Na co si dát pozor pří výběru prošívané bundy na jaro a podzim?

Přemýšlíš nad novou bundou a nevíš, jaká je ta pravá? Je důležité si uvědomit, co od ní očekáváš. Nepodceňuj se a sama sebe se zeptej, protože od odpovědi se odvíjí tvůj výběr. Pokud chceš bundu na sport, bude mít jiné funkce a parametry než bunda na procházku.

Dámská bunda

Na prvním místě – výplň

Věděla jsi, že lze použít několik druhů výplně? Pojďme se na ně spolu podívat:

Polypropylenové vlákno

Polypropylenové vlákno je velmi lehké, má nízkou tepelnou vodivost a dobře se udržuje. Má také tu vlastnost, že umožňuje rychlé odpařování.

Polyester

Je nejčastěji používanou výplní na trhu, protože má delší životnost a lepší tvarovou stálost, nemačká se a snese vyšší teplotu vody při praní. Každá mince má však dvě strany, nevýhodou polyesteru je, že je dvojnásobně těžší než polypropylen a má horší tepelnou vodivost.

Polyamid neboli nylon

Nylon je pevnější, má delší životnost a svou pevnost drží i v mokrém stavu. Proto je také z těchto tří nejdražší. Často se používá jako kombinace s jiným materiálem.

Peří

Pokud preferuješ přírodní materiál spíš než syntetiku, peří je tvou volbou číslo jedna. Například takové kachní peří zaručuje vynikající tepelnou izolaci a je považováno za nejkvalitnější. Je ale dobré si ověřit, zda má bunda certifikát o pravosti peří a původu.

I peří má však své nevýhody. Po nějakém čase ve vlhku se totiž začne lepit a ztrácí vlastnost údržby tepla. Není proto vhodnou variantou pro sport.

Primaloft

Primaloft je považován za nejlepší náhražku pro kachní peří. Je vhodné například pro alergiky či ochránce přírody. Jeho výhodou je, že má nízkou nasákavost.

Jak vybrat vhodný materiál?

Vybrat správný materiál není jen tak. Proto se teď podíváme na parametry, které by ti při výběru mohlo pomoct.

Sport nebo procházka

Pro sport potřebuješ odvádění vody, prodyšnost a volnost pohybu. Proto by bunda měla být co nejlehčí. Dále hledej vlastnosti jako vodoodpudivost a větruvzdornost.
Pokud hledáš bundu vhodnou na procházku, do města, setkání s přáteli, pak záleží na tvých preferencích. Dbáš-li na kvalitu a přírodní materiál a nechceš na sobě nic chemického a umělého, peří je tvá volba. Pokud je ale tvou preferencí prostě být v teple a nemrznout, když stojíš venku na náměstí a popíjíš kávu, klidě zvol polyester nebo polyamid.
Ať tak či onak, mrkni třeba na internetový obchod Bolf.cz. Myslím, že tady si určitě vybereš.

Údržba

Pokud volíš peří, počítej s tím, že bez čistírny se asi neobejdeš. Zato polyester a další materiály můžeš prát v pračce. Vždy se však podívej, co výrobce doporučuje.

Od výplně se také odvíjí cena

Pokud pomineme obchodní značky, tak peří je z těchto výplní nejdražší.

Další kritéria výběru

Už víš, jakou výplň potřebuješ na základě toho, na co bundu chceš používat. Teď si dopřej trochu zasloužené zábavy pří výběru dalších parametrů tvé nové ideální prošívané bundy:

  • odnímatelná kapuce,
  • kapsy na zip nebo klipsy,
  • dvoucestný zip,
  • rozparky na stranách,
  • prošití švů,
  • rovný nebo vypasovaný střih,
  • vysoký límec,
  • kožešina na kapuci a zda je odnímatelná,
  • vnitřní kapsa,
  • rukávy zakončené náplety.

A teď už víš, co je nejdůležitější mít na paměti a na co si dát pozor při výběru tvé nové prošívané bundy.