Mezinárodní motocyklová federace uznala ČSMS vedenou Abrahamem starším

motorka_fimPraha, 23. února 2012 (MEDIAFAX) - Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš ve čtvrtek oznámil na tiskové konferenci v Praze, že Mezinárodní motocyklová federace uznala národní sportovní autoritu nového Českého svazu motocyklového sportu. Autoklub ČR tuto autoritu pozbyl. Ministr Josef Dobeš byl o tomto rozhodnutí představenstva Mezinárodní motocyklové federace (FIM) informován dopisem, podepsaným prezidentem FIM Venezualanem Vitem Ippolitem. Dopis byl doručen ve čtvrtek a Josef Dobeš byl o tomto stanovisku vedení FIM s předstihem informován elektronickou poštou a telefonicky.

Jednání představenstva FIM, které přijalo toto rozhodnutí, předcházely rozhovory Josefa Dobeše s představiteli FIM a Evropské motocyklové federace na půdě Parlamentu České republiky 9. února. Tím je de facto odebrána národní sportovní autorita pro oblast motocyklového sportu Autoklubu České republiky, s nímž byl ministr Josef Dobeš a Karel Abraham v příkrém sporu. Prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek označoval rozhodnutí změnit národní sportovní autoritu ve prospěch Českého svazu motocyklového sportu (ČSMS) za nezákonné a nekompetentní.

Český svaz motocyklového sportu byl založen 7. října 2011 a do jeho čela se postavil Karel Abraham, majoritní majitel Autodromu Brno a závodního týmu Cardion AB, který působí ve světovém šampionátu silničních motocyklů ve třídě MotoGP. Ministr Josef Dobeš svým rozhodnutím předal ČSMS sportovní autoritu na základě své kompetence a oznámil to vedení FIM.

"Dopis jsem obdržel dnes dopoledne a tímto potvrzuji, že jedinou a plnou autoritou pro oblast motocyklového sportu je ČSMS. Představenstvo FIM už uznalo autoritu ČSMS pro pořádání Grand Prix ČR v mistrovství světa silničních motocyklů, MS superbiků, Grand Prix ČR na ploché dráze a další dva závody mistrovství světa. Český svaz motocyklového sportu má pochopitelně všechny kompetence pořádat závody národních mistrovství v jednotlivých disciplínách," prohlásil Josef Dobeš.

Odcitoval dále další podstatné pasáže z dopisu Vita Ippolita, v němž prezident FIM uznal, že všechy kroky k přihlášení ČSMS do FIM vloni na podzim byly učiněny včas a podle regulí a s potřebnou dokumentací, takže ČSMS bude doporučen jako jediný český kandidát na přijetí do FIM na valném shromáždění v prosinci roku 2012. "FIM také jednoznačně konstatuje, že mé rozhodnutí změnit národní sportovní autoritu bylo zcela v mé ministerské kompetenci. Finanční prostředky z FIM na motocyklový sport v České republice, které se týkají závodů mistrovství světa, nyní budou k dispozici Českému svazu motocyklového sportu a nikoliv Autoklubu české republiky. Totéž se týká prostředků z kapitoly MŠMT na národní závody," dodal ministr Josef Dobeš. "FIM nemá důvod do mých kompetencí člena vlády zasahovat. Nárokuje si ale právo rozhodnout o mezinárodní autoritě, což já akceptuji a nezpochybňuji," poznamenal ministr mládeže, školství a tělovýchovy. Dodal, že nebude dále sázet na lidí typu Romana Ječmínka, prezidenta Autokklubu ČR. Nechce spolupracovat s lidmi, kteří se v minulých letech podíleli na řízení Sazky.

"ČSMS nespal a pracoval. Jsou připraveny kalendáře a řády, všechno spustíme během příštího týdne spustíme. Pracujeme na tom již přes půl roku. Spolupracujeme s řadou zkušených pořadatelů a manažerů a motocyklový sport bude fungovat bez problémů," řekl Karel Abraham starší, otec českého závodníka, který závodní v MS silničních motocyklů ve třídě MotoGP.

Rozhodnutí FIM podpoří i Evropská federace motocyklového sportu (UEM), která zhruba do dvou týdnů zašle dopis podobného znění Josefu Dobešovi, Karlu Abrahamovi a Romanu Ječmínkovi, neboť UEM řídí závody evropských šampionátů, čili autorita ČSMS bude potvrzena i na kontinentální úrovni.

Pavel Skramlík, ilustrační foto: FIM

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit