Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, květen 2017
ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz
Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998)Monografická výstava věnovaná dílu architekta Jana Dvořáka je důležitým počinem nejen pro připomenutí významné brněnské osobnosti, ale také pro posílení pozice architektonické produkce druhé poloviny 20. století v povědomí široké veřejnosti.
Záměrem výstavního projektu není pouze představení architektonické činnosti Jana Dvořáka, neméně důležitý prostor výstava poskytuje i reflexi vztahu naší společnosti k architektuře vzniklé v době minulého režimu. „Nechtěné dědictví“ tedy neodkazuje výhradně k jeho tvorbě, ale poukazuje na vysoce aktuální téma postupného mizení kvalitních architektonických i uměleckých realizací řady autorů a autorek stejné generace. Současný osud staveb architekta Dvořák, který tvořil zejména v 60. až 80. letech minulého století nejen v Brně, ale v mnoha dalších městech tehdejšího Československa, se tak stal určitým „exemplárním případem“ a tvoří ústřední linku celé výstavy.
20. 4. 2017 – 2. 7. 2017
Hrad Špilberk – západní křídlo, 2. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 10 do 18 hodin
Doprovodný program
- 3. a 27. 5. vždy v 17.00 Komentovaná prohlídka výstavy Nechtěné dědictví na hradě Špilberku s kurátorkou a autorkou výstavy, historičkou architektury Šárkovu Svobodovou
- 12. 5. v 19.00 Myšlenky o myslivnách - přednáška teoretika architektury Jana Tabora v kulturním prostoru PRAHA, Husova 18, Brno
- 13. května v 11.00 Komentovaná prohlídka Hotelu Myslivna s teoretikem architektury Janem Taborem a historičkou architektury Šárkou Svobodovou, Hotel Myslivna, Nad Pisárkami 276/1, Brno
Nedělní korzo. Svět brněnských promenád a vycházkových holíK neděli pro naše předky tradičně patřila nejen účast na bohoslužbě a slavnostní oběd, ale i vycházka s rodinou či přáteli, zakončená posezením v některé z brněnských restaurací nebo kaváren. Výstava v Muzeu města Brna přiblíží atmosféru městských korz a výletů. K vidění budou vycházkové hole z kolekce sběratele, knihkupce, nakladatele a kavárníka Šimona Ryšavého a také dobová móda nebo dýmky. Výstava pokryje období od konce 18. století, kdy v Brně vznikly Lužánky jako první veřejně přístupný městský park v českých zemích, přes zlatou éru korzování v období Rakouska-Uherska a první republiky až po současnost, kdy v Brně znovu ožívají veřejná prostranství a vycházkové hole přicházejí opět do módy.
23. 2. 2017 – 21. 5. 2017
Hrad Špilberk – galerie Jih
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin
Edukační program pro školy od 5. třídy ZŠ, SOŠ, gymnázia
V průběhu edukačního programu nahlédneme do soukromého života Brňanů v dobách velkých ekonomických, politických a společenských změn. S pomyslnou brněnskou rodinou, v průběhu dějinných událostí 19. a 20. století, budeme řešit otázky jak, kde, s kým a v jakém oděvu strávíme volné nedělní odpoledne. Téma volnočasových aktivit v současnosti rozvineme ve společné závěrečné diskusi.
Hlavní témata: výletní cíle Brňanů, české a německé korzo, brněnské parky, kavárny a pohostinství, sport a turistika, společenský a spolkový život, ženy ve společnosti, módní trendy, etiketa, galantnost.
Délka programu: 60–90 minut, objednávka programu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 542 123 618
AKCE
Unterreise / audiovizuální zážitek v kasematech
Kasematy na Špilberku se vůbec poprvé stanou dějištěm audiovizuální performance. Přednes Schubertových písní za doprovodu kytary rozezní kasematní chodby, na nichž se realita rozšíří pomocí digitálních i analogových promítání. Zveme vás na neopakovatelnou událost, v níž se skloubí operní zpěv, videoart a site specific inscenace. Skličující prostor tajemných a temných kasemat dá vyniknout tématům samoty, ztrát a hledání. Uslyšíte a uvidíte metaforické putování, při němž vás provede dosud nikdy nevyřčená osobní výpověď vězně z 18. století.
Akci pořádá Muzeum města Brna ve spolupráci s uměleckou skupinou Denkzeug.
17. 5. 2017 od 19.00 do 21.00 hodin
Muzejní noc na Špilberku
V letošním roce uplyne 300 let od narození královny české a uherské, arcivévodkyně rakouské a manželky císaře Svaté říše římské Marie Terezie Habsburské.
Chcete strávit noc v muzeu a užít si bohatý kulturní program, jak v expozicích, tak na nádvořích hradu? Přijďte na Muzejní noc na Špilberku, věnovanou tentokrát císařovně Marii Terezii a době její vlády.
20. 5. 2017 od 18.00 do 24.00 hodin
MĚNÍNSKÁ BRÁNA
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz
Muzeum hraček Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.
Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.
VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno
pokladna tel.: +420 515 511 015
otevírací doba: středa – neděle 9.00 – 17.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 16.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu
1. - 8. 5. 2017 Výstava Tugendhat 1: Jiří David, Jiří Kovanda, Roman Ondák
Výstavní projekt na zcela neobvyklém místě svádí dohromady tři renomované umělce střední generace. Dva pocházejí z Čech – Jiří David (nar. 1956) a Jiří Kovanda (nar. 1953), tím třetím je Roman Ondak (nar. 1966) ze Slovenska. Kurátorem projektu je Martin Dostál.
