ne se zlepšit. V té chvíli mně Michal poradil, abych to zkusil s páry. Ukázalo se, že to byl dobrý nápad," říká Ondra ke svému přechodu ze sóla na dvojice.

Ve svých 23 letech tak zažil první evropské mistrovství. Hledání partnerky ale nebylo lehké. V České republice se žádná vhodná krasobruslařka nevyskytovala. Oba členové TJ Stadion Brno se shodují, že úroveň ženského krasobruslení u nás v současnosti nedává naději, že by se zde nějaká vhodná krasobruslařka našla. Musela by být schopná stát se mistryní republiky v sólech.

Krasobluslari 2Ondřej Hotárek (vlevo) a Michal Březina s krasobruslařskou nadějí z TJ Stadion Brno

Hledání vhodných partnerek je nepochybně i celoevropský problém. Posuďte sami. V Záhřebu bylo prvních pět sportovních dvojic ve složení Rus a Ukrajinka, Němec a Ruska, Čech a Italka, Francouz a Kanaďanka a Rus a Japonka. Najít dvojici, kde jsou oba naladěni na stejné vlně, tedy není nic lehkého.

Tento problém samozřejmě v sólech není. „Pro mě je nejdůležitější, abych závod zajel lépe než ten předchozí. Během soutěže nevnímám soupeře a je mi úplně jedno, jak zajedou. Soustředím se sám na sebe," hovoří Michal Březina o závodu. Ten záhřebský se pro něho nevyvíjel nejlépe. Nejprve si v tréninku vyhodil rameno a potom udělal v úvodu volné jízdy drobnou chybu. Naštěstí ji ale dokázal hodit za hlavu a zbytek sestavy odjel perfektně. Jak říká, když jede s prázdnou hlavou, ví, že jízda byla dobrá. „Soutěž měla vynikající kvalitu. Před takovými dvěma třemi lety by takový výkon stačil na zlato," hodnotí Ondřej Hotárek, který vystoupení kamaráda sledoval z tribuny, a jak přiznává, byl zřejmě nervóznější než on.

Oba krasobruslaři, kteří bydleli blízko sebe v Židenicích, se obvykle navzájem hecují. O rok dříve obsadili na mistrovství Evropy každý ve své disciplíně nepopulární čtvrté místo. „Tentokrát jsme se ale snažili navzájem si pomoci," shodují se oba. Jen Michal dodává: „První získal medaili on, takže mi bylo jasné, že musím medaili získat i já." Společně doufají, že se uvidí v příštím roce na olympiádě v Soči, kde by chtěli samozřejmě medaili. Oba vědí, co ještě mají ve svých sestavách zlepšovat, a mají jasno i o své sportovní budoucnosti. Ondra chce samozřejmě startovat na olympiádě a po ní se rozhodnout, zda ještě rok nebo dva u krasobruslení zůstane. Michala láká účast na hrách v Koreji v roce 2018. Předtím si chce dát dohromady bolavé rameno. A odejít by chtěl na vrcholu s medailemi z evropských i světových soutěží.

Jiří Povolný, foto: Mediasport

Vyšlo v Brno Business & Style

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...