Adrenalin v Laponsku – z vrtulníku rovnou do prašanu!

Hledáte způsob, jak oživit vaše lyžování? Napadlo vás někdy zkusit heliskiing? Jednoduše se nechat zanést vrtulníkem do míst, kde možná nikdy nikdo před vámi nelyžoval, do nadýchaného severského prašanu a také do míst, kde zažijete adrenalin jako na žádné sjezdovce... A že nemáte čas letět na deset dní do Kanady? V tom případě zkuste Laponsko!

Naše nabídka není jenom obyčejné ježdění na lyžích. Je to něco jako lyžařský ráj s téměř nekonečnými možnostmi jízdy v prašanu. Dostaňte se s námi do volné přírody v nádherném prostředí Laponska. Protože jsme schopni přemisťovat se vrtulníkem na velké vzdálenosti po rozlehlém švédském severu, přidali jsme k lyžování další dimenzi. Každý milovník volných terénů si zde přijde na své. Máme pro vás jak technicky náročné terény, tak velké široké a dlouhé pláně. Jako novinku jsme pro vás připravili skialpinistické túry s podporou vrtulníku. Heliskiing je prostě totální zážitek!

Namche Heli Svedsko PR02

Heliski oblast zaujímá více než 5 000 km2 alpského terénu. Pro srovnání – můžete lyžovat v prostorách, které odpovídají přibližně polovině rozlohy všech rakouských ski areálů. Oblast se rozkládá mezi Björklidenem na severu, Riksgränsenem na západě, Abiskem na východě a dále až k masívu Kebnekaise na jihu. Krásné hory Laponska tak poskytují mnoho variací na lyžování ve volném terénu. Nachází se v ní více než stovka unikátních vrcholů s převýšením od 600 do 1 450 metrů a nejvyšší vrcholy dosahují výšky 2 100 metrů.

Program opravdu pro každého

 • Privátní program neboli program „na míru" nabízí heliski na míru, můžete si zvolit kvalitu vašeho ubytování, termín programu, budete mít k dispozici vrtulník a svého horského vůdce pouze pro sebe a své přátele.
 • Program Semi privat – když nemáte právě k dispozici dostatek přátel k naplnění skupiny do vrtulníku. Nabízíme tří-, čtyř- a sedmidenní akce po celou sezónu. Výjezdy jsou pro 4–5 osob na jednoho horského vůdce a maximálně dvě skupiny na jeden vrtulník. Třídenní program zahrnuje 2,5 helihodiny, což znamená přibližně 10 tisíc vertikálních metrů. Čtyřdenní program zahrnuje 5 helihodin a zhruba 20 tisíc vertikálních metrů. Sedmidenní program pak 7,5 helihodiny, tedy kolem 30 tisíc vertikálních metrů.
 • Pokud máte rádi skialpinismus, můžeme vám nabídnout program s podporou vrtulníku. Program si můžete vybrat, i pokud nejste kompletní skupina. Čtyři noci budete ubytovaní na horské chatě, která poslouží jako základní tábor. Odtud budete společně s naším horským vůdcem a s podporou vrtulníku vyrážet za svými neopakovatelnými skialpinistickými zážitky. Nabízíme čtyřdenní akce po celou sezónu, v jednom kurzu je maximálně pět osob.
 • Během sezóny vám jsme schopni nabídnout také jednodenní krátké heliski programy z našich základen v Riksgränsenu a Björklidenu. Jedná se o kratší heliskiing v okolí již zmiňovaných středisek a v oblasti Abisko Alp.

K úžasnému zážitku z lyžování samozřejmě také patří kvalitní a komfortní ubytování. Naším výchozím bodem a základnou pro heliski výlety jsou severská městečka Riksgränsen a Björkliden. Nacházejí se na skutečném severu Švédska – 200 kilometrů za polárním kruhem a jsou obklopena nádhernou arktickou přírodou a horami Laponska.

Namche Heli Svedsko PR03
Nejlepší sezóna zde začíná na konci února, kdy s jarem odchází tma a přichází polární den. Turisté z celého světa sem přijíždí užít si neopakovatelné scenérie severského světla, jiní půlnočního slunce. Tyto dva fenomény, navíc v našem případě ve spojení s lyžováním, slibují opravdu nezapomenutelný zážitek. Pro váš pobyt si můžete zvolit ubytování v Meteorologen Ski Lodge a v Solyllan Ski Lodge nebo v hotelích v Riksgränsenu či v Björklidenu. Více informací o jednotlivých typech ubytování najdete na webu.

