Komu se vyplatí pořízení elektroskútru

Elektroskútry jsou moderní dopravní prostředky, které si pořizuje stále více lidí. Komu a v jakých situacích se zaručeně vyplatí?

elektrický skútr

Do města i na výlety

Elektroskútry jsou dopravní prostředky, které vynikají značnou mobilitou. Charakterizuje je nízká hmotnost a snadné ovládání.

Díky tomu jsou vhodné především do města. Jejich výhody oceníte zvláště v hustém provozu. Manévrování bude velmi snadné a nemusíte se ani zatěžovat s parkováním. Skútr necháte zaparkovaný bezplatně kdekoli a uložíte ho i do prostor panelákového sklepa či kočárkárny.

Moderní elektrické skútry už nabídnou uspokojivý dojezd a jsou vhodné i na výlety. Dojezdová vzdálenost se běžně pohybuje okolo 60 až 100 km. Lepší skútry zvládnou i 120 km. Dojezdovou vzdálenost lze zdvojnásobit, jestliže si pořídíte náhradní baterii. Tu původní lze dobít z běžné zásuvky v intervalu 6 až 8 hodin.

Uvezou pohodlně vás i se zavazadlem, případně dokonce se spolujezdcem. Nosnost se pohybuje od 120 do 180 kg. Budete-li pro jízdu počítat s další osobou, zohledněte především nosnost a vyberte si i model se sedačkou pro spolujezdce.

Ekologický a ekonomický dopravní prostředek

Nejčastěji skloňovanými přednostmi elektrických skútrů jsou primárně ekonomika jejich provozu a minimální ekologická zátěž.

Pořizovací cena je citelně nižší než u osobního automobilu. Provozní náklady vycházejí na cca 15 km na 100 km. Nijak významně je nenavýší ani servis. „Zradit" vás mohou ložiska nebo řízení, jinak jsou ale elektrické skútry jednoduché stroje netrpící významnější poruchovostí.

V konečném důsledku tak provoz elektrického skútru vychází až 40x levněji než u auta. Při srovnání nákladovosti s jeho benzinovým protějškem se dostaneme také k zajímavým číslům. Provozní náklady jsou v tomto případě až 14x nižší.

Elektroskútr navíc nijak nezatěžuje přírodu. Neprodukuje žádné škodlivé emise, nevydává hluk nebo zápach.

Minimum byrokracie

S nadsázkou bychom mohli říct, že skútr si koupíte a téměř hned můžete jezdit. Vybrané modely jsou totiž dostupné i bez řidičského průkazu.

Na elektroskútr bez řidičáku se však vztahují přesně daná omezení. Jde o zařízení, která mají jmenovitý výkon nejvýše 250 W. Někdy se též uvádí hodnota 1000 W. Jde však, pozor, o rozdílné veličiny. Oněch 250 W označuje trvalou výši výkonu, 1000 W pak znamená nejvyšší možný chvilkový výkon při maximální zátěži.

Konstrukční rychlost by měla činit nejvýše 25 km/h. Maximální rychlost vyvinutá akcelerátorem by měla být 6 km/h, jestliže zároveň nešlapete. Z toho vyplývá i poslední nutný parametr: Skútr musí mít šlapky.

Kromě toho, že nepotřebujete řidičský průkaz, se elegantně zbavíte i dalších jinak povinných náležitostí: Nemusíte si svoje vozidlo nechat zaregistrovat, nemáte k němu SPZ a nepodléhá pravidelným technickým kontrolám. Navíc ušetříte za povinné ručení. Více na stránkách prodejce – Motoe.cz.