Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, listopad 2017

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Stavba jako Brno
MUmBstavbajakobrnoVýstavní projekt seznámí návštěvníka se středověkými a novověkými stavebními řemesly a se stavebním vývojem města Brna. Téma projektu je symbolicky vymezeno výstavbou městské hradby jakožto základního znaku středověkého města a rozvojem panelových sídlišť jako hradby novodobé. V jednotlivých expozicích představujících kostel, hradbu, měšťanský dům a hrad (pevnost) budou prezentována stavební řemesla. Závěr pak představí vývoj moderního bydlení 19. a 20. století. Atraktivním prvkem výstavy budou funkční repliky středověkého jeřábu a beranidla z 15. století umístěné v exteriéru muzea.

Výstava Stavba jako Brno se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála, pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka a pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana.
1. 6. 2017 – 31. 12. 2017
Hrad Špilberk – jižní křídlo, 1. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Edukační program k výstavě k dějinám stavebních řemesel a vývoji stavitelství na příkladu města Brna
Co návštěvníci po absolvování programu umí, znají, dovedou? Pochopí organizaci řemesel ve středověku, umí jednotlivá představená řemesla charakterizovat, vysvětlí jejich význam pro stavitelství, určí materiály, nástroje a nářadí, s nimiž řemeslníci pracovali či pracují, objasní technologické postupy, dovedou popsat historický vývoj bydlení a porovnají stavitelství ve středověku a dnes.

Metody: výklad, badatelská práce, diskuse, demonstrace, práce s obrazem, praktické i hravé činnosti, práce individuální i skupinová.
Klíčová slova: řemeslo, cech, kovář, tesař, kameník, cihlář, vápeník, město, dům, hrad, byt, cihla, vápno, panel.
Cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, gymnázia, střední školy

Délka programu: 90 minut, objednávka programu:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , telefon 542 123 618

Jeden kmen
MuMB jedenkmenOznačujeme je jako skřety, sami sebe ale ve svém jazyce nazývají „uruki". Máme je za zlé bytosti z příběhů J. R. R. Tolkiena. Jak ale žijí? Brněnský výtvarný fantasy projekt Jeden kmen sice vychází z reálií Tolkienových knih, vytváří ale vlastní, do detailů propracovaný svět skřetů z kmene Snaga. Do něj teď můžete vstoupit na výstavě na Špilberku. Projdete se táborem tohoto jednoho skřetího kmene a poznáte, jak bojovný a tajuplný život „uruki" vedou.

Naturalisticky ztvárněná výstava plná fotografií, rekvizit i zvuků nadchne všechny milovníky fantasy a sci-fi literatury nebo her a larpů. Ve třech místnostech vás čekají tematické okruhy – život, boj a zásvětí. Kromě fotografií uvidíte i spoustu různých předmětů, jako třeba skřetí obřadní hole, korouhev, totemy nebo sošky démonů. Všechno je přitom vyráběné ručně. V jedné místnosti stojí i obří pohřební hranice – právě u ní zakusíte skřetí zásvětí a stanete se svědky tajemných rituálů nebo pohřbu šamana.
23. 9. 2017 – 11. 2. 2018
Hrad Špilberk –
gotický sál
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Kouzelný svět počítačových her
MUMB kouzelsvetpocitacherVýrazným celospolečenským fenoménem 21. století jsou počítače. Současný člověk se pohybuje v jejich virtuálním světě. Pro mladou generaci je existence v tomto novém světě naprostou samozřejmostí. Hry, které si dnes dětí hrají, jsou z velké části právě počítačové. Vizualita počítačových her zásadním způsobem ovlivňuje dětskou výtvarnou představivost. Vedle čistě účelově pojatých počítačových her v této oblasti působí autorské týmy, které vytvářejí hry nápaditě výtvarně řešené, kde kromě hry samé hraje důležitou roli originálně a řešená vizuální stránka. Na vzniku těchto her se mnohdy podílejí profesionální výtvarní umělci a uplatňují při nich obdobně postupy (náčrty, studie, prostorové modely...) jako při vzniku uměleckého díla.

