Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, prosinec 2014

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Velká válka aneb začalo to v Sarajevu...
velka valkaPři příležitosti 100. výročí vypuknutí I. světové války připravuje v rámci celostátního projektu „Velká válka" Muzeum města Brna výstavu, která připomíná tento první globální konflikt 20. století a jeho dopad na obyvatele Brna. Prostřednictvím originálních dobových předmětů budou mít návštěvníci možnost hlouběji se seznámit s příčinami, vznikem, průběhem a následky války s hlavním zřetelem k městu Brnu a jeho okolí.

Reflexe Velké války v dnešní době, představená současnými aktivitami vojensko-historických jednotek a klubů – tzv. reenacmentu I. světové války, propojí minulost se současností výstavou fotografií Michaely Wecker.
28. 6. 2014 – 31. 12. 2014
Špilberk – jižní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin

Doprovodný program k výstavě pro školy
„Až rozkvetou vlčí máky
PhDr. Eva Picmausová, tel.: 542 123 618; e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Vánoční výstavy na Špilberku

Karel Franta: Kam i čert může!
kamcertnemuze2V tradičním vánočním cyklu výstav ilustrátorů dětských knih se představí Karel Franta, malíř rozverných čertů, veselých vodníků, malého Vinnetoua a mnoha dalších pohádkových postav. Svými obrázky ozdobil příběhy autorů zvučných jmen, jako je Václav Čtvrtek, Bohumil Říha, Jiří Žáček, nedávno zesnulý Rudolf Čechura, František Nepil či Marie Kubátová. Mnohé z nás doprovázel ve školních lavicích, neboť ilustroval učebnice pro nejmladší žáky, známy jsou jeho série poštovních známek, betlémy či pohádková abeceda. Inspirací pro výstavu se stala kniha čertovských pohádek „Kdyby čert na koze jezdil“, v níž Karel Franta znovu prokázal, že existují čerti, kterých se děti nemusí bát. I když na druhou stranu ve výstavě na děti čeká peklo, interaktivní a hravé, ale peklo...

Chybět ovšem nemohou vodníci a obrázky s hudebními motivy, které maloval často a rád. K vidění je i známá pohádková abeceda či série poštovních známek. „Přeji všem, ať se výstava líbí, odezva u dětí je pro mne největší odměna," vzkazuje Karel Franta návštěvníkům do Brna. Děti se nemusí na obrázky jen dívat, ve výstavě je čeká řada hravých úkolů a aktivit – mohou si namalovat čerta na zeď, sklouznout se do pekla, rozšířit si čertovský slovník, luštit čertovské šifry nebo si sáhnout do pekelného kotle. Namalovat si mohou vlastního čerta nebo čertovskou masku. Dospěláci mezitím mohou vzpomínat na to, kterou z vystavených knih, které Franta ilustroval, měli doma. Zaručeně každý aspoň jednu.
13. 11. 2014 – 25. 1. 2015
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Program pro školy „Nebojte se čerta ze Špilberku“
Malíře Karla Frantu znají všichni čerti, jak čerti k panu Frantovi přišli? Veselá prohlídka výstavy pro děti, které se nebojí čerta ze Špilberku! Program na objednání je určen pro 1. stupeň ZŠ a pro mateřské školy. V lektorském programu provádí sérii úkolů lektoři v rolích pohádkových postav.
Objednávky: MgA. Barbora Svátková, Ph.D., e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 542 123 635


 Je přece Štědrý večer...
jeprecestedryvecerPoprvé bude veřejnosti také představena muzejní sbírka starožitných ozdob, pohlednic, hraček a vánočních dekorací z 19. a 20. století. Poeticky laděná výstava nastíní kouzlo doby, kdy děti věřily na Ježíška, a ozdobený stromeček nebyl jen komerční záležitostí. Připomene staré zvyky, recepty na vánoční cukroví našich prababiček i dávno zapomenuté vánoční příběhy. Samozřejmostí bude dílnička pro malé i velké, kde si lze hrát, vyrábět, ale i jen tak spočinout ve vánočním shonu.

V gotickém sále hradu Špilberku se poprvé veřejnosti představuje muzejní sbírka starožitných ozdob, pohlednic, hraček a vánočních dekorací z 19. a počátku 20. století. Na návštěvníky čeká vůně jehličí a perníčků, vánoční melodie ze starých hracích strojků, historický skříňový betlém, stromečky ozdobené sušeným ovocem, ořechy či slámovými ozdobami, tedy tím, co dříve bylo po ruce.

