Hodně příležitostí, hodně druhů – jedna fotokniha

V době, kdy si stále více lidí vybírá jako dárek personalizované výrobky nebo takové, které lze samostatně navrhnout nebo vytvořit, se stále větší oblibě těší fotoknihy. Zejména, že jsou vhodné nejenom jako dárek, ale mnoho lidí si je také navrhuje pro sebe – pro zachování vzpomínek, zvěčnění konkrétních událostí, aby měli na poličce něco víc, než jenom „obyčejné album s fotografiemi". Protože fotoknihu lze navrhnout od nuly, obohatit o dodatečné grafické nebo ozdobné prvky, přidat k fotografiím široké popisy apod.

Fotoknihy na ty nejdůležitější příležitosti...

V závislosti na okolnostech lze vytvořit mnoho druhů fotoknih. Příkladem toho může být například svatební fotokniha, která je skvělou památkou jak pro novomanželé, tak i pro zvané na obřad nebo svatbu hosty. Krásně vydané fotoalbum dokumentující jednu z nejdůležitějších událostí v životě mladých manželů jim dovolí mnohokrát se vrátit k tomuto nádhernému okamžiku, zatímco hostům nebo rodině umožní vzpomínat na slavnost, jejíž svědky byli. Velmi oblíbené jsou také fotoknihy k 1. narozeninám – jsou skvělou památkou nejenom pro rodiče, kmotry nebo prarodiče, ale i pro samotné dítě, které za nějakou dobu bude moci sáhnout po nádherně vydaném a upraveném albu z vlastní minulosti. Podobné je to se všemi ostatními výročími – bez rozdílu, zda se jedná o osmnácté, třicáté nebo čtyřicáté narozeniny. Vzpomínky na hlučnou slavnost lze zachovat ve formě elegantně vydaného fotoalba, které obsahuje nejenom fotografie dokumentující dobrou zábavu, ale také legrační grafiku nebo ozdoby, popisy a podpisy (událostí, hostů, toho co se dělo během oslavy) a dokonce speciálně připravené pozadí.

fotokniha-darek

...avšak nejen na slavnosti...

Další z často navrhovaných forem fotoknihy je její prázdninová verze. Bez pochybností se prezentuje výrazně lépe než volné, samostatné fotografie z dovolené nebo soubory pohozené někde na disku do složky pojmenované dovolená s číslem označujícím rok. Fotografie lze vybavit pozadím spojeným s konkrétními destinacemi, širokými popisy míst nebo událostí. Album z dovolené lze rovněž darovat lidem, s nimiž byly uskutečněné společné cesty – nově poznaným známým z výletu, přátelům, se kterými jsme se vydali na prohlídku zámků v sousední zemi nebo rodině, u které jsme zažili krásné a nezapomenutelné okamžiky. Rovněž nelze zapomenout na školní fotoknihy, které se každým rokem dělají ve školách. Jejich odběrateli jsou hlavně děti a mládež, čili žáci a pedagogický sbor, o tyto knihy, spolu s dalšími produkty, jako jsou fotografie a kalendáře, mají ale stále větší zájem i rodinní příslušníci žáků – především rodiče nebo prarodiče, pro které je to skvělá památka a předmět, který umožňuje pochválit se potomkem před přáteli nebo známými.

fotokniha-prazdniny

...a pro všechny generace

A když už jsme u rodičů a prarodičů, nesmíme zapomenout na to, že fotoknihy stále častěji vznikají s myšlenkou právě na ně. Starší generace je zvyklá na kontakt s fotografiemi v analogové – materiální formě, takže dárek tohoto typu je velmi trefný. Zejména, že každý typ alba lze navrhnout do nejmenší podrobnosti, každou fotografii popsat, celek tematický roztřídit a vytvořit produkt, který dělá dojem alba vydaného profesionálně v tiskárně. Výše jmenovaná použití absolutně nevyčerpávají možností využití fotoknihy. Ve skutečnosti jediným omezením je naše kreativita a představivost. Protože fotokniha se ukáže jako skvělý upomínkový předmět nebo firemní (např. pro pracovníky nebo obchodní partnery po společné akci nebo důležitém firemním výročí) jak i například klubový dárek – nic nebrání tomu, aby se zvěčnil průběh celé ligové sezóny v tak neobvyklé, ale atraktivní podobě, doplnil fotografiemi týmu A i B, školícího štábu a ostatních členů zázemí, dodali vhodné textové popisy a... fotokniha se mění na elegantní klubovou ročenku, kterou lze rozdat nejenom členům a zaměstnancům klubu, ale také fanouškům, a dokonce ligové konkurenci. Záleží pouze na nás, jaké ještě pro fotoknihu najdeme využití.