Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, červenec a srpen 2015

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

ŽÍT PIVO
zitpivoHlavní výstava letošního roku na Špilberku bude věnována pivu a všemu, co s ním souvisí. Návštěvníky provede historií výroby i konzumace piva v Brně od pravěku až po současnost, zprostředkovaně budou moci nahlédnout do nejstarších brněnských pivovarů i hospod.

Výstava zodpoví všechny otázky související s pivem v Brně. Nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Na příběhu piva lze ilustrovat i obecné společenské proměny. Výstava bude zakončena zmínkou o současných trendech, kdy sice klesá spotřeba točeného piva na jednoho obyvatele, ale naopak stoupá obliba produkce z minipivovarů nebo též řemeslných pivovarů.

Bezesporu nejzajímavější budou brněnské reálie. Vystaveny budou archeologické nálezy, například tzv. brněnské poháry, nádoby z 15. až 16. století, které pravděpodobně sloužili i k pití piva, z mladších exponátů náčiní i zařízení k výrobě piva, historické pivní sklo, pivní podtácky. Nebudou chybět dokumenty dokládající nejstarší pijácké zvyklosti nebo i stížnosti obyvatelstva na kvalitu piva. Podobu historických hostinců přiblíží scénické rekonstrukce či modely. Návštěvníci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru prvorepublikové restaurace s číšníky se servítkem přes ruku nebo socialistické hospody s umakartovými stoly a keramickými podtácky. Každý Brňan si pak bude moci vyhledat, zda v okolí jeho bydliště fungovalo či funguje některé z pivovarských zařízení – pivovar, významná hospoda, sladovna či ledárna.
17. 6. 2015 – 31. 12. 2015
Špilberk – jižní křídlo, I. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od10 do 18 hodin

Jiří Sobotka – Skororetro
sobotkaSochař Jiří Sobotka (1955), který je výraznou osobností brněnské umělecké scény už od 80. let 20. století, se zdá být fascinován obyčejnými až banálními věcmi a jevy našeho života. Výstava připravená k autorovu životnímu jubileu, připomene důležité momenty jeho dosavadní tvorby a představí i zcela nové práce.

Výstavu „Skororetro“ lze rozdělit do čtyř tematických okruhů, které zároveň postihují nejčastější autorovy motivy. Prvním z nich je automobil, civilizační symbol, do něhož člověk usedá jako do schránky, srůstá s ní, mění svou podobu i podstatu. Průběžně se v jeho díle také objevují přírodní motivy, jež však přetváří, dává jim novou estetickou podobu a význam. Tohoto druhu je i již zmiňovaný Ohryzkovník. Poslední celek představují jeho charakteristické zvětšeniny reálných objektů, v nichž se projevují prvky pop-artu. Jde o ztvárnění předmětů denní spotřeby, v případě Sobotky zejména kosmetických propriet, jako jsou flakóny, lahvičky, obaly od očních stínů či laků na nehty, rtěnky nebo tuby, které symbolizují pomíjivost krásy a zároveň v sobě mnohdy obsahují odkazy na vysoké, avantgardní umění. Návštěvníci výstavy se budou moci seznámit také se Sobotkovými díly z poslední doby; s nástěnnými objekty, které s jemnou ironií citují a vytváří variace na slavné dílo moderního umění, například na Výkřik Edvarda Muncha, nebo s objekty, které parafrázují banální motiv domku a převádí ho do abstraktní formy.
25. 6. 2015 – 30. 8. 2015
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: úterý - neděle od 10 do 18 hodin

Na Starém Brně kvetly mandloně
nastarembrnekvetlymandlone„V zahradě Starobrněnského kláštera na jižním svahu tento týden rozkvetly mandloně. Tři vysoké stromy jsou posety bílými květy, které zvláště v slunečních paprscích se tak krásně vyjímají ve svém okolí, že budí pozornost," stálo ve zprávě brněnských novin na začátku dubna 1945. Naděje byla na sklonku války cítit všude, světlo po dlouhých letech tmy.

Jedním ze symbolů II. světové války se stal i hrad Špilberk. V roce 1939 byl prvním velkým žalářem na Moravě. V akci Albrecht I. z 1. září 1939 byly pozatýkány desítky osobností a převezeny na Špilberk, část do barokní kaple. Někteří se brzy dostali domů, jiní zůstali po celou válku v koncentračních táborech, několik lidí se již nikdy domů nevrátilo. Po zbytek války pak byl Špilberk reprezentativním sídlem wehrmachtu; z barokní kaple byla zbudována vojenská slavnostní síň k uctění padlých německých vojáků. Teprve s jarem 1945 přichází změna, Brno je osvobozeno, německé vojáky na Špilberku střídají ti sovětští. Symboly nacismu jsou ničeny – říšská orlice v barokní kapli je rozstřílena, busta Adolfa Hitlera rozdrcena...

Po válce kaple připomíná oběti války, vystavena je i šibenice z Kaunicových kolejí – skutečná, nikoliv replika. V roce 1967 je do barokní kaple umístěna výstava fotomontáží Johna Heartfielda, německého umělce, který se svou tvorbou ostře vymezoval vůči nacismu a na protest proti němu si dokonce změnil i jméno. Památník obětem se přesouvá na nádvoří.

