Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, květen 2015

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Výstava ZUŠ Zbyňka Mrkose
Základní umělecká škola PhDr. Zbyňka Mrkose, Brno, Došlíkova 48 je školou s dlouholetou tradicí vzdělávání v uměleckých oborech. Působí v Brně již přes šedesát let. V současnosti umožňuje zájemcům od pěti let získat základy vzdělání ve čtyřech uměleckých oborech – hudebním, tanečním, literárně dramatickém a výtvarném.

Výstava představí práce žáků, které vznikly v letošním školním roce ve výtvarném oboru pod pedagogickým vedením Jany Blažkové, Kamily Krebs a Lenky Jeřábkové a jejichž společným jmenovatelem je podpora vizuálního myšlení a jedinečného sebevyjádření každého z žáků. V ateliérech základní umělecké školy studenti dostávají příležitost experimentovat se širokou škálou výtvarných prostředků, technik a postupů. Návštěvníci výstavy se proto mohou těšit na kresby, malby, koláže, prostorové práce, sochy, keramiku i animace. Máme radost, že můžeme v reprezentativních prostorách vnějšího jižního křídla hradu ukázat tradiční vysokou kvalitu a úroveň prací žáků ZUŠ, kteří se prostřednictvím výtvarného vyjadřování učí tvořivému přístupu, rozvíjí svou fantazii, představivost i estetické cítění. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 16. 4. 2015 v 17:00 hodin. Na vernisáži vystoupí žáci hudebního oboru ZUŠ.
16. 4. 2015 – 5. 5. 2015
Špilberk – jižní křídlo, I. patro
Otevírací doba: středa - neděle od 9 do 17 hodin

Jiří Šindler
jiriSindlerGrafik a ilustrátor Jiří Šindler (1922) je výraznou uměleckou osobností pevně svázanou s Brnem, kde žije a tvoří od roku 1955. Zde také dlouhodobě pedagogicky působil na Škole uměleckých řemesel a Fakultě výtvarných umění VUT. Své dílo zasvětil především umění knihy. Od roku 1941 se nepřetržitě věnuje ilustraci, knižní grafice a písmu. Často se také podílí na grafické úpravě, návrhu vazby a přebalu knihy. Další oblastí jeho zájmu je kaligrafie a tvorba tiskového i ručního písma. Výstava přinese bilanční přehled Šindlerovy tvorby od počátků po nejnovější práce a koncepčně se zaměří zejména na umělcovu knižní ilustraci, knižní vazbu a kaligrafii.
16. 4. 2015 – 31. 5. 2015
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: středa - neděle od 9 do 17 hodin

Na Starém Brně kvetly mandloně
nastarembrnekvetlymandlone„V zahradě Starobrněnského kláštera na jižním svahu tento týden rozkvetly mandloně. Tři vysoké stromy jsou posety bílými květy, které zvláště v slunečních paprscích se tak krásně vyjímají ve svém okolí, že budí pozornost," stálo ve zprávě brněnských novin na začátku dubna 1945. Naděje byla na sklonku války cítit všude, světlo po dlouhých letech tmy.

Jedním ze symbolů II. světové války se stal i hrad Špilberk. V roce 1939 byl prvním velkým žalářem na Moravě. V akci Albrecht I. z 1. září 1939 byly pozatýkány desítky osobností a převezeny na Špilberk, část do barokní kaple. Někteří se brzy dostali domů, jiní zůstali po celou válku v koncentračních táborech, několik lidí se již nikdy domů nevrátilo. Po zbytek války pak byl Špilberk reprezentativním sídlem wehrmachtu; z barokní kaple byla zbudována vojenská slavnostní síň k uctění padlých německých vojáků. Teprve s jarem 1945 přichází změna, Brno je osvobozeno, německé vojáky na Špilberku střídají ti sovětští. Symboly nacismu jsou ničeny – říšská orlice v barokní kapli je rozstřílena, busta Adolfa Hitlera rozdrcena...

Po válce kaple připomíná oběti války, vystavena je i šibenice z Kaunicových kolejí – skutečná, nikoliv replika. V roce 1967 je do barokní kaple umístěna výstava fotomontáží Johna Heartfielda, německého umělce, který se svou tvorbou ostře vymezoval vůči nacismu a na protest proti němu si dokonce změnil i jméno. Památník obětem se přesouvá na nádvoří.

Kde jinde tedy uctít vnitřní sílu člověka, oběti druhé světové války z řad vojáků i civilistů, než v barokní kapli na Špilberku? V místě, kde se utrpení střídalo s úlevou, strach s nadějí. Výstava nastíní události, které se zde odehrály, připomene osudy místních vězňů i podmínky, v nichž byli drženi. Vystaveny budou artefakty a fotografie z éry wehrmachtu na Špilberku i z příchodu Rudé armády. Po letech bude opět veřejnosti přístupná také část Heartfieldovy sbírky věnované Špilberku.
23. 4. 2015 – 6. 9. 2015
Špilberk – barokní kaple
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

ŠIFRA ŠPILBERK
Poznejte nedobytný hrad

Interaktivní stezka pro hráče od 9 let, skupiny i jednotlivce - celoročně zdarma bez objednání, karta hráče před pokladnou nebo ke stažení na www.spilberk.cz