Výstava interaktivně představí hotové počítačové hry, ale i dílčí fáze použité při jejich tvorbě (náčrty, studie, prostorové modely...). Návštěvníci budou moci shlédnout díla dobře známých a populárních tvůrců jako je Amanita Design, ale i menších týmů Paperash nebo Hangonit.
23. 11. 2017 – 14. 1. 2018
Hrad Špilberk – západní křídlo, 2. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Edukační program k výstavě: Kouzelný svět počítačových her
Staňte se trpaslíkem a vydejte se na dobrodružnou cestu spolu s bytostmi, které vystoupily z obrazovky a čekají na děti na začarované planetě! V edukačním programu nahlédneme pod pokličku vzniku kreativních videoher – prozkoumáme, které tvůrčí postupy čeští výtvarníci a animátoři používají, čím se inspirují. Pohrajeme si s vlastní fantazií, vyzkoušíme nejnovější kreativní počítačové hry, budeme si vyprávět. Který příběh malé návštěvníky zaujme?
Cílová skupina: MŠ – předškoláci, 1. a 2. stupeň ZŠ

Délka programu: 60-90 minut, objednávka programu:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , telefon 542 123 635


AKCE

Svatební víkend na Špilberkukomorní svatební veletrh
4. a 5. 11. 2017 vždy od 10.00 do 17.00 hodin

Komentovaná prohlídka výstavy „Jeden kmen“povede její autor a kurátor Ctibor Ostrý
25. 11. 2017 od 15.00 hodin


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
MUMBhrackyStálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
MUMB tugendhatotevírací doba:
středa – neděle 9.00 – 17.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 16.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

27. 9. - 5. 11. 2017 SUOMI a BRNO
Echoes – 100 let finského designu a architektury
Výstava Muzea města Brna a Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat SUOMI a BRNO prezentuje na několika příkladech vzájemné vztahy mezi osobnostmi moravské metropole, v tomto případě reprezentované architektem Františkem Kalivodou, a finskými protagonisty uměleckého, kulturního a společenského dění (Alvar a Aino Aalto, Nils Gustav Hahl aj.), odehrávající se v období mezi světovými válkami. Součástí expozice je také původní nábytek navržený Alvarem Aaltem.
Výstava Echoes – 100 let finského designu a architektury, připravená finským velvyslanectvím, oslavuje prostřednictvím poutavého vyprávění o finském designu a architektuře 100. výročí nezávislosti Finska (1917-2017).
Výstavy v technickém podlaží vily Tugendhat jsou přístupné v rámci otvírací doby vily bez předchozí rezervace.

7. 11. 2017 od 20.00 h. ProART Setkání ve skleněném pokoji: Josef Formánek
Listopadové setkání s českým prozaikem, reportérem, redaktorem a cestovatelem Josefem Formánkem v unikátním prostředí hlavního obytného prostoru vily Tugendhat. Průvodcem večera bude Martin Dvořák.
Vstupné: 400,- Kč / os., předchozí rezervace nutná, kapacita omezena.

27. 11. 2017 od 19.30 h. UMĚLECKÉ PÓDIUM VE VILE TUGENDHAT
Během večera zazní před onyxovou stěnou vily Tugendhat zřídka interpretované skladby židovských skladatelů, které budou prokládané poezií židovských básníků meziválečného a válečného období. Slovem provází kněz, scénárista a režisér Jan Hanák a představí se mladí brněnští hudební interpreti, především Jiří Miroslav Procházka (zpěv), Jiří Hrubý (klavír), Jiří Klecker (housle), Julián Veverica (viola), Štěpán Švestka (violoncello) a Tomáš Kraus (klarinet).
Vstupné: 400,- Kč / os., předchozí rezervace nutná, kapacita omezena.