Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, duben 2017

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998)
Monografická výstava věnovaná dílu architekta Jana Dvořáka je důležitým počinem nejen pro připomenutí významné brněnské osobnosti, ale také pro posílení pozice architektonické produkce druhé poloviny 20. století v povědomí široké veřejnosti.

Záměrem výstavního projektu není pouze představení architektonické činnosti Jana Dvořáka, neméně důležitý prostor výstava poskytuje i reflexi vztahu naší společnosti k architektuře vzniklé v době minulého režimu. „Nechtěné dědictví“ tedy neodkazuje výhradně k jeho tvorbě, ale poukazuje na vysoce aktuální téma postupného mizení kvalitních architektonických i uměleckých realizací řady autorů a autorek stejné generace. Současný osud staveb architekta Dvořák, který tvořil zejména v 60. až 80. letech minulého století nejen v Brně, ale v mnoha dalších městech tehdejšího Československa, se tak stal určitým „exemplárním případem“ a tvoří ústřední linku celé výstavy.

Vernisáž výstavy nazvané „Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998)“ se uskuteční 19. dubna v 17 hodin.

20. 4. 2017 – 2. 7. 2017
Hrad Špilberk – západní křídlo, 2. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 10 do 18 hodin

Vasarely
vasarelyVýstava, ze které se vám roztočí hlava. Zbystřete zrak, od února 2017 na Špilberku uvidíte výstavu, jakou jste ještě neviděli. Muzeum města Brna tentokrát představí ikonu op artu – maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho. Oči vás neklamou, aspoň zatím. Pestrobarevné i černobílé geometrické obrazce, optické iluze a efektní výjevy – tak se dají stručně popsat Vasarelyho díla. Ostatně, jeho obraz Zebra z roku 1937 se pokládá za jeden z raných příkladů op artu, tedy optického umění. Navíc pojem op art se objevil až 60. letech, Vasarely tedy výrazně předběhl svoji dobu. Pojďte se na jeho umění podívat – v Brně na Špilberku.
2. 2. 2017 – 2. 4. 2017
Hrad Špilberk – jižní křídlo, 1. patro
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Animační program k výstavě pro 2. stupeň ZŠ, gymnázia a střední školy
Je těžké oklamat lidské oko? Existuje obraz, ze kterého bolí oči? Co je to op-art? Jak vznikl? A co na to Victor Vasarely? Odpovědi najdete v animačním programu ve výstavě a zkusíte tvořit jako umělci směru zvaného optical art.

Nedělní korzo. Svět brněnských promenád a vycházkových holí
nedelnikorzoK neděli pro naše předky tradičně patřila nejen účast na bohoslužbě a slavnostní oběd, ale i vycházka s rodinou či přáteli, zakončená posezením v některé z brněnských restaurací nebo kaváren. Výstava v Muzeu města Brna přiblíží atmosféru městských korz a výletů. K vidění budou vycházkové hole z kolekce sběratele, knihkupce, nakladatele a kavárníka Šimona Ryšavého a také dobová móda nebo dýmky. Výstava pokryje období od konce 18. století, kdy v Brně vznikly Lužánky jako první veřejně přístupný městský park v českých zemích, přes zlatou éru korzování v období Rakouska-Uherska a první republiky až po současnost, kdy v Brně znovu ožívají veřejná prostranství a vycházkové hole přicházejí opět do módy.
23. 2. 2017 – 21. 5. 2017
Hrad Špilberk – galerie Jih
Otevírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin

Edukační program pro školy od 5. třídy ZŠ, SOŠ, gymnázia
V průběhu edukačního programu nahlédneme do soukromého života Brňanů v dobách velkých ekonomických, politických a společenských změn. S pomyslnou brněnskou rodinou, v průběhu dějinných událostí 19. a 20. století, budeme řešit otázky jak, kde, s kým a v jakém oděvu strávíme volné nedělní odpoledne. Téma volnočasových aktivit v současnosti rozvineme ve společné závěrečné diskusi.

Hlavní témata: výletní cíle Brňanů, české a německé korzo, brněnské parky, kavárny a pohostinství, sport a turistika, společenský a spolkový život, ženy ve společnosti, módní trendy, etiketa, galantnost.

Délka programu: 60–90 minut, objednávka programu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 542 123 618


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
MUMBhrackyStálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.

AKCE: Svatý týden
MuMB svatytydenVelikonoční program s dílnami zaměřený na tradice spjaté s příchodem jara a Velikonocemi
3. 4.–13. 4. 2017


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
otevírací doba:
středa – neděle 9.00 – 17.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 16.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

6. 4. 2017 v 19.00 h. PŘEDNÁŠKA PETRA KLÍMY A RŮŽENY ŽERTOVÉ
Přednáška Petra Klímy věnovaná vynikající a zároveň dlouho opomíjené architektce, designérce a výtvarnici Růženě Žertové se zaměří na její architektonické dílo. Ačkoliv byla Žertová známa téměř výhradně jako autorka projektů obchodních domů ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století, pozoruhodná je i její pozdější tvorba, která se obrací především k rodinnému bydlení. Všestranné tvůrčí schopnosti architektka uplatnila také v řadě návrhů interiérů a adaptací. Přednáška upozorní i na její dosud neznámé studie československého pavilonu pro Expo 67 v Montrealu, výškové budovy v Praze-Bohnicích nebo území zahradnické přehlídky ve Vídni. 
V závěru sama Růžena Žertová představí svůj zatím poslední projekt – studii komunitního obytného souboru Nad Pisárkami v Brně.
Vstupné: 100,- Kč / 50,- Kč (kapacita 70 osob)