Kde jinde tedy uctít vnitřní sílu člověka, oběti druhé světové války z řad vojáků i civilistů, než v barokní kapli na Špilberku? V místě, kde se utrpení střídalo s úlevou, strach s nadějí. Výstava nastíní události, které se zde odehrály, připomene osudy místních vězňů i podmínky, v nichž byli drženi. Vystaveny budou artefakty a fotografie z éry wehrmachtu na Špilberku i z příchodu Rudé armády. Po letech bude opět veřejnosti přístupná také část Heartfieldovy sbírky věnované Špilberku.
23. 4. 2015 – 6. 9. 2015
Špilberk – barokní kaple
Otevírací doba: úterý - neděle od 10 do 18 hodin

Miluše a René Roubíčkovi - Sklo
RoubickoviPravidelný výstavní cyklus prezentací současného českého autorského skla představí průřez celoživotní tvorbou předních osobností českého sklářského umění Reného Roubíčka a jeho manželky Miluše Roubíčkové.

René Roubíček (*23. 1. 1922 v Praze) Autor proslul zcela svobodným přístupem k tvorbě, vytváří monumenty i komorní objekty, je rovněž autorem lustrů, světelných kompozic a skleněných vitráží. Od roku 1950 spolupracuje se sklárnou Moser a vytvořil pro ni celou řadu velmi úspěšných exponátů. Za svoje díla získal řadu ocenění u nás i v zahraničí – na světové výstavě Expo v Bruselu v roce 1958 Velkou cenu za prostorovou kompozici nazvanou Sklo – hmota – tvar – výraz, v roce 1969 zlatou medaili na mezinárodním veletrhu řemesel v Mnichově, v roce 1980 první cenu za skleněné plastiky na Zentralschweizer Glaspreis v Luzernu a několik cen v průběhu let na mezinárodní akci Coburger Glasspreis. V roce 2007 byl Akademií designu České republiky uveden do Síně Slávy Czech Grand Design. Jeho díla jsou zastoupena v řadě světových galerií: v Londýně, v Paříži, v Düsseldorfu a dalších.

Miluše Roubíčková (*20. 7. 1922 v Praze) Staré hutnické techniky a díla lidových sklářských mistrů inspirují autorku k tvorbě objektů a plastik. Jejich tématem je poezie všedních předmětů, vnímaných jako vzpomínky na dětství – kytice ve váze, mísy s velikonočními vajíčky, podnosy s nedělní bábovkou nebo ovocem, kornouty bonbonů. Autorka je zkušená a velmi všestranná sklářská výtvarnice, která po řadu let spolupracovala se sklářským průmyslem. Její schopnosti jí už záhy vynesly vysoké mezinárodní ocenění -stříbrnou medaili na milánském Trienále v roce 1957. Modelaci skla autorka zvýrazňuje také spolupůsobením světla. Kompozice v symbióze se světlem vytváří neopakovatelnou atmosféru a Miluše Roubíčková tak opakovaně prokázala, že autorské sklo může být ve vší vážnosti také veselé a laskavé, až neuvěřitelně hravé a přitom plné poezie.
9. 7. 2015 – 6. 9. 2015
Špilberk – východní křídlo
Otevírací doba: úterý - neděle od 10 do 18 hodin

ŠIFRA ŠPILBERK
Poznejte nedobytný hrad

Interaktivní stezka pro hráče od 9 let, skupiny i jednotlivce - celoročně zdarma bez objednání, karta hráče před pokladnou nebo ke stažení na www.spilberk.cz

Akce
Ibérica Flamenco - závěrečný galakoncert 4. 7. 2015
Letní shakespearovské slavnosti 20. 7. – 13. 8. 2015
Koncert barokní hudby 8. 8. a 14. 8. 2015
Mezinárodní hudební festival Špilberk 16. – 21. 8. 2015
VANDROVALI HUDCI, koncert Hradišťanu a Vlasty Redla 24. 8. 2015
Koncert IAN 15. 8. 2015
Pavel Šporcl s programem GIPSY FIRE 22. 8. 2015
Letní kino na Špilberku červenec – srpen


MĚNÍNSKÁ BRÁNA  
Měnínská 7, 602 00 Brno
tel.: 542 214 946
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.meninska-brana.cz

Muzeum hraček
Stálá expozice historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.


VILLA TUGENDHAT
Černopolní 45, 613 00 Brno

pokladna tel.: +420 515 511 015
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

14. 7. 2015 v 19.30 Jaromír Hnilička a Trio komorního jazzu v zahradě vily Tugendhat
Jazzový koncert v zahradě vily Tugendhat, kterou rozezní melodie v podání trumpetisty Jaromíra Hniličky, který vystoupí společně s Triem komorního jazzu ve složení: Ing. Ladislav Káňa (klávesy), Oldřich Svoboda (kontrabas) a Roman Kobiala (bicí).
Vstupné: 150,- Kč / kapacita 80 osob

20. a 21. 7. ve 20.00 Básníci města – Dvoudílný projekt divadla, hudby a tance ve vile Tugendhat
Letošní projekt Básníci města v obě spojuje nejen taneční, ale i hudební a divadelní vystoupení, která jsou poctou českým umělcům s tragickým osudem – skladatelce Vítězslavě Kaprálové a básníku Ivanu Blatnému.
Vstupné: 300,- Kč / kapacita 35 osob

29. a 30. 7. ve 20.00 Diktátor – filmová projekce
Charlie Chaplin je ústřední postavou této jedinečné filmové satiry z roku 1940. Film samotný je břitkou satirou na německý nacistický režim, včetně veškerých spojenců a hlavních postav. Film se stal Chaplinovým nejúspěšnějším komerčním titulem.
Vstupné: 200,- Kč / kapacita 30 osob