Zkuste i psí spřežení či vylézt ledopád

Heliskiing vyžaduje dobré počasí, a to především perfektní viditelnost – nejenom s ohledem na pilotáž vrtulníku, ale i pro dobrou orientaci našich hostů a pro jejich bezpečnost při této aktivitě. V případě dnů, kdy nebudeme moci létat, mají naši hosté možnost využít dalších aktivit, které jsou v blízkosti naší základny dostupné (lyžování v lyžařském areálu, návštěva nejvýše položené horské chaty ve Švédsku, sněhové skútry, psí spřežení, rybaření na moři nebo lezení ledopádů). Tyto aktivity nejsou v ceně a mohou být předmětem dalších vícenákladů, ale určitě stojí za vyzkoušení.

Namche Heli Svedsko PR04
Tento jedinečný balíček zážitků vám nabízí společnost Arctic Elements AB. Historie společnosti se píše již od roku 1999, kdy jeden ze zakladatelů společnosti, Mattias Cöster, pracoval v oblasti Abisko Alp a objevil nezměrné možnosti pro jízdu ve volném terénu ve skrytých zákoutích Laponska. Dnes je Arctic Elements největším heliski operátorem ve Švédsku a jedním z největších v Evropě, s hosty z celého světa. Díky skvělé spolupráci s helispolečností Heli AB má opravdu nevyčerpatelné možnosti v této oblasti.

Společnost spolupracuje s českými horskými vůdci UIAGM, takže si můžete dopřát také komfort servisu a vedení v rodném jazyce.

Více informací získáte na webu www.arcticelements.com, a to i v českém jazyce. Pokud vás nabídka zaujala, můžete si vybrat a objednat svůj termín přímo na těchto stránkách.

Informace a nabídky v českém jazyce, programy na míru, doplněné například o třídenní skialpinismus, nabízí CK Namche.

Více na www.namche.cz.

Na lyžích nezapomeňte na pojištění!

Chystáte se vyrazit lyžovat do zahraničí? V tom případě si rozhodně zajistěte cestovní pojištění – pokud totiž způsobíte někomu jinému úraz na sjezdovce, může vás to přijít klidně i na milion korun. Šance, že se sami zraníte či způsobíte nehodu někomu jinému, je sice také doslova jedna k milionu, ale je zbytečné riskovat. Ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou přinášíme konkrétní případ jedné běžné nehody, která se na sjezdovce může stát každému. Pan Pavel, nezkušený lyžař, zavinil srážku na sjezdovce s dvaaosmdesátiletým rakouským snowboardistou, který při pádu utrpěl zranění ramene. Sám si při srážce způsobil zlomeninu nohy. Náklady na ošetření a léčbu a náhrada škody dosáhly téměř milionu korun, které by musel z velké části zaplatit z vlastní kapsy, pokud by nebyl pojištěn. Kolik by platil, kdyby nebyl pojištěn?
 • Transport helikoptérou: 129 000 Kč
 • Tři dny hospitalizace: 45 000 Kč
 • Ošetření a chirurgický zákrok: 168 300 Kč
 • Převoz sanitkou do ČR: 29 000 Kč

To vše byly náklady pouze na jeho ošetření. Přes půl milionu ovšem vznikla škoda i snowboardistovi:

 • náhrada škody na vybavení: 15 500 Kč
 • ošetření a léčba: 270 000 Kč
 • bolestné: 250 000 Kč

Celkové náklady, pokud by pan Pavel nebyl pojištěn, by dosáhly výše 906 800 korun. Ve skutečnosti však zaplatil předem pouze pojistné na osm dní ve výši 160 korun (pojištění léčebných výloh 15 Kč/den + pojištění odpovědnosti za škodu 5 Kč/den). A než vyrazíte na sjezdovku, ať už sami, nebo s dětmi, nezapomeňte ani na kvalitní helmu. Lyžování je nádherný sport, myslete při něm proto i na vaši bezpečnost.

(tof)


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit