Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, prosinec 2016
ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz
Tajemné příběhy Pavla ČechaPavel Čech je autor, jehož tvorba je výrazná a dobře rozpoznatelná. Maluje obrazy, vytváří objekty, kreslí komiksy, ilustruje a píše autorské knihy pro děti. I když se jedná o zcela odlišné umělecké formy, Pavel Čech je spojuje svým nezaměnitelným výtvarným rukopisem. Vytváří zvláštní kouzelný svět, v němž se skutečnost mísí se sny a zážitky z dětských her. Divák se snadno ponoří do tohoto světa. Může snít o tom, jak se zatoulal do stínadelských uliček, tajemných zahrad, svých dětských let. Dílo Pavla Čecha si nachází čím dál více obdivovatelů i uznání odborníků. V roce 2010 obdržel cenu Muriel za nejlepší původní komiks – Tajemství ostrova za prkennou ohradou a v roce 2013 za Velké dobrodružství Pepíka Střechy. Tato kniha získala i prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež, což je v tuzemském komiksovém světě věc zatím zcela nevídaná. Jestli se o nějaké výstavě dá tvrdit, že upoutá stejně tak dospělé jako jejich děti, tak je to určitě výstava Pavla Čecha.
1. 12. 2016 – 26. 2. 2017
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin
Doprovodná akce k výstavě
Tajemné Vánoce na Špilberku
Rádi bychom vás pozvali na tradiční adventní akci pro děti, která vás letos zavede do tajemného světa brněnského ilustrátora Pavla Čecha. Tajemné Vánoce na Špilberku budou v sobotu 10. prosince!
Edukační program pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol
Stopuj příběhy v křivolakých uličkách
Jsou světy, které mohou spatřit jen dětské oči, říká malíř a ilustrátor Pavel Čech, autor knih a komiksů, držitel ceny Magnesia Litera. V programu pro školy potkají děti pavouka Čendu, který žije ve starých hodinách. V kreativní hře se děti vypraví po stopách záhad z křivolakých uliček – přímo na výstavě Tajemné příběhy Pavla Čecha.
Délka programu: 60-90 min, dle domluvy, termíny: prosinec 2016 – leden 2017, objednávky: MgA. Barbora Svátková, Ph.D Tel.: 542 123 635, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Půlstoletí s CimrmanemJára Cimrman na Špilberku! Výstava Půlstoletí s Cimrmanem představí průřez padesáti let působení Divadla Járy Cimrmana a současně i osobnost Járy Cimrmana jako učitele, vědce, vynálezce a světoběžníka. Součástí bude i nová fotovýstava o legendárním divadle z odvrácené strany. Díky výstavě se Jára Cimrman vrátí na hrad Špilberk. Víte, že Cimrman dokonce na Špilberku pracoval jako dozorce, když pevnost ještě bývala žalářem a nikoli muzeem? Už tehdy se snažil velmi prozíravě a nadčasově vězně vzdělávat a vychovávat ke slušnému chování.
Jára Cimrman se narodil přibližně mezi lety 1853 až 1859 ve Vídni, jeho poslední bezpečně zjištěný pobyt byl v Liptákově v Jizerských horách v roce 1914. Ve své době byl jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, cestovatelů, vynálezců i sportovců. Za svého života se nedožil uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí (Liptákov 26. února 1966) dr. Evženem Hedvábným byla evropská veřejnost seznámena s tímto géniem. V roce 1967 v Praze vznikla Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostřednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo dílo, popularizuje Cimrmanův duchovní odkaz.
14. 10. 2016 – 31. 12. 2016
Špilberk – Galerie Jih
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin
Vysílá studio BrnoTelevizní studio Brno slaví 55 let od svého založení. Výstava vám představí kulturní význam, historii i zákulisí studia. Právě zde se natáčela spousta oblíbených seriálů (Četnické humoresky, Slovácko sa nesúdí), pohádek (Sedmero krkavců) i dalších známých televizních pořadů (Banánové rybičky nebo stále živoucí legendární AZ kvíz). Nahlédněte do brněnského televizního světa. Klapka, jedem!
