Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, listopad 2016

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Půlstoletí s Cimrmanem
cimrmanJára Cimrman na Špilberku! Výstava Půlstoletí s Cimrmanem představí průřez padesáti let působení Divadla Járy Cimrmana a současně i osobnost Járy Cimrmana jako učitele, vědce, vynálezce a světoběžníka. Součástí bude i nová fotovýstava o legendárním divadle z odvrácené strany. Díky výstavě se Jára Cimrman vrátí na hrad Špilberk. Víte, že Cimrman dokonce na Špilberku pracoval jako dozorce, když pevnost ještě bývala žalářem a nikoli muzeem? Už tehdy se snažil velmi prozíravě a nadčasově vězně vzdělávat a vychovávat ke slušnému chování.

Jára Cimrman se narodil přibližně mezi lety 1853 až 1859 ve Vídni, jeho poslední bezpečně zjištěný pobyt byl v Liptákově v Jizerských horách v roce 1914. Ve své době byl jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, cestovatelů, vynálezců i sportovců. Za svého života se nedožil uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí (Liptákov 26. února 1966) dr. Evženem Hedvábným byla evropská veřejnost seznámena s tímto géniem. V roce 1967 v Praze vznikla Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostřednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo dílo, popularizuje Cimrmanův duchovní odkaz.
14. 10. 2016 – 31. 12. 2016
Špilberk – Galerie Jih
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin

Mystery of Memory
VasulkaSvětově proslulý experimentátor a průkopník videoartu Bohuslav Woody Vašulka sice pochází z Brna, ale od 60. let působí ve Spojených státech. Výstava nazvaná Bohuslav Woody Vašulka: Mystery of Memory ho představí jako spoluzakladatele audiovizuálního umění, videoartu a nových médií. Některé jeho videoprojekce jsou součástí stálé expozice Muzea města Brna „Od moderny po současnost“, nyní však bude mít veřejnost příležitost spatřit průřez jeho celoživotním dílem.

K vidění budou výjimečné velkoplošné tisky, videoprojekce a interaktivní triády z computer studies včetně zpřístupnění archivu děl, která Vašulka vytvořil společně s jeho ženou Steinou Brijem Bjarnadottir z Islandu. Středobodem výstavy bude jedna z Vašulkových interaktivních multimediálních instalací z monumentálního opusu „Brotherhood/Bratrství“.
15. 9. 2016 – 6. 11. 2016
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin

Vysílá studio Brno
vysilastudiobrnoTelevizní studio Brno slaví 55 let od svého založení. Výstava vám představí kulturní význam, historii i zákulisí studia. Právě zde se natáčela spousta oblíbených seriálů (Četnické humoresky, Slovácko sa nesúdí), pohádek (Sedmero krkavců) i dalších známých televizních pořadů (Banánové rybičky nebo stále živoucí legendární AZ kvíz). Nahlédněte do brněnského televizního světa. Klapka, jedem!

Pojďte se projít historií brněnského studia od prvopočátků, kdy začalo vysílat z pasáže Typos, až po blízkou budoucnost v nové budově v Brně – Líšni. Prohlédnete si spoustu dobových fotografií a dokumentů, připomenete si významné osobnosti společenského i kulturního života, které studiem prošly. Nebude chybět ani historická televizní technika a ukázky proměn kvality televizního obrazu. Vysílání či přípravu na něj dokonce zažijete na vlastní kůži! Vyzkoušíte si moderování zpráv nebo třeba dabování pořadů, děti ocení dílnu plnou hříček, dospělí třeba fotokoutek.

Vzpomínáte na pořady, jako byly Sedmikrásky, Slovácko sa nesúdí, Hip Hap Hop nebo novější Banánové rybičky, AZ kvíz a Četnické humoresky? Vybavujete si pohádky Lotrando a Zubejda, Korunní princ nebo Šťastný smolař? Ukázky toho nejvýznamnějšího, co vzniklo v brněnském studiu ČT, si budete moci připomenout v samoobslužném videoarchivu.
23. 6. 2016 – 31. 12. 2016
Špilberk – jižní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin

Edukační program – od 1. září 2016
1. stupeň - Edukační program bude využívat interaktivních prvků ve výstavě k představení nejrůznějších podobu práce v televizním studiu. Žáci si například vyzkouší některé z televizních profesí, zahrají si AZ kvíz a skrze rekvizity a kostýmy se dostanou nejen do pohádek.

2. stupeň ZŠ a SŠ a gymnázia - Edukační program v interaktivní výstavě bude pracovat s různými tématy spojenými jak s televizním fenoménem, tak s dalšími médii (internet) – role a místo médií v životě společnosti i jednotlivce, kritická práce s informacemi, závislost na médiích a komunikačních prostředcích atd.

Délka programu: 90–120 minut, objednávky programu od 1. září 2016: Mgr. Soňa Mertová ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ), PhDr. Eva Picmausová ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ), tel.: 542 123 618.


Akce na Špilberku

Komentovaná prohlídka výstavy „Bohuslav Woody Vašulka: Mystery of Memory“ (3. 11. 2016 v 16:30 h. – sraz u hlavní pokladny na Špilberku),
Výstavou provedou její kurátoři Tomáš Ruller a Ilona Víchová.


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
otevírací doba:
úterý – neděle 10.00 – 18.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 17.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

22. 9. – 31. 12. 2016 Výstava historického nábytku TON ve vile Tugendhat
Historické modely, nadčasová klasika i současná tvorba společnosti TON. Stopadesátpět let ruční výroby ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem.

7. 11. 2016 v 19.30 h. Terezínští autoři v písňové a klavírní tvorbě ve vile Tugendhat
Sopranistka Irena Troupová a klavírista Jiří Dušek přednesou ve skleněném pokoji vily Tugendhat díla českých židovských autorů Viktora Ullmanna, Pavla Haase či Erwina Schulhoffa. Posluchači tak budou moci zažít jedinečné prostředí hlavního obytného prostoru s autentickou hudbou ze 30. let 20. století.

30. 11. 2016 v 18.00 h. Tonetka 21. století
Beseda s Janem Juzou, marketingovým ředitelem firmy TON a.s., a designéry Jaroslavem Juřicou a Michalem Riabičem o jejich návrzích pro TON a.s., o respektu k tradiční technologii i o současné podobě nábytku z ohýbaného bukového dřeva. Moderuje Dagmar Koudelková.