Brněnští borci se obětují pro házenou

Brno, 11. března 2013 - Historie házené v Králově Poli se píše od roku 1920. Jako všechny kluby ve všech sportech prožívali i zde léta vzestupů i pádů. K úspěchům patří především tituly mistrů republiky v letech 1939 a 1947. Připomeňme, že do roku 1947 se u nás hrála pouze česká házená. V dalším roce byli právě Královopolští iniciátory schůzky v Zemanově kavárně, která položila základy rozvoje mezinárodní házené v tehdejším Československu.

Hazena4-250


Družstva mužů, žen i dorostu poté patřila v ČSR k absolutní špičce. Koncem padesátých let však přišla vážná krize, která se projevila pendlováním mezi první a druhou ligou, ale zejména skončením ženské házené. Muži pak počátkem 70. let spadli až do krajského přeboru. Téměř po patnácti letech nastala změna k lepšímu, když v dorosteneckých kategoriích začaly úzce spolupracovat brněnské kluby. Následoval vzestup a po něm další pád. V polovině prvního desetiletí tohoto století se zdálo, že také družstvo mužů svoji činnost ukončí. Nebyly peníze ani na dohrání soutěže. V té době se hráči složili a zachránili tak mužstvo před rozpadem.

Hazena2-468Trenér Hegar dává pokyny při oddechovém čase

Příznivý obrat nastal s příchodem nového předsedy klubu Josefa Cikána. Tomu se podařilo získat další finanční prostředky. Začalo se dokonce uvažovat o postupu do extraligy, což se v sezóně 2010/11 podařilo. První rok byl bojem o setrvání v soutěži a Handball KP Brno, jak se dnes klub nazývá, se zachránil v posledním kole. V létě 2012 se však podařilo družstvo mužů stabilizovat. Přišli noví hráči se vztahem k městu Brnu i k regionu. Klub také našel manažera se sportovní minulostí. Jakub Kahoun působil dlouhá léta ve fotbalovém klubu Baníku Ostrava. Říká: „Nezáleží na tom, že házené zatím moc nerozumím. Na to jsou tu trenéři. Já chci především stabilizovat hospodaření klubu." Snaží se obracet zejména na královopolské firmy a na zdravé části bývalé Královopolské strojírny. „Mnozí si myslí, že budu žádat horentní částky. Zpočátku netuší, že i dvacet tisíc jsou pro nás zajímavé peníze. Dobrá je i materiální pomoc, protože bychom ty věci stejně museli koupit," vysvětluje. Současně oceňuje zlepšující se vztah města a kraje ke sportu.

Hazena3-468Brankář Jiří Bavlnka v akci

Vraťme se ale ke sportovním výsledkům družstva mužů. To začalo novou sezónu s cílem umístit se do šestého místa a postoupit do play-off. Prvních šest zápasů ale znamenalo šest vítězství a překvapivé vedení v tabulce. Z té doby stojí za zaznamenání především vítězství v Plzni, která na počátku roku 2013 vede suverénně extraligovou tabulku, a zápas s Duklou Praha. Na ten přišlo do haly na Vodově 850 diváků. Handball KP Brno byl na přelomu roku šestý. Tabulka je však nesmírně vyrovnaná a druhé místo je vzdáleno pouhé dva body. Družstvo se opírá o starší, zkušené, takticky vyzrálé, silové hráče. Snaží se zejména nedělat zbytečné chyby. Výraznou osobností je trenér Jan Hegar, bývalý trenér národního B týmu. Na hřišti patří k oporám Michal Dostalík, který se vrátil z dlouholetého působení na Islandu, Viktor Hastík a v brance je jistotou Jiří Bavlnka.

Hazena4-468Branku soupeře ohrožuje Viktor Hastík

Cílem pro tuto sezónu zůstává nejhůře šesté místo. Pro další rok by ale Královopolští chtěli bojovat v extralize o medaili, a to za podpory nejméně 600 až 700 diváků. O ty pochopitelně bojují s dalšími kolektivními sporty, košíkovou, volejbalem a florbalem. „Hokej a fotbal jsou samozřejmě někde jinde," poznamenává Jakub Kahoun. „Lidé by si měli uvědomit, že hráči se pro házenou skutečně obětují. Všichni mají svoje zaměstnání a po něm se ve večerních hodinách scházejí čtyřikrát týdně na tréninku. K tomu se přidává každý víkend zápas. A to rodinnému životu rozhodně nesvědčí."

Jiří Povolný
Foto archív Handball KP Brno

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...