Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, listopad 2015

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

ŽÍT PIVO
zitpivoHlavní výstava letošního roku na Špilberku bude věnována pivu a všemu, co s ním souvisí. Návštěvníky provede historií výroby i konzumace piva v Brně od pravěku až po současnost, zprostředkovaně budou moci nahlédnout do nejstarších brněnských pivovarů i hospod.

Výstava zodpoví všechny otázky související s pivem v Brně. Nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Na příběhu piva lze ilustrovat i obecné společenské proměny. Výstava bude zakončena zmínkou o současných trendech, kdy sice klesá spotřeba točeného piva na jednoho obyvatele, ale naopak stoupá obliba produkce z minipivovarů nebo též řemeslných pivovarů.

Bezesporu nejzajímavější budou brněnské reálie. Vystaveny budou archeologické nálezy, například tzv. brněnské poháry, nádoby z 15. až 16. století, které pravděpodobně sloužili i k pití piva, z mladších exponátů náčiní i zařízení k výrobě piva, historické pivní sklo, pivní podtácky. Nebudou chybět dokumenty dokládající nejstarší pijácké zvyklosti nebo i stížnosti obyvatelstva na kvalitu piva. Podobu historických hostinců přiblíží scénické rekonstrukce či modely. Návštěvníci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru prvorepublikové restaurace s číšníky se servítkem přes ruku nebo socialistické hospody s umakartovými stoly a keramickými podtácky. Každý Brňan si pak bude moci vyhledat, zda v okolí jeho bydliště fungovalo či funguje některé z pivovarských zařízení – pivovar, významná hospoda, sladovna či ledárna.
17. 6. 2015 – 31. 12. 2015
Špilberk – jižní křídlo, II. podlaží
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

KABINET GRAFIKY
kabinetgrafikyVzácné mědiryty, lepty, kresby a další tisky z období od baroka po romantismus se na čtvrt roku stanou součástí stálé expozice Od renesance po modernu. Sbírka obrazů a sochařského umění se tak dočká cenného doplnění o grafickou tvorbu. Panely v chodbě severního křídla Špilberku zaplní městské veduty, návrhy divadelních scén, pamětní tisky, univerzitní teze, vyobrazení poutních míst, církevní karty ke všem svátkům v roce, korunovaný obraz Panny Marie Svatotomské, ale i cestopisné pohledy, přírodní výjevy či knižní ilustrace.

Nejrůznějších grafik je k vidění celkem 94. Avšak nemohou se vystavovat dlouho, jde o dochované, pečlivě restaurované originály. Lidé si je proto mohou prohlédnout jen do konce prosince.

Třebaže vystavené grafiky se liší formáty i náměty, jedno mají společné – souvislost s Brnem. Můžeme tak spatřit zdejší náměstí s tehdy nově zhotovenými kašnami, kláštery, teze – oznámení veřejných obhajob zdejších studentů (jedna dokonce vytištěná na hedvábí s paličkovanou krajkou), ale i církevní tisky či ilustrace autorů, již žili právě v Brně. Ne všechny grafiky pocházejí z Brna – například rozměrnou vedutu Zelného trhu s čerstvě postaveným Parnasem nechal brněnský radní Johann Ignaz Dechau tisknout ve vyhlášené dílně v Augsburgu (a sám je pravděpodobně na grafice také vyobrazen).
1. 10. 2015 – 31. 12. 2015
Špilberk – severní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

HÁDÁM, HÁDÁM POHÁDKU
vlastasvejdovaHádanky, říkanky a pohádky s ilustracemi Vlasty Švejdové

Známou brněnskou malířku představí letošní vánoční výstava pro děti jako ilustrátorku a spisovatelku knížek pro nejmenší děti, kterých doprovodila svými obrázky několik desítek. Tvorba pro děti se jí stala celoživotní láskou. Svoji uměleckou dráhu začínala kresleným humorem, karikaturou. A humor ji dodnes neopouští, maluje s fantazií a v každém obrázku nechybí vtipná pointa. Půvabnými ilustracemi doprovodila lidová říkadla, hádanky i nejznámější pohádky. Často spolupracovala s básníky Jiřím Havlem, Jiřím Žáčkem a Zuzanou Novákovou. Ke knížkám Kaštánek, Na hradě už nestraší a Co děláme celý den nakreslila a vedle obrázků i napsala poutavá vyprávění. Kromě knížek vytvořila pro Zlínské filmové studio film O křečkovi, s brněnskou televizí spolupracovala jako výtvarnice na pohádce O bojácném Floriánkovi. Ilustrovala řadu výukových materiálů a učebnic pro I. stupeň základních škol (Cestička do školy, učebnice i pracovní sešity, ilustrované tabule pro prvouku). V roce 2011 byla vydána knížka Jeden mluví, dva koukají, která obsahuje nejznámější lidové dětské hádanky a v letošním roce připravuje další knižní překvapení.

Knižní ilustrace budou na výstavě doplněny obrazy, na kterých jistě malí návštěvníci poznají známé brněnské ulice.
19. 11. 2015 – 31. 12. 2015
Špilberk – západní křídlo, III. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Hradní tiskařská dílna k výstavě
Na hradě prý už nestraší, myslí si paní malířka. Přesto tvořivé úkoly pro děti připravují pohádkové postavy... V tiskařské dílně si děti vytisknou obrázky a přáníčka.

Cílová skupina: MŠ – předškoláci, 1.-5. třída ZŠ, délka: 90 minut. Objednávky: MgA. Barbora Svátková, PhD., Tel.: 542 123635; Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

27. října – 6. prosince 2015 Ikonický nábytek ve vile Tugendhat
Od konce října je součástí stálé expozice v technickém podlaží domu výstava souboru originálního nábytku z vily Tugendhat z 30. let minulého století. Švýcarská značka Vitra zároveň na stejném místě představuje několik ikonických křesel světově proslulých designérů formou výstavy Vitra Classics.

23. listopadu 2015 v 19.30 Den Hudby ve vile Tugendhat
Oblíbené koncerty orchestrálního tělesa Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou dirigenta Pavla Šnajdra v letošním roce představují svým posluchačům zcela nový program. Hlavní obytný prostor vily Tugendhat tak rozezní jihoamerické rytmy a to především argentinské tango.

25. a 26. listopadu 2015 ve 20.00 Projekce filmu Podraz ve vile Tugendhat
Hvězdné duo Paul Newman a Robert Redford v hlavních rolích, budou společníky diváků při listopadové filmové projekci ve skleněném pokoji vily Tugendhat. Zápletka této slavné kriminální komedie je zasazena do gangsterského prostředí Chicaga podzimu roku 1936. Snímek, který dnes již patří mezi legendy stříbrného plátna, byl oceněn třemi Oscary.
Vstupné: 200,- Kč / kapacita 30 osob