Kde není v Brně bezpečno a jak se chránit před vykradením domácnosti

Brno se svou bohatou historií, polohou ve středu jižní Moravy i širokou škálou moderních institucí a firem je příjemným místem pro život. Jako druhé největší město České republiky je rovněž oblíbené mezi turisty. Jak už to ale bývá, s vysokým počtem obyvatel se ve městech objevuje i zvýšená kriminalita, na které má vinu nejen pocit anonymity, ale také chudoba a vyloučenost v určitých lokalitách města. Pojďte se podívat, jaké informace o stavu kriminality v Brně vyčetla z policejních statistik bezpečnostní agentura TOP Security.

Kde není v Brně bezpečno a jak se chránit před vykradením domácnosti.

Brno má svá slunná i stinná zákoutí

Pro mnohé turisty a návštěvníky moravské metropole je Brno městem, kde místní obyvatelé zajisté nacházejí plno příležitostí jak k práci, tak k trávení volného času. Mezi oblíbená místa patří samozřejmě hrad Špilberk, Kraví hora, Lužánky nebo katedrála Petrov. Samotní obyvatelé ale vědí, že jsou místa, kde se necítí bezpečně. Z výsledků průzkumů mezi obyvateli, kteří zaznamenávali své dojmy z různých brněnských prostranství, vycházejí pocitové mapy, podle kterých je jasně vidět, že mezi nejproblémovější lokality v Brně patří jednoznačně tzv. brněnský Bronx – tedy ulice Cejl, Francouzská, Bratislavská a jejich přilehlé okolí. Také Hlavní nádraží a jeho okolí, oblast kolem Jižního centra, ulice Trnitá nebo autobusové nádraží Zvonařka, Mendlovo náměstí, Stará Osada nebo Moravské náměstí nepatří mezi vyhledávané lokality. V těchto místech dochází rovněž ke zvýšené kriminalitě.

Hodně obyvatel = hodně trestných činů

Jak už bylo řečeno, s vysokým počtem obyvatel i turistů jde ruku v ruce páchání trestné činnosti. Podobně jako Praha, i Brno se drží na předních místech v počtu trestných činů. Podle policejních statistik je sice zřejmé, že každý rok se daří kriminalitu snižovat, čísla jsou však stále dost vysoká. Pokud se ohlédneme o tři roky zpátky, v období únor 2015–únor 2016 bylo v brněnském územním odboru spácháno celkem 13 967 trestných činů. O rok později bylo zaznamenáno 11 759 trestných činů a v posledním měřeném období „pouhých“ 11 381 činů. Pomalu, ale jistě se situace zlepšuje a tento trend je vidět v celé České republice. I tak je třeba zajímat se o ochranu svou i o svého majetku.

Trestné činy celkem – územní odbor MŘ Brno
trestné činy celkem

Krádeže jsou v Brně stále populární

Z uvedených čísel by se zdálo, že Brno se stává bezpečnějším městem, bohužel to neplatí pro krádeže vloupáním páchané v domech a bytech. Zde se situace rok od roku mění, jednou jsou čísla příznivější, podruhé se zdá, že brněnští zloději ožili, aby dohonili to, co minulý rok zameškali. Pojďme opět nahlédnout o tři roky zpátky. Od února 2015 do února 2016 policie zaznamenala 1 729 krádeží vloupáním (z toho 237 do bytů a 155 do domů). Další rok se počet snížil (1 378 celkem, 168 byty, 145 domy), aby se následující rok opět zvýšil (1551 celkem, 226 byty, 179 domy).

Krádeže vloupáním – územní odbor MŘ Brno
krádeže vloupáním

Snížit šance zlodějů na úspěšný lup je snadné

Dá se nějakým způsobem zvrátit nepříliš pěkné statistiky? Samozřejmě, že ano. Stačí myslet na svou bezpečnost a na ochranu majetku. Účinnou prevencí je například instalace zabezpečovacích systémů, které mnohdy zloděje zastaví ještě před samotnou akcí nebo vás alespoň upozorní, že se schyluje ke krádeži.

Kamery a čidla vědí, že k vám míří někdo nezvaný

Vyzkoušejte třeba kamerové systémy, díky kterým se budete moci v kteroukoli denní i noční hodinu přesvědčit, zda se u vás doma neděje něco podezřelého. Na nezvaného návštěvníka vás spolehlivě upozorní také detektory a čidla, která reagují na pohyb, rozbití oken, otevření dveří nebo také ochrání váš majetek i zdraví díky senzorům citlivým na zaplavení vodou nebo na únik plynu CO2. Také účinný alarm zloděje vyleká.

Chráněná domácnost je bezpečná domácnost

Pokud chcete omezit přístup do vaší domácnosti jen na její členy, nainstalujte si chytrý zámek, který lze otevřít přístupovou kartou, kódem, čipem, zadáním hesla přes mobilní aplikaci nebo otiskem prstu a doplňte ho třeba o interkom s kamerou. A abyste se nemuseli strachovat o bezpečí rodiny a zároveň předešli škodám na majetku, myslete rovněž na instalaci elektronického požárního zabezpečení. Stejně jako třešnička na dortu vás jistě potěší informace, že moderní elektronické zabezpečovací systémy lze použít rovněž jako parťáky při řízení domácnosti, kdy si s jejich pomocí můžete nastavovat teplotu v místnostech, dálkově rozsvěcet i zhasínat nebo otevírat garážová vrata či pustit závlahu. Dají se také propojit s pultem centrální ochrany u bezpečnostní agentury, která bude za vás hlídat celou domácnost a při oznámení poplachu vyšle zásahovou jednotku, aby zjistila, kdo si dělá zálusk na váš majetek. Pokud chcete mít opravdu jistotu, že je vše v pořádku, nebojte se využít služeb fyzické ostrahy, která domácnost může pravidelně nebo namátkově kontrolovat třeba během vaší pracovní doby nebo když odjedete na dovolenou.

Bezpečnější Brno tvoříte i vy

Tím vším i vy sami přispějete ke snižování kriminality v Brně a věřte, že moderních způsobů zabezpečení využívá stále více lidí, kteří raději vsadí na jistotu, než aby poté plakali nad vykradenou domácností.

Ing. Lucie Červinková, ředitel regionu Morava (TOP security)