Pojďte se projít historií brněnského studia od prvopočátků, kdy začalo vysílat z pasáže Typos, až po blízkou budoucnost v nové budově v Brně – Líšni. Prohlédnete si spoustu dobových fotografií a dokumentů, připomenete si významné osobnosti společenského i kulturního života, které studiem prošly. Nebude chybět ani historická televizní technika a ukázky proměn kvality televizního obrazu. Vysílání či přípravu na něj dokonce zažijete na vlastní kůži! Vyzkoušíte si moderování zpráv nebo třeba dabování pořadů, děti ocení dílnu plnou hříček, dospělí třeba fotokoutek.
Vzpomínáte na pořady, jako byly Sedmikrásky, Slovácko sa nesúdí, Hip Hap Hop nebo novější Banánové rybičky, AZ kvíz a Četnické humoresky? Vybavujete si pohádky Lotrando a Zubejda, Korunní princ nebo Šťastný smolař? Ukázky toho nejvýznamnějšího, co vzniklo v brněnském studiu ČT, si budete moci připomenout v samoobslužném videoarchivu.
23. 6. 2016 – 31. 12. 2016
Špilberk – jižní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin
Edukační program – od 1. září 2016
1. stupeň - Edukační program bude využívat interaktivních prvků ve výstavě k představení nejrůznějších podobu práce v televizním studiu. Žáci si například vyzkouší některé z televizních profesí, zahrají si AZ kvíz a skrze rekvizity a kostýmy se dostanou nejen do pohádek.
2. stupeň ZŠ a SŠ a gymnázia - Edukační program v interaktivní výstavě bude pracovat s různými tématy spojenými jak s televizním fenoménem, tak s dalšími médii (internet) – role a místo médií v životě společnosti i jednotlivce, kritická práce s informacemi, závislost na médiích a komunikačních prostředcích atd.
Délka programu: 90–120 minut, objednávky programu od 1. září 2016: Mgr. Soňa Mertová ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ), PhDr. Eva Picmausová ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ), tel.: 542 123 618.
MĚNÍNSKÁ BRÁNA
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz
Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.
Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.
VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno
pokladna tel.: +420 515 511 015
otevírací doba: úterý – neděle 10.00 – 18.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 17.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu
22. 9. – 31. 12. 2016 Výstava historického nábytku TON ve vile Tugendhat
Historické modely, nadčasová klasika i současná tvorba společnosti TON. Stopadesátpět let ruční výroby ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem.
7. 12. 2016 ve 20.00 h. ProART Setkání ve skleněném pokoji: VLASTIMIL HARAPES
Pravidelná setkání v hlavním obytném prostoru vily Tugendhat budou pokračovat i v adventním období. Vzácným hostem bude 7. prosince od 20.00 legenda českého baletu Vlastimil Harapes. Setkání, které se odehraje u příležitosti jeho letošního životního jubilea, nás zavede k mnoha tématům o životě na jevišti i mimo něj. Adventní večer s výjimečným umělcem, opět v režii „ProART hostitele“ Martina Dvořáka.
Vstupné: 400,- Kč
12. 12. 2016 v 19.30 h. Adventní jazzový koncert ve vile Tugendhat
Podvečer 12. prosince si budou hosté vily Tugendhat moci zpříjemnit poslechem jazzových melodií u onyxové příčky vily Tugendhat. Publiku se představí jazzová kapela OZ JAZZTure a zpěvačka INKA, kteří posluchače provedou večerem plným známých i méně známých standardů. Vystoupení zpestří autorské skladby akordeonisty Ondřeje Zámečníka a zpěvačky INKY.
Vstupné: 250,- Kč

- HUAWEI chytré hodinky: Průlom v oblasti zdraví a wellness
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?