Všichni tři umělci hostují po dobu prvního květnového týdne se svými díly v prostorách vrcholně modernistické brněnské Villy Tugendhat, jejímž autorem je architekt Mies van der Rohe. Díla vstupují do komunikace s jednotlivými obytnými i užitnými místnostmi této unikátní architektury, přičemž jde o vícevrstevnatý proces vztahu k této stavbě. Kreativní interakce mezi umělcem a prostorem se odehrávají jak v rovině estetické, tak v rovině paměti místa či v obecnějím přesahu k dějinám a k historii umění. Název projektu Tugendhat 1 odkazuje k místu, kde se výstava/akce odehraje, ale také k faktu , že se v této vile, velmi precizně navržené i ve vztahu k výtvarným dílům, dosud žádná umělecká výstava neodehrála. Jde tedy o první artistní vstup/akci do struktury této stavby od okamžiku, kdy byla postavena a zabydlena jejími stavebníky. S jistou nadsázkou lze říci, že se po událostech, které odrážejí spletitou historii a společenské proměny od počátku 30. let do současnosti a které jsou s vilou těsně spjaty, je tento dům znovu „zabydlen“.
Výstava je přístupná pouze v rámci prohlídky interiérů vily Tugendhat, předchozí rezervace nutná.
12. 5. 2017 v 19.00 h. Přednáška Tal Eyal a filmová projekce: Mendelsohn's incessant vision
Přednáška architektky Tal Eyal věnovaná Weizmannově vile v izraelském Rehovotu. Autorem této vily, postavené v letech 1934-1937 pro prvního izraelského prezidenta, je německý architekt Erich Mendelsohn. V druhé části přednášky bude promítnut snímek Mendelsohn's incessant vision, představující dílo Ericha Mendelsohna. Přednáška i film budou v angličtině bez českého překladu (předchozí rezervace je nutná; prohlídka vily není součástí přednášky).
Vstupné: 100,- Kč / 50,- Kč (kapacita 70 osob)
15. 5. 2017 v 19.30 h. Den Hudby ve vile Tugendhat
Jubilejní V. ročník pravidelného cyklu koncertů tělesa Brno Contemporary Orchestra je věnován baletu a to konkrétně autorské úpravě opery Bohuslava Martinů, Divadlo za branou.
Téma baletu bylo zvoleno hned z několika důvodů. Prvním je volná asociace na abecední písmeno B, kterému věnuje Brno Contemporary Orchestra celou koncertní sezonu 2016/17. Druhým důvodem je výročí 80 let od premiéry opery Divadlo za branou, jejíž světová premiéra se v Brně konala v roce 1936. Důležitou součástí opery byla taktéž choreografie Ivo Váni Psoty, který se tímto projektem vrátil do svého rodného města jakožto první tanečník a šéf baletu Národního divadla Brno. Ivo Váňa Psota je taktéž propojen s historií vily Tugendhat, neboť byl častým hostem taneční školy Karly Hladké, která v budově fungovala v letech 1945 až 1950.
Současná úprava opery Divadlo za branou byla speciálně vytvořena pro Skleněný pokoj vily Tugendhat a Brno Contemporary Orchestra a jedná se tedy o unikátní verzi pro komorní ansámbl a dva zpěváky. Brno Contemporary orchestra vystoupí společně s Evou Štěrbovou (soprán) a Tomášem Krejčím (baryton).
17. 5. - 2. 7. 2017 Výstava NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: REPLIKACE, Architekt Jan Dvořák (1925–1998)
Dílčí část výstavního projektu připraveného Muzeem města Brna a 4AM/Fórem pro architekturu a média, který je věnován tvorbě brněnského architekta Jana Dvořáka.
Vztah k architektuře a umění vzniklým v době minulého režimu hledá velká část představitelů současné střední generace laické i odborné veřejnosti obtížně, architekty nevyjímaje. Přitom sám Jan Dvořák ve své době tuto schopnost projevil. V průběhu šedesátých let minulého století aktivně vystupoval proti neadekvátním zásahům do realizací brněnské meziválečné architektury. O jeho respektu a nepochybně i obdivu k meziválečným realizacím vypovídá i jeho osobní nasazení při pátrání po původním nábytku z vily Tugendhat navrženém designérkou Lilly Reichovou a architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Právě originální kusy nábytku i následně pořízené repliky se stanou ústředním tématem výstavní instalace.
Autorkou výstavy je historička architektury Šárka Svobodová z brněnského kolektivu 4AM/Fórum pro architekturu a média. Instalaci ve vile Tugendhat připravuje ve spolupráci s kurátorkou vily Tugendhat Lucií Valdhansovou, architektem Jaroslavem Sedlákem, fotografem Zdeňkem Porcalem a grafickým designérem Jozefem Ondríkem. Osobnost Jana Dvořáka bude představena v Brně na třech místech: kromě vily Tugendhat bude hlavní část na hradě Špilberku a další pak v kulturním prostoru Praha.

- HUAWEI chytré hodinky: Průlom v oblasti zdraví a wellness
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?