Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, březen 2016

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Andy Warhol - V hloubi mé zahrady
warholNa výstavě návštěvníci nahlédnou do rozmanité výtvarné činnosti americké pop-artové ikony. Z reklamního kreslíře, na přelomu 50. a 60. let velmi vyhledávaného tvůrce na poli reklamy, se vypracoval na vůdčí osobnost výtvarného směru POP – ART a stal se tak výtvarníkem, který změnil vizuální vzhled 20. století.

Návštěvníci výstavy si z této „zahrady“ jistě ve vzpomínkách odnesou ty nejsladší plody do svých domovů.

Výstava představí na 200 prací, od dobových inzerátů až po obaly na LP, kterých vytvořil téměř šedesát, nebudou chybět ani ikonické práce jako je portrét Marilyn Monroe, Campbellovy polévky, nebo Flowers. Nedílnou součástí expozice budou portréty slavných osobností z edice Carnegie Museum of Art, dobové plakáty z výstav Andyho Warhola ve světě ze 70. a 80. let nebo „portréty“ koček jménem Sam, kterých Warhol měl celkem pětadvacet.
11. 2. 2016 – 1. 5. 2016
Špilberk – jižní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Edukační program pro školy
Vytiskni si Andy Warhola
Workshop tisku monotypu s prohlídkou výstavy, edukační program pro 2. stupeň a SŠ, 60-90 minut, 50 Kč, vzdělávací oblasti: RVP ZV, RVP G Umění a kultura, Člověk a společnost.

Objednávky: MgA. Barbora Svátková, PhD., Tel.: 542 123635;

The Prague Stuckists
praguestuckI když tomu název umělecké skupiny Prague Stuckists neodpovídá, jde o výtvarný projekt tvořený z velké části umělci s vazbami k Brnu. Vznikl v roce 2004 jako první pobočka původně britského výtvarného stuckistického hnutí v zemích bývalého východního bloku. Soustředí se především na klasickou malbu, která osloví řadu diváků i v době, kdy si většina lidí pojem moderní umění spojí s židlí nebo vysavačem umístěným do výstavního sálu v galerii. S projektem Prague Stuckists se měli možnost seznámit diváci v Londýně i Praze. Jednotliví umělci vystavovali i v USA nebo Německu. V prostorách velkého muzea se ale Prague Stuckists poprvé představí právě v Brně.

Na výstavě budou prezentovat své obrazy Igor Grimmich, Lukáš Orlita, Marek Slavík, Jan Spěváček, Tomáš Spevák a fotografie Robert Janás.
18. 2. 2016 – 1. 5. 2016
Špilberk – západní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Wergelandův odkaz: Život Židů v Norsku 1851-1945
zideVýstava vypráví příběh židovského přistěhovalectví do Norska od jeho počátku v roce 1852 až do roku 1945.

Unikátní výstava přiblíží život norských Židů prostřednictvím vzácných fotografií a dokumentů. Židé se mohli do Norska stěhovat až po roce 1851, většina jich přišla ze střední a východní Evropy. Když norský parlament zrušil v nové ústavě v roce 1851 zákaz vstupu Židů do království, vyvrcholily tím snahy vědce, básníka, filosofa a pedagoga Henrika Wergelanda. Právě on bojoval proti antisemitismu a usiloval o zrušení tzv. „židovského ustanovení“ v ústavě. Toho se sice nedožil, ale díky jeho snahám se mohli Židé začít stěhovat do Norska a začít tam nový život. Jak vypadal, ukáže výstava na Špilberku.

Židé prchající do Norska měli jen jediné přání – usadit se na místě, kde by mohli v noci spát v bezpečí a kde by jejich děti mohly chodit do školy. Toužili stát se součástí norského národa, zároveň si ale chtěli udržet i vlastní identitu a tradice. Na začátku druhé světové války do Norska utíkali i Židé z Československa. Přímo z Brna pocházel např. psychiatr Leo Eitinger nebo architekt Otto Eisler, autor slavné brněnské funkcionalistické synagogy.

Většina fotografií, které jsou na výstavě k prohlédnutí, pochází ze soukromých sbírek. Mají za sebou pohnuté osudy, během války je Židé uschovali u přátel, brali s sebou na útěk do Švédska, často jako jediný majetek, některé fotografie také poškodil oheň.

Fotografie zachycují konkrétní lidi a jejich povolání, synagogy, oslavy židovských svátků jako Chanuka, Purim nebo Pesach (včetně nejslavnostnější večeře zvané seder), pravidelné držení Šabatu, svatby, bar micva i kulturní činnost, třeba divadelní představení v jidiš. Výstava ukazuje i temnější věci – protižidovské plakáty nebo novinové karikatury, ale i nacistickou perzekuci. I norské Židy stihl tragický osud jménem šoa. Během druhé světové války se části Židů podařilo odejít do sousedního neutrálního Švédska, část však zemřela v koncentračních táborech. Víc než polovinu lidí na vystavených fotografiích nacisté zavraždili.
20. 1. 2016 – 27. 3. 2016
Špilberk – galerie jih
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodinl.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

21. března 2016 od 19.30 KLAVÍRNÍ RECITÁL JANA VOJTKA VE VILE TUGENDHAT
První jarní podvečer bude ve skleněném pokoji vily Tugendhat věnován klavírním melodiím v podání talentovaného brněnského klavíristy Jana Vojtka.
Vstupné: 300,- Kč / kapacita 50 osob

24. března 2016 od 19.15 ODKAZ VÁCLAVA HAVLA V DNEŠNÍ DOBĚ VE VILE TUGENDHAT
Komorní diskuse s Michaelem Žantovským v inspirativním prostředí Skleněného pokoje o odkazu Václava Havla, o roli Knihovny Václava Havla, o knize Havel a o všem, co bude diváky zajímat. Pořádá Vila Tugendhat a Knihovna Václava Havla.
Vstupné: 50,- Kč / kapacita 50 osob

30. a 31. března 2016 od 20.00 FILMOVÁ PROJEKCE: AMARCORD VE VILE TUGENDHAT
Tento snímek natočený v roce 1973 představuje zfilmované vzpomínky slavného italského režiséra Federica Felliniho na své mládí, které strávil v Rimini, tehdy malém severoitalském městečku na břehu Jaderského moře. Diváci se tak vrací do Itálie let 1932 a 1933 a mohou si především prohlédnout nepřeberný katalog osobností a situací od komických až po tragické. Pro svoji jedinečnou atmosféru patří tento snímek mezi nejslavnější v italské kinematografii a má své fanoušky po celém světě až do dnešních dní.
Projekce bude probíhat v originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 200,- Kč / kapacita 30 osob