Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, červenec 2017

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Jiřina Žertová – Vrstvení
Každé léto připravuje Muzeum města Brna výstavu věnovanou sklářskému umění. V této tradici pokračuje i v roce 2017, kdy představí reprezentativní výběr z 60 let úspěšné tvorby významné osobnosti českého skla – Jiřiny Žertové. Její skleněné bubliny, vázy i prostorové objekty skládané z plochých skel budou k vidění na hradě Špilberku ve výjimečných prostorách královské kaple a hranolové věže. Její práce bude od 13. července do 3. září k vidění na výstavě nazvané Vrstvení.
13. 7. 2017 – 3. 9. 2017
Hrad Špilberk – jižní křídlo, 1. patro

Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Krysáci
MUmBkrysaciZ malého smetiště poblíž Vizovic na hrad Špilberk zavítají dva krysáci Hubert a Hodan bydlící v zásuvkách šicího stroje spolu se svým sádrovým kamarádem trpaslíkem Ludvíkem. Stejně jako na smetišti, v čerstvé zavážce smetí, se k nim i na hradě připojí Eda, bílý laboratorní potkan z Prahy. Výstava přiblíží život a dobrodružství tří krysích kamarádů na smetišti, ale i zákulisí natáčení tohoto oblíbeného animovaného večerníčku.
7. 6. 2017 – 27. 8. 2017
Hrad Špilberk – Galerie Jih
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Stavba jako Brno
MUmBstavbajakobrnoVýstavní projekt seznámí návštěvníka se středověkými a novověkými stavebními řemesly a se stavebním vývojem města Brna. Téma projektu je symbolicky vymezeno výstavbou městské hradby jakožto základního znaku středověkého města a rozvojem panelových sídlišť jako hradby novodobé. V jednotlivých expozicích představujících kostel, hradbu, měšťanský dům a hrad (pevnost) budou prezentována stavební řemesla. Závěr pak představí vývoj moderního bydlení 19. a 20. století. Atraktivním prvkem výstavy budou funkční repliky středověkého jeřábu a beranidla z 15. století umístěné v exteriéru muzea.

Výstava Stavba jako Brno se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála, pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka a pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana.
1. 6. 2017 – 31. 12. 2017
Hrad Špilberk – jižní křídlo, 1. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Doprovodný program

  • 17. 6., 15. 7., 29. 7., 12. 8., 26. 8. Roztočte jeřáb Pouze o těchto sobotách uvidíte, jak velká lidská síla byla ve středověku zapotřebí k roztočení kola stavebního jeřábu. Zažijte práci s replikou tohoto historického stroje!
  • 9. a 10. 9. Špilberk žije řemeslem Už popáté se otevře celý hrad Špilberk a tentokrát vzhledem k výstavě Stavba jako Brno ožije řemeslem.

Edukační program k výstavě k dějinám stavebních řemesel a vývoji stavitelství na příkladu města Brna
Co návštěvníci po absolvování programu umí, znají, dovedou? Pochopí organizaci řemesel ve středověku, umí jednotlivá představená řemesla charakterizovat, vysvětlí jejich význam pro stavitelství, určí materiály, nástroje a nářadí, s nimiž řemeslníci pracovali či pracují, objasní technologické postupy, dovedou popsat historický vývoj bydlení a porovnají stavitelství ve středověku a dnes.

Metody: výklad, badatelská práce, diskuse, demonstrace, práce s obrazem, praktické i hravé činnosti, práce individuální i skupinová.
Klíčová slova: řemeslo, cech, kovář, tesař, kameník, cihlář, vápeník, město, dům, hrad, byt, cihla, vápno, panel.

Cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, gymnázia, střední školy
Délka programu: 90 minut, objednávka programu:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , telefon 542 123 618

Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998)
MUmBnechtenededictviMonografická výstava věnovaná dílu architekta Jana Dvořáka je důležitým počinem nejen pro připomenutí významné brněnské osobnosti, ale také pro posílení pozice architektonické produkce druhé poloviny 20. století v povědomí široké veřejnosti.

Záměrem výstavního projektu není pouze představení architektonické činnosti Jana Dvořáka, neméně důležitý prostor výstava poskytuje i reflexi vztahu naší společnosti k architektuře vzniklé v době minulého režimu. „Nechtěné dědictví“ tedy neodkazuje výhradně k jeho tvorbě, ale poukazuje na vysoce aktuální téma postupného mizení kvalitních architektonických i uměleckých realizací řady autorů a autorek stejné generace. Současný osud staveb architekta Dvořák, který tvořil zejména v 60. až 80. letech minulého století nejen v Brně, ale v mnoha dalších městech tehdejšího Československa, se tak stal určitým „exemplárním případem“ a tvoří ústřední linku celé výstavy.
20. 4. 2017 – 2. 7. 2017
Hrad Špilberk – západní křídlo, 2. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 10 do 18 hodin


AKCE

Letní kino na Špilberku
Legrační komedie, oblíbené klasiky, aktuální české filmy i kasovní trháky – na špilberských hradbách můžete odpočívat při sledování pestré škály filmů. Slibujeme dobrou cenu a ještě lepší výhled. Kromě letního kina jsou v plánu každý čtvrtek také nejrůznější koncerty.
červenec – srpen 2017

Operní představení Národního divadla Brno Carmen
Klasický příběh vášnivé cikánské dívky Carmen se odehraje také na Špilberku. Po velkém úspěchu uvedení Verdiho La traviaty a Nabucca představí Národní divadlo Brno na velkém nádvoří hradu také Bizetovu Carmen.
8. července, 3. září 2017

Koncert Divokej Bill
Divokej Bill je česká hudební skupina z Úval u Prahy, která hraje tzv. folk rock. Koncertuje po celém Česku, a červenci zavítá i na Hrad Špilberk.
12. července 2017

Letní shakespearovské slavnosti
Už mnoho let patří léto na Špilberku Williamu Shakespearovi a jeho slavným hrám. Nikde nenajdete odpovědi na otázky života lépe než zde.
17. července – 9. srpna 2017


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
MUMBhrackyStálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
otevírací doba:
středa – neděle 9.00 – 17.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 16.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

17. 7. 2017 v 20.00 h. ProART Setkání ve skleněném pokoji: Kateřina Beranová
Rodačka z Brna, jež utekla studovat zpěv do Říma. Operní diva, která dokáže svým hlasem dojmout i rozveselit. Dobyla koncertní jeviště v Londýně, Vídni, New Yorku, Paříži, Berlíně i Lipsku. Přes veškeré umělecké výhry zůstává stále holkou z Moravy, která svou pěveckou dráhu bere jako poslání obohacovat druhé a více než ze svých úspěchů, se raduje z úspěchů svých žáků. Koncertní talkshow s perlou operního světa o životě před, i za oponou.
Vstupné: 400,- Kč

21. 6. 2017 v 20.00 h. ProART Setkání ve skleněném pokoji: Michal Horáček
Osobnost kulturního a společenského života, jejíž jméno se začíná skloňovat ve všech pádech stále častěji. Člověk a umělec, který dokázal vzít život do vlastních rukou, nečekal na přízeň štěstěny, ale došel si k ní sám. Kromě současných politických ambicí však u Michala Horáčka stojí na prvním místě potřeba být upřímným a rovným člověkem. Do zákoutí jeho básnické duše budete moci nahlédnout i vy během posledního červencového večera.
Vstupné: 400,- Kč