Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, únor 2016

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Andy Warhol - V hloubi mé zahrady
warholNa výstavě návštěvníci nahlédnou do rozmanité výtvarné činnosti americké pop-artové ikony. Z reklamního kreslíře, na přelomu 50. a 60. let velmi vyhledávaného tvůrce na poli reklamy, se vypracoval na vůdčí osobnost výtvarného směru POP – ART a stal se tak výtvarníkem, který změnil vizuální vzhled 20. století.

Návštěvníci výstavy si z této „zahrady“ jistě ve vzpomínkách odnesou ty nejsladší plody do svých domovů.

Výstava představí na 200 prací, od dobových inzerátů až po obaly na LP, kterých vytvořil téměř šedesát, nebudou chybět ani ikonické práce jako je portrét Marilyn Monroe, Campbellovy polévky, nebo Flowers. Nedílnou součástí expozice budou portréty slavných osobností z edice Carnegie Museum of Art, dobové plakáty z výstav Andyho Warhola ve světě ze 70. a 80. let nebo „portréty“ koček jménem Sam, kterých Warhol měl celkem pětadvacet.
11. 2. 2016 – 1. 5. 2016
Špilberk – jižní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Edukační program pro školy
Vytiskni si Andy Warhola
Workshop tisku monotypu s prohlídkou výstavy, edukační program pro 2. stupeň a SŠ, 60-90 minut, 50 Kč, vzdělávací oblasti: RVP ZV, RVP G Umění a kultura, Člověk a společnost.

Objednávky: MgA. Barbora Svátková, PhD., Tel.: 542 123635;

The Prague Stuckists
praguestuckI když tomu název umělecké skupiny Prague Stuckists neodpovídá, jde o výtvarný projekt tvořený z velké části umělci s vazbami k Brnu. Vznikl v roce 2004 jako první pobočka původně britského výtvarného stuckistického hnutí v zemích bývalého východního bloku. Soustředí se především na klasickou malbu, která osloví řadu diváků i v době, kdy si většina lidí pojem moderní umění spojí s židlí nebo vysavačem umístěným do výstavního sálu v galerii. S projektem Prague Stuckists se měli možnost seznámit diváci v Londýně i Praze. Jednotliví umělci vystavovali i v USA nebo Německu. V prostorách velkého muzea se ale Prague Stuckists poprvé představí právě v Brně.

Na výstavě budou prezentovat své obrazy Igor Grimmich, Lukáš Orlita, Marek Slavík, Jan Spěváček, Tomáš Spevák a fotografie Robert Janás.
18. 2. 2016 – 1. 5. 2016
Špilberk – západní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Wergelandův odkaz: Život Židů v Norsku 1851-1945
zideVýstava vypráví příběh židovského přistěhovalectví do Norska od jeho počátku v roce 1852 až do roku 1945.

Unikátní výstava přiblíží život norských Židů prostřednictvím vzácných fotografií a dokumentů. Židé se mohli do Norska stěhovat až po roce 1851, většina jich přišla ze střední a východní Evropy. Když norský parlament zrušil v nové ústavě v roce 1851 zákaz vstupu Židů do království, vyvrcholily tím snahy vědce, básníka, filosofa a pedagoga Henrika Wergelanda. Právě on bojoval proti antisemitismu a usiloval o zrušení tzv. „židovského ustanovení“ v ústavě. Toho se sice nedožil, ale díky jeho snahám se mohli Židé začít stěhovat do Norska a začít tam nový život. Jak vypadal, ukáže výstava na Špilberku.

Židé prchající do Norska měli jen jediné přání – usadit se na místě, kde by mohli v noci spát v bezpečí a kde by jejich děti mohly chodit do školy. Toužili stát se součástí norského národa, zároveň si ale chtěli udržet i vlastní identitu a tradice. Na začátku druhé světové války do Norska utíkali i Židé z Československa. Přímo z Brna pocházel např. psychiatr Leo Eitinger nebo architekt Otto Eisler, autor slavné brněnské funkcionalistické synagogy.

Většina fotografií, které jsou na výstavě k prohlédnutí, pochází ze soukromých sbírek. Mají za sebou pohnuté osudy, během války je Židé uschovali u přátel, brali s sebou na útěk do Švédska, často jako jediný majetek, některé fotografie také poškodil oheň.

Fotografie zachycují konkrétní lidi a jejich povolání, synagogy, oslavy židovských svátků jako Chanuka, Purim nebo Pesach (včetně nejslavnostnější večeře zvané seder), pravidelné držení Šabatu, svatby, bar micva i kulturní činnost, třeba divadelní představení v jidiš. Výstava ukazuje i temnější věci – protižidovské plakáty nebo novinové karikatury, ale i nacistickou perzekuci. I norské Židy stihl tragický osud jménem šoa. Během druhé světové války se části Židů podařilo odejít do sousedního neutrálního Švédska, část však zemřela v koncentračních táborech. Víc než polovinu lidí na vystavených fotografiích nacisté zavraždili.
20. 1. 2016 – 27. 3. 2016
Špilberk – galerie jih
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Vyprávění o osudech hraček
Každá první sobota v měsíci v 15.00 hodinl.
Hračky mají svůj jedinečný příběh. Pojďte se dozvědět, komu patřily a co všechno se svými majiteli zažily. Provede Vás paní Milada Kollárová.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

8. prosince 2015 - 7. února 2016 VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ MILOŠE BUDÍKA VE VILE TUGENDHAT
Výstava fotografií Miloše Budíka, které pořídil přímo ve vile v roce 1956.

15. února 2016 od 19.30 SETKÁNÍ VE SKLENĚNÉM POKOJI: BLATNÝ
Večer literatury, hudby a tance s básníkem a spisovatelem Martinem Reinerem, choreografem a tanečníkem Martinem Dvořákem a skladatelem a hudebníkem Františkem Chaloupkou jako multižánrová pocta básnické legendě – Ivanu Blatnému (1919–1990).
Vstupné: 300,- Kč / kapacita 30 osob

22. února 2016 od 19.30 SETKÁNÍ VE SKLENĚNÉM POKOJI: HUDBA TICHA
Večer současné hudby a tance s hudebním duem Ireny a Vojtěcha Havlových a taneční dvojící – Irene Bauer a Martin Dvořák.
Vstupné: 300,- Kč / kapacita 40 osob

24. února 2016 od 20.00 FILMOVÁ PROJEKCE: ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ VE VILE TUGENDHAT
Pohádkový román, který v roce 1900 napsal americký spisovatel Lyman Frank Braun, se v roce 1939 dočkal své první filmové adaptace. Románový příběh, který popisuje putování Dorotky Galeové po tajemné zemi Oz, byl v tomto zpracování upraven jako muzikál. Snímek v režii Victora Fleminga byl oceněn dvěma soškami Oscar za nelepší hudbu a píseň. Film bude promítán v originálním znění s titulky.
Vstupné: 200,- Kč / kapacita 30 osob