Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, červen 2016

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Steve McCurry – Photographer
stevemccurry1stevemccurry2Snímek afghánské dívky se zářivýma očima znají skoro všichni. Vyfotil jej světoznámý reportážní fotograf a dokumentátor Steve McCurry v roce 1984 v uprchlickém táboře. McCurry fotil v zemích zmítaných bídou a konflikty, často za velmi dobrodružných okolností. Jeho fotky nevynikají pouze zachycenou skutečností, ale také výjimečnou barevností. Ta se stala fotografovým poznávacím znamením. Proslavily jej portréty, sám však tvrdí, že mnohem víc jej zajímá příběh, který se snaží ve snímku vyprávět pomocí výrazu tváře, krajiny a okolí. Je držitelem mnoha fotografických i novinářských cen.
12. 5. 2016 – 30. 6. 2016
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin

Lucemburské opráski
lucemburskeopraskiJak Lucemburkové vyváděli v Českých zemích a co po nich zůstalo? Zveme vás na nevšední výstavu, která vám přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski sčeskí historje (sic).

Šestice lucemburských panovníků od Karla IV. po Jošta se představí atraktivní formou v podobě svérázných kreseb a gagů.

Co se skrývá za komiksem s takto zvláštním názvem? Naivní, až schematické kresby spolu se stylizovaným pravopisně chybným projevem dotvářejí ráz komiksu, v němž tajemný autor Jaz glosuje historické události s nebývalou břitkostí a suchým humorem. Žádnému jeho obrázku (oprásku) nechybí vtipná pointa, často však od čtenáře vyžadují všímavost a všeobecný rozhled. Komiks si nejprve získal velkou popularitu v prostředí internetu na Facebooku, záhy začal vycházet s úspěchem i knižně. Teď se dočká i vlastní výstavy.

Jazovy komiksy se zabývají celou českou historií od praotce Čecha až po nedávné dějiny, na výstavě na Špilberku jsou ale k vidění komiksy právě z doby lucemburské. Některé lidé znají z internetu nebo z knížek, některé Jaz vytvořil speciálně pro výstavu na hradě Špilberku. Karel IV., Zmikund, Jošt a celá jejich parta se po sedmi staletích vrací na Špilberk. Poznají ho ještě vůbec?

Expozici panelů s komiksovými výjevy doplní i archeologické nálezy z 14. a 15. století (např. zdobené kachle s lucemburskými motivy, aquamaline – nádoby na vodu ve tvaru zvířat a další) i exponáty, které souvisí se zobrazenými příběhy (od replik dobových zbraní až po portrét císaře Zikmunda od Albrechta Dürera). Humoristicky laděná výstava Lucemburské opráski tvoří rozvernou protiváhu novému rozšíření stálé expozice „Od hradu k pevnosti" o vitríny s exponáty o Joštovi Lucemburském. Muzeum města Brna tak u příležitosti 700. výročí od narození Otce vlasti přiblíží veřejnosti lucemburskou tematiku s vtipem, ale i s poučením.
21. 4. 2016 – 3. 7. 2016
Špilberk – galerie jih
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin

Ten druhý život
tendruhyzivot2Putovní výstava „Ten druhý život“ chce přiblížit prostřednictvím vlastních fotografií vojáků činnost a život novodobých válečných veteránů a Armády ČR na zahraničních misích a odpovědět tak na častou otázku, proč se vlastně Česká republika a její armáda těchto misí účastní. Lidé tak poznají nepříliš známé stránky působení české armády a také (a někdy i výsledky) jejího nasazení na misích. K vidění budou snímky z Kosova, Afghánistánu, Iráku a Mali, neboť právě tam Armáda ČR aktuálně působí.

Výstava ukáže návštěvníkům i to, co běžně nemají šanci poznat z médií. Půjde o velmi cenný pohled do zákulisí zahraničních misí. Vystavené fotografie vojáků chtějí lidem vysvětlit, že nasazení naší armády v zahraničí má své důvody. Není to však jen „plnění spojeneckých závazků“, vojáci jsou potřební i pokud nejde přímo o bojové střety nebo teroristické útoky. Nejsou to žoldáci ani pouzí zaměstnanci, jejich nasazení má svůj účel, kterému musí přinášet nemalé oběti – ať už je to odloučení od rodiny nebo nepochopení většinové společnosti.
31. 5. 2016 – 17. 6. 2016
Špilberk – barokní kaple
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin

Vysílá studio Brno
Televizní studio Brno slaví 55 let od svého založení. Výstava vám představí kulturní význam, historii i zákulisí studia. Právě zde se natáčela spousta oblíbených seriálů (Četnické humoresky, Slovácko sa nesúdí), pohádek (Sedmero krkavců) i dalších známých televizních pořadů (Banánové rybičky nebo stále živoucí legendární AZ kvíz). Nahlédněte do brněnského televizního světa. Klapka, jedem!
23. 6. 2016 – 31. 12. 2016
Špilberk – jižní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin


Akce na Špilberku

Špilberk Food Festival (3. 6. – 5. 6. 2016)
MIG 21 a Barbora Poláková, koncert (16. 6. 2016)
La traviatta, Nabucco, opera (19. 6., 21. 6. 2016)
Vojenský umělecký soubor, koncert (Ondráš 22. 6. 2016)
Divadelní festival – Provázek na hrad! (25. 6. – 30. 6. 2016)
Ibérica (30. 6. 2016)


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodin.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová. Součástí bude i tvořivá dílnička.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
otevírací doba:
úterý – neděle 10.00 – 18.00, zahrada je přístupná v otevírací dobu podle povětrnostních podmínek bez předchozí rezervace.
Prohlídky s průvodcem každou celou hodinu, v 16.00 hodin poslední prohlídka. Kapacita prohlídkových skupin s průvodcem omezena. Předchozí rezervace nutná.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

6. a 7. června 2016 v 20.00 PROART SETKÁNÍ VE SKLENĚNÉM POKOJI: ZDENĚK KONVALINA
V roce 1997 absolvoval brněnskou Taneční konzervatoř. Po krátkém angažmá v ostravském baletu opustil česká jeviště a vyměnil je za ta světová: mj. Houston Ballet, National Ballet of Canada v Torontu, English National Ballet v Londýně. Zdenek Konvalina se stal pro město Brno jedním z jeho největších baletních umělců v dosavadní historii. Po téměř dvaceti letech se vrací na pomyslné brněnské jeviště v tomto exkluzivním večeru. Večer nejen o tanci a baletu, ale i o světě kolem něj.
Vstupné: 400,- Kč / kapacita 50 osob

8. června 2016 v 20.00 PROART SETKÁNÍ VE SKLENĚNÉM POKOJI: JURAJ KUKURA
Československá herecká legenda, jež se dokázala prosadit i za hranicemi své země. Prožijte jedinečný večer se spoustou překvapení ve společnosti tohoto charizmatického umělce.
Vstupné: 400,- Kč / kapacita 50 osob

20. června ve 20.00 Tata Bojs pro Kolečko ve vile Tugendhat
Hlavní obytný prostor se po dvou letech znovu promění v místo benefičního koncertu pro Centrum dětské traumatologie Fakultní nemocnice v Brně. Na pozvání nadačního fondu Kolečko tentokrát vystoupí skupina Tata Bojs.

21. června ve 19.30 Premiéra Dne Hudby ve vile Tugendhat
Na evropský Den Hudby se uskuteční premiéra již jubilejního pátého ročníku stejnojmenného programu koncertů pořádaných ve spolupráci s občanským spolkem àTRIUM. V rámci sezóny 2016/2017 bude posluchačům představena autorská suita Bohuslava Martinů z opery Divadlo za brannou. Vystoupí Brno Contemporary Orchestra společně s Evou Štěrbovou a Tomášem Krejčím.

1. července 2016 v 18.00 LÉTO, SWING A KINO V ZAHRADĚ VILY TUGENDHAT
V pátek 1. července v podvečerních hodinách se zahrada vily Tugendhat otevře pro tanečníky a milovníky klasických filmů. Pro návštěvníky bude připraven bohatý celovečerní program, který začíná v 18 hodin výukou základních kroků swingu a následnou možností tance za doprovodu živé i reprodukované swingové hudby. Celý program vyvrcholí v 21.30, kdy za využití tzv. zadní projekce bude promítán film Zpívání v dešti (režie: Gene Kelly, Stanley Donen, 1952) na velkoformátová okna hlavního obytného prostoru vily Tugendhat. Hravý muzikál, v jehož hlavní roli září Gene Kelly, bude promítán v původním znění s českými titulky. Diváci budou mít možnost sledovat projekci přímo z trávníku v zahradě vily, vlastní deky jsou proto vítány.
Vstupné: 250,- Kč / kapacita 150 osob