Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, listopad 2014

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Velká válka aneb začalo to v Sarajevu...
velka valkaPři příležitosti 100. výročí vypuknutí I. světové války připravuje v rámci celostátního projektu „Velká válka" Muzeum města Brna výstavu, která připomíná tento první globální konflikt 20. století a jeho dopad na obyvatele Brna. Prostřednictvím originálních dobových předmětů budou mít návštěvníci možnost hlouběji se seznámit s příčinami, vznikem, průběhem a následky války s hlavním zřetelem k městu Brnu a jeho okolí.

Reflexe Velké války v dnešní době, představená současnými aktivitami vojensko-historických jednotek a klubů – tzv. reenacmentu I. světové války, propojí minulost se současností výstavou fotografií Michaely Wecker.
28. 6. 2014 – 31. 12. 2014
Špilberk – jižní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin

Doprovodný program k výstavě pro školy
„Až rozkvetou vlčí máky"
PhDr. Eva Picmausová, tel.: 542 123 618; e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Letecká válka - cíl Brno
Výstava k 70. výročí bombardování města Brna (1944–1945).

V pondělí 25. srpna 2014 uplynulo 70 let od prvního leteckého náletu na Brno na sklonku II. světové války. U příležitosti tohoto výročí Muzeum města Brna připravilo výstavu Letecká válka – cíl Brno, která shrnuje dostupná fakta o bombardování Brna. Promítán je zde německý propagandistický snímek, který nálety spojenců interpretoval jako teroristický čin, a konvolut dobových fotografií dokumentující rozsah škod v místech dopadů bomb. Připravena je rovněž maketa protileteckého krytu, jejímž cílem je navodit autentický pocit z bombardování. Umocňují jej také světelné efekty, zvuky sirén a bombardování. Atmosféru dokreslují i dobové artefakty: části letadel, modely bombardérů, dobový tisk, přetištěný leták protiletecké obrany apod.

Na výstavě je rovněž prezentována interaktivní webová aplikace, která na aktuální mapě města Brna zobrazuje přehled míst dopadů leteckých pum. Na připojených fotografiích si uživatelé mohou prohlédnout podobu zasažených lokalit těsně po náletech. Jelikož se město od té doby v mnoha částech hodně změnilo, lze si dopady bomb promítnout rovněž na historickou mapu. Přestože aplikace obsahuje 970 identifikovaných dopadů a téměř 500 fotografií, nejedná se o kompletní výčet. Řada bomb dopadla mimo městkou zástavbu, proto nejsou zdokumentovány.
26. 8. 2014
– 2. 11. 2014
Špilberk – barokní kaple
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin


Robert Hliněnský a František Šenk
HlinenskySenkV květnu letošního roku zahájilo Muzeum města Brna na Špilberku cyklus výstav k poctě Dalibora Chatrného. Třetí částí z cyklu je komorní výstava soch a reliéfů Františka Šenka a pastelů a akvarel