Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, červen 2017
ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz
KrysáciZ malého smetiště poblíž Vizovic na hrad Špilberk zavítají dva krysáci Hubert a Hodan bydlící v zásuvkách šicího stroje spolu se svým sádrovým kamarádem trpaslíkem Ludvíkem. Stejně jako na smetišti, v čerstvé zavážce smetí, se k nim i na hradě připojí Eda, bílý laboratorní potkan z Prahy. Výstava přiblíží život a dobrodružství tří krysích kamarádů na smetišti, ale i zákulisí natáčení tohoto oblíbeného animovaného večerníčku.
7. 6. 2017 – 27. 8. 2017
Hrad Špilberk – Galerie Jih
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin
Stavba jako BrnoVýstavní projekt seznámí návštěvníka se středověkými a novověkými stavebními řemesly a se stavebním vývojem města Brna. Téma projektu je symbolicky vymezeno výstavbou městské hradby jakožto základního znaku středověkého města a rozvojem panelových sídlišť jako hradby novodobé. V jednotlivých expozicích představujících kostel, hradbu, měšťanský dům a hrad (pevnost) budou prezentována stavební řemesla. Závěr pak představí vývoj moderního bydlení 19. a 20. století. Atraktivním prvkem výstavy budou funkční repliky středověkého jeřábu a beranidla z 15. století umístěné v exteriéru muzea.
Výstava Stavba jako Brno se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála, pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka a pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana.
1. 6. 2017 – 31. 12. 2017
Hrad Špilberk – jižní křídlo, 1. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin
Doprovodný program
- 17. 6., 15. 7., 29. 7., 12. 8., 26. 8. Roztočte jeřáb Pouze o těchto sobotách uvidíte, jak velká lidská síla byla ve středověku zapotřebí k roztočení kola stavebního jeřábu. Zažijte práci s replikou tohoto historického stroje!
- 9. a 10. 9. Špilberk žije řemeslem Už popáté se otevře celý hrad Špilberk a tentokrát vzhledem k výstavě Stavba jako Brno ožije řemeslem.
Edukační program k výstavě k dějinám stavebních řemesel a vývoji stavitelství na příkladu města Brna
Co návštěvníci po absolvování programu umí, znají, dovedou? Pochopí organizaci řemesel ve středověku, umí jednotlivá představená řemesla charakterizovat, vysvětlí jejich význam pro stavitelství, určí materiály, nástroje a nářadí, s nimiž řemeslníci pracovali či pracují, objasní technologické postupy, dovedou popsat historický vývoj bydlení a porovnají stavitelství ve středověku a dnes.
Metody: výklad, badatelská práce, diskuse, demonstrace, práce s obrazem, praktické i hravé činnosti, práce individuální i skupinová.
Klíčová slova: řemeslo, cech, kovář, tesař, kameník, cihlář, vápeník, město, dům, hrad, byt, cihla, vápno, panel.
Cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, gymnázia, střední školy
Délka programu: 90 minut, objednávka programu:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
, telefon 542 123 618
Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998)Monografická výstava věnovaná dílu architekta Jana Dvořáka je důležitým počinem nejen pro připomenutí významné brněnské osobnosti, ale také pro posílení pozice architektonické produkce druhé poloviny 20. století v povědomí široké veřejnosti.
Záměrem výstavního projektu není pouze představení architektonické činnosti Jana Dvořáka, neméně důležitý prostor výstava poskytuje i reflexi vztahu naší společnosti k architektuře vzniklé v době minulého režimu. „Nechtěné dědictví“ tedy neodkazuje výhradně k jeho tvorbě, ale poukazuje na vysoce aktuální téma postupného mizení kvalitních architektonických i uměleckých realizací řady autorů a autorek stejné generace. Současný osud staveb architekta Dvořák, který tvořil zejména v 60. až 80. letech minulého století nejen v Brně, ale v mnoha dalších městech tehdejšího Československa, se tak stal určitým „exemplárním případem“ a tvoří ústřední linku celé výstavy.
20. 4. 2017 – 2. 7. 2017
Hrad Špilberk – západní křídlo, 2. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 10 do 18 hodin
Doprovodný program
- 28. 6. v 17.00 Brněnský architektonický manuál pořádá prohlídku výstavy Nechtění dědictví na Špilberku s kurátorkou a autorkou výstavy, historičkou architektury Šárkou Svobodovou
AKCE
Komentovaná prohlídka výstavy Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998) s autorkou výstavy, historičkou architektury Šárkou Svobodovou.
4. 6. 2017 v 15 hodin a 21. 6. 2017 v 17.00 hodin
Tosca, operní představení Národního divadla Brno
Je obětování z lásky vysvobozující? Vášnivý a jak jinak tragický příběh, typický pro velkou italskou romantickou operu, zpěvačky Toscy, malíře Cavaradossiho a policejního šéfa barona Scarpii již více než 100 let strhává publikum celého světa.
3. 6. 2017 od 20.00 hodin
La traviata, operní představení Národního divadla Brno
Dojemný příběh slavné pařížské kurtizány 19. století. Dvojnásobná držitelka Ceny Thálie Jana Šrejma Kačírková v klasické inscenaci jedné z Verdiho nejslavnějších oper.
4. 6. 2017 od 20.00 hodin
Koncert JELEN POD ŠIRÝM NEBEM
Speciální open air koncert kapely Jelen a hostů Kateřiny Marie Tiché a Davida Stypky & Bandjeez.
8. června 2017 od 20 hodin
Vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš
Pojďte si užít lidovou hudbu v podání mladých lidí. Těšte se na talentované zpěváky, muzikanty i tanečníky, díky kterým je soubor Ondráš jedním z nejlepších svého druhu. A dlouhodobě navíc patří k nejoblíbenějším.
21. 6. 2017 od 20.30 hodin
Divadelní festival Provázek na hrad!
Husa na provázku je od 60. let nejvýznamnějším experimentálním divadlem v Brně. Tento slavný soubor má dokonce vlastní festival na hradě Špilberku. Provázci si pro vás chystají happening, malou výstavu, show a odehrají známé kousky. Uvidíte je v nejlepší formě. Nepropásněte je!
23. – 28. 6. 2017
Galakoncert festivalu Ibérica
Horko, španělské kytary, vášeň, flamenco – to je Ibérica, známý festival španělské hudby. Užít si jej můžete na mnoha místech v Brně na samém začátku léta. Jeden z koncertů se tradičně odehraje také v romantických kulisách Špilberku.
29. 6. 2017
Špilberk open air – festival elektronické hudby
Pojďte zažít hrad Špilberk trochu jinak a protančit se až do rána. Na dvou scénách na malém nádvoří a v příkopu u kasemat bude znít současná elektronická hudba. Známí DJové, efektní vizualizace, umělecké instalace, stánky se zdravým jídlem a k tomu odpočinková zóna s nádherným výhledem na Brno.
30. 6. 2017
MĚNÍNSKÁ BRÁNA
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz
Muzeum hraček Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.
Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.
VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno
pokladna tel.: +420 515 511 015
otevírací doba: středa – neděle 9.00 – 17.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 16.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu
16. 5. - 2. 7. 2017 Výstava NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: REPLIKACE, Architekt Jan Dvořák (1925–1998)
Dílčí část výstavního projektu připraveného Muzeem města Brna a 4AM/Fórem pro architekturu a média, který je věnován tvorbě brněnského architekta Jana Dvořáka.
Vztah k architektuře a umění vzniklým v době minulého režimu hledá velká část představitelů současné střední generace laické i odborné veřejnosti obtížně, architekty nevyjímaje. Přitom sám Jan Dvořák ve své době tuto schopnost projevil. V průběhu šedesátých let minulého století aktivně vystupoval proti neadekvátním zásahům do realizací brněnské meziválečné architektury. O jeho respektu a nepochybně i obdivu k meziválečným realizacím vypovídá i jeho osobní nasazení při pátrání po původním nábytku z vily Tugendhat navrženém designérkou Lilly Reichovou a architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Právě originální kusy nábytku i následně pořízené repliky se stanou ústředním tématem výstavní instalace.
Autorkou výstavy je historička architektury Šárka Svobodová z brněnského kolektivu 4AM/Fórum pro architekturu a média. Instalaci ve vile Tugendhat připravuje ve spolupráci s kurátorkou vily Tugendhat Lucií Valdhansovou, architektem Jaroslavem Sedlákem, fotografem Zdeňkem Porcalem a grafickým designérem Jozefem Ondríkem.
Osobnost Jana Dvořáka bude představena v Brně na třech místech: kromě vily Tugendhat bude hlavní část na hradě Špilberku a další pak v kulturním prostoru Praha.
1. 6. 2017 v 19.00 h. Přednáška Šárky Svobodové o tvorbě Jana Dvořáka
Součástí přednášky bude i neformální diskuse s jeho spolupracovníky z Projektového ústavu Českého svazu výrobních družstev.
5. 6. 2017 v 19.00 h. Koncert Viléma Veverky a Martina Kasíka
Zcela unikátní „performance“ v podobě koncertu připravují pro jedinečný prostor vily Tugendhat dva elitní interpreti klasické hudby, hobojista Vilém Veverka s klavíristou Martinem Kasíkem. Oba interpreti představí ambiciózní program, který bude v první části reflektovat tzv. hudbu „salónu", Schumanna a Chopina, ve druhé části koncertu se pak zaměří na kompozice meziválečné brněnské scény, Sonátu L. Janáčka a Suitu Pavla Haase. Koncert zaznamenává Český rozhlas a odvysílá na stanici ČRo Vltava a v síti rozhlasů Eurorádia v rámci prestižní koncertní série Letní festivaly Eurorádia.
Vstupné: 1 500 Kč / osoba, součástí programu je 20 minutová prohlídka interiérů vily. Předchozí rezervace nutná, kapacita omezena.
12. 6. 2017 v 20.00 h. ProART Setkání ve skleněném pokoji: Iva Bittová
Druhé ProART Setkání ve skleněném pokoji bude věnováno všestranné umělkyni, hudebnici, zpěvačce a herečce Ivě Bittové. Tematický večer uváděný Martinem Dvořákem představí známé i neznámé stránky života této slavné umělkyně, která je stejně tak doma v Brně jako za oceánem v Americe. Diváci budou moci okusit stovky koncertů a vystoupení, setkávání se s inspirujícími kolegy a spolupracovníky, tak i chvíle samoty, kdy se rodí další inspirace či nový projekt. Koncertní talkshow ve společnosti královny české world music a jejího syna – hudebníka Antonína Fajta.
Vstupné: 400,- Kč
21. 6. 2017 v 19.30 h. Den Hudby ve vile Tugendhat. Premiéra VI. ročníku
V tradičním termínu, tedy v rámci Evropského dne hudby, proběhne ve vile Tugendhat premiéra VI. ročníku stejnojmenného programu, který připravilo Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat ve spolupráci se spolkem àTrium. Letošní ročník nese podtitul All that Rythm.
Hudební těleso Brno Contemporary Orchestra uvede sklady Ervina Schulhoffa, Jana Rychlíka a Miloslava Ištvana. Jak sám podtitul napovídá, letošní ročník je inspirován rytmem i africkým „folklórem".
Vstupné: 400,- Kč

- HUAWEI chytré hodinky: Průlom v oblasti zdraví a wellness
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?