Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, prosinec 2015

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

ŽÍT PIVO
zitpivoHlavní výstava letošního roku na Špilberku bude věnována pivu a všemu, co s ním souvisí. Návštěvníky provede historií výroby i konzumace piva v Brně od pravěku až po současnost, zprostředkovaně budou moci nahlédnout do nejstarších brněnských pivovarů i hospod.

Výstava zodpoví všechny otázky související s pivem v Brně. Nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Na příběhu piva lze ilustrovat i obecné společenské proměny. Výstava bude zakončena zmínkou o současných trendech, kdy sice klesá spotřeba točeného piva na jednoho obyvatele, ale naopak stoupá obliba produkce z minipivovarů nebo též řemeslných pivovarů.

Bezesporu nejzajímavější budou brněnské reálie. Vystaveny budou archeologické nálezy, například tzv. brněnské poháry, nádoby z 15. až 16. století, které pravděpodobně sloužili i k pití piva, z mladších exponátů náčiní i zařízení k výrobě piva, historické pivní sklo, pivní podtácky. Nebudou chybět dokumenty dokládající nejstarší pijácké zvyklosti nebo i stížnosti obyvatelstva na kvalitu piva. Podobu historických hostinců přiblíží scénické rekonstrukce či modely. Návštěvníci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru prvorepublikové restaurace s číšníky se servítkem přes ruku nebo socialistické hospody s umakartovými stoly a keramickými podtácky. Každý Brňan si pak bude moci vyhledat, zda v okolí jeho bydliště fungovalo či funguje některé z pivovarských zařízení – pivovar, významná hospoda, sladovna či ledárna.
17. 6. 2015 – 31. 12. 2015
Špilberk – jižní křídlo, II. podlaží
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

KABINET GRAFIKY
kabinetgrafikyVzácné mědiryty, lepty, kresby a další tisky z období od baroka po romantismus se na čtvrt roku stanou součástí stálé expozice Od renesance po modernu. Sbírka obrazů a sochařského umění se tak dočká cenného doplnění o grafickou tvorbu. Panely v chodbě severního křídla Špilberku zaplní městské veduty, návrhy divadelních scén, pamětní tisky, univerzitní teze, vyobrazení poutních míst, církevní karty ke všem svátkům v roce, korunovaný obraz Panny Marie Svatotomské, ale i cestopisné pohledy, přírodní výjevy či knižní ilustrace.

Nejrůznějších grafik je k vidění celkem 94. Avšak nemohou se vystavovat dlouho, jde o dochované, pečlivě restaurované originály. Lidé si je proto mohou prohlédnout jen do konce prosince.

Třebaže vystavené grafiky se liší formáty i náměty, jedno mají společné – souvislost s Brnem. Můžeme tak spatřit zdejší náměstí s tehdy nově zhotovenými kašnami, kláštery, teze – oznámení veřejných obhajob zdejších studentů (jedna dokonce vytištěná na hedvábí s paličkovanou krajkou), ale i církevní tisky či ilustrace autorů, již žili právě v Brně. Ne všechny grafiky pocházejí z Brna – například rozměrnou vedutu Zelného trhu s čerstvě postaveným Parnasem nechal brněnský radní Johann Ignaz Dechau tisknout ve vyhlášené dílně v Augsburgu (a sám je pravděpodobně na grafice také vyobrazen).
1. 10. 2015 – 31. 12. 2015
Špilberk – severní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

HÁDÁM, HÁDÁM POHÁDKU
vlastasvejdovaHádanky, říkanky a pohádky s ilustracemi Vlasty Švejdové

Známou brněnskou malířku představí letošní vánoční výstava pro děti jako ilustrátorku a spisovatelku knížek pro nejmenší děti, kterých doprovodila svými obrázky několik desítek. Tvorba pro děti se jí stala celoživotní láskou. Svoji uměleckou dráhu začínala kresleným humorem, karikaturou. A humor ji dodnes neopouští, maluje s fantazií a v každém obrázku nechybí vtipná pointa. Půvabnými ilustracemi doprovodila lidová říkadla, hádanky i nejznámější pohádky. Často spolupracovala s básníky Jiřím Havlem, Jiřím Žáčkem a Zuzanou Novákovou. Ke knížkám Kaštánek, Na hradě už nestraší a Co děláme celý den nakreslila a vedle obrázků i napsala poutavá vyprávění. Kromě knížek vytvořila pro Zlínské filmové studio film O křečkovi, s brněnskou televizí spolupracovala jako výtvarnice na pohádce O bojácném Floriánkovi. Ilustrovala řadu výukových materiálů a učebnic pro I. stupeň základních škol (Cestička do školy, učebnice i pracovní sešity, ilustrované tabule pro prvouku). V roce 2011 byla vydána knížka Jeden mluví, dva koukají, která obsahuje nejznámější lidové dětské hádanky a v letošním roce připravuje další knižní překvapení.

Knižní ilustrace budou na výstavě doplněny obrazy, na kterých jistě malí návštěvníci poznají známé brněnské ulice.
19. 11. 2015 – 31. 12. 2015
Špilberk – západní křídlo, III. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Hradní tiskařská dílna k výstavě
Na hradě prý už nestraší, myslí si paní malířka. Přesto tvořivé úkoly pro děti připravují pohádkové postavy... V tiskařské dílně si děti vytisknou obrázky a přáníčka.

Cílová skupina: MŠ – předškoláci, 1.-5. třída ZŠ, délka: 90 minut. Objednávky: MgA. Barbora Svátková, PhD., Tel.: 542 123635; Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Doprovodný program pro veřejnost
12. 12. POHÁDKOVÉ VÁNOCE NA ŠPILBERKU 10.00 – 17.00 hodin. Speciální program ve výstavě „Hádám, hádám pohádku“ a plno atrakcí na velkém nádvoří.

A KLOBOUK DĚLÁ DÁMU
Klobouk – praktická pokrývka hlavy, nebo elegantní doplněk vyjadřující osobitý styl a vkus? Pro každého může být něčím jiným, avšak jedno je jisté: právě klobouk dělá dámu.

koloboukdeladamuJak vypadají dámské klobouky historické, ale i moderní? Pojďte se podívat na Špilberk. Uvidíte klobouky ze sbírky Magdalény Kopotové. Nejen, že se zajímá o historii klobouků a sbírá je, ale naučila se také kloboučnickému řemeslu.

Její historická sbírka obsahuje především originální prvorepublikové klobouky, na nichž jsou patrné dobové střihy a módní trendy. Sbírka zahrnuje také více než tři stovky starých kloboukových forem, které dodnes využívá při vlastní tvorbě. Klobouky sama navrhuje a vyrábí z různých materiálů, třeba z králičí srsti, veluru, stoprocentní vlny či sisalu.

Ve výstavě můžete nahlédnout do kloboučnické dílny a dovědět se, proč se technologie ruční výroby klobouků od středověku prakticky nezměnila. Ve výtvarné dílně si vyzkoušíte historické klobouky, vyrobíte si vlastní návrhy pokrývek hlavy a fascinátorů. Nevíte, co to je? Přijďte na Špilberk!
3. 12. 2015 – 24. 1. 2016
Špilberk – východní křídlo, gotický sál
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Doprovodný program pro školy
V kloboučnické dílně - jaká je historie odívání a výroby pokrývek hlavy? Co říká etiketa o kloboucích? Součástí je i řemeslná dílna, kde si žáci vyzkouší návrh a výrobu klobouku.

Cílová skupina: žáci 5. – 9. tříd ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Objednávky: PhDr. Eva Picmausová, Tel.: 542 123 618, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Doprovodný program pro veřejnost
koloboukdeladamu2koloboukdeladamu3● 9. prosince – Dámská jízda mezi klobouky
16.00 přednáška PhDr. Ludmily Růženecké „O mužských a ženských pokrývkách hlavy
17.00 prohlídka výstavy, focení v dobových kloboucích ve fotoateliéru, občerstvení
18.00 „Proměny paní módy 20. až 50. let minulého století" (módní přehlídka kloboukového klubu Dantes)

● 16. prosince – Výtvarná dílna 15.00 – 17.00 - vyrobíte si drobné dárky, které potěší – třeba plstěné a organzové květiny, květinkové čelenky nebo fascinátory. Přineste si i vlastní klobouky, v dílně si je budete moci nazdobit. Vede lektorka Eva Picmausová.

● 13. ledna – Nejen klobouk dělá dámu 15.00 – 18.00 - výměnný bazar klobouků, baretů a ostatních pokrývek hlavy, které sluší i hřejí. Dostaly jste nevhodný dárek? Leží vám ve skříni nevyužité klobouky, barety, čepice? Přijďte směnit kus za kus. Můžete s sebou přinést rukavičky, šátky, šály. Vše čisté a oku lahodící. S kupónem z bazaru získáte 20 % slevu na vstupenku do výstavy, s platností do 24. ledna 2016.

● 16. ledna – Komentovaná prohlídka s autorkou 14.00 a 16.00 - výstavou provede Magdaléna Kopotová, autorka a sběratelka.


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

27. října – 6. prosince 2015 Ikonický nábytek ve vile Tugendhat
Od konce října je součástí stálé expozice v technickém podlaží domu výstava souboru originálního nábytku z vily Tugendhat z 30. let minulého století. Švýcarská značka Vitra zároveň na stejném místě představuje několik ikonických křesel světově proslulých designérů formou výstavy Vitra Classics.

8. prosince 2015 - 7. února 2016 VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ MILOŠE BUDÍKA VE VILE TUGENDHAT
Výstava fotografií Miloše Budíka, které pořídil přímo ve vile v roce 1956.

14. prosince 2015 od 19.30 VÁNOČNÍ KONCERT JANA VOJTKA: BARTÓK A GERSHWIN – PÓLY SVÉ DOBY (?)
Vánoční repríza koncertu Jana Vojtka. Hlavním tématem koncertu bude dílo ikon světové hudby Bély Bartóka a George Gerschwina.
Vstupné: 300,- Kč / kapacita 50 osob

16. a 17. prosince 2015 od 20.00 Vánoční promítání filmu Eva tropí hlouposti (1939)
Nataša Gollová a Oldřich Nový jako hlavní hvězdy komedie Martina Friče.
Vstupné: 200,- Kč / kapacita 30 osob