Výstava také ukazuje, jak dříve probíhaly přípravy na Vánoce, zejména ty v kuchyni, připomene staré zvyky a recepty na cukroví našich prababiček. Víte, jak chutnají chudí rytíři, muzika nebo kočičí tanec?

Výstava je vybavena dílničkou pro malé i velké, kde si lze hrát, vyrábět vánoční dekorace, přáníčka, malovat ozdoby, skládat skládačku s motivy vánočních pohlednic, ale kde je především příjemné spočinout a zastavit se. Ke stejnému účelu jsou v rámci doprovodného programu připraveny i vánoční dílny, kde se zájemci kromě tvoření dozvědí i něco o dávných zvycích i zapomenutých svátcích. Kdo byla sv. Barbora, proč Mikuláš dává dárky? A co na to sv. Lucie, která noci upije? Přijďte si vyrobit adventní věnec, vrkoč, korunu pro tři krále.
13. 11. 2014 – 25. 1. 2015
Špilberk – gotický sál
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Vánoční dílničky pro malé i velké
Přijďte se zasnít a vrátit se do doby, kdy Vánoce měly ještě svoje kouzlo. Mezi vůní jehličí, skořice a vanilky si při tvůrčí práci připomeneme staré zvyky, ochutnáme zapomenuté vánoční pokrmy a oživíme tradici ručně vyráběných přání, ozdob a dárků.
Dílničky jsou určené malé i velké a jsou součástí doprovodného programu k vánoční výstavě Je přece Štědrý večer... Tvoří se přímo ve výstavě.
Začátek je vždy v 15 hodin. Délka programu 90 minut. Kapacita dílen omezena, doporučujeme se objednat: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 542 123 618

13. 11. 2014 UŽ JE TU ZAS TEN VÁNOČNÍ ČAS Výroba tradičního vrkoče ze sušených plodů, krušpánku a ovoce. Lidé věřili, že jim přinesou zdraví, lásku, úrodu a ochranu, a to právě v magickém čase předvánočním.
25. 11. 2014 VIJME, VIJME VĚNCE... tentokrát adventní Do dílny si přineste kromě dobré nálady, také své oblíbené ozdoby a svíčky.
4. 12. 2014 ZA BARČOU A MIKULÁŠEM Kdo byla sv. Barbora, proč Mikuláš dává dárky? Tematicky zaměřený program s výtvarnou dílnou.
13. 12. 2014 ČERTOVSKÉ VÁNOCE Nezapomeňte oslavit svátek Lucinek s jejich patronkou Lucií ve výtvarné dílně (vyrobíme si panenku Lucinku, vánoční přání a ozdoby z různého materiálu).
Tato dílna je součástí akce Čertovské vánoce na Špilberku, probíhá celý den a má jiné vstupné.
19. 12. 2014 CO MLSAL DĚDEK S BÁBOU Z jídelníčku našich předků ochutnáme třeba kočičí tanec, šišky s mákem, cmundu, muziku a další dobroty.
6. 1. 2015 TŘÍKRÁLOVÁ KORUNKA Co nás čeká? Nejen výroba koruny pro tři krále, ale i koledy, pranostiky a vánoční hádanky.
22. 1. 2015 NA HROMNICE O HODINU VÍCE Výroba a zdobení hromniček, případně skleněných kalíšků. Svíčky, nejlépe bílé s sebou.

Program pro školy „Vánoce za starých časů“
Komentovaná prohlídka výstavy, vánoční dílna – výroba ozdob na stromek, dekorací, přání a ručně vyrobených dárků. Určeno pro mateřské školy a I. stupeň základních škol.
Objednávky: PhDr. Eva Picmausová, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 542 123 618


 Nábytek made in Brno
nabytekMadeinVýstava Nábytek made in Brno připomíná 60. výročí založení Vývoje nábytkářského průmyslu v Brně a tvorbu dlouholetého pracovníka tohoto ústavu akad. arch. Františka Vrány, k jehož nedožitým osmdesátým narozeninám je připravena. Architekt Vrána se do historie nábytkářství zapsal desítkami návrhů pro průmyslovou výrobu, interiérových realizací, výstavními instalacemi, publikační, přednáškovou i pedagogickou činností. V průběhu tří desítek let zaměstnání ve VNP se podílel na výzkumných úkolech pro domácí i zahraniční trh – na vývoji zařízení pro knihovny, čalouněného, skříňkového a dětského nábytku nebo nábytku pro export.

V samostatné expozici jsou prezentovány výsledky soutěže Cena prof. Halabaly. Výstava je součástí oslav 95 let založení Mendelovy univerzity v Brně a 95 let založení Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
27. 11. 2014 – 25. 1. 2015
Špilberk – východní a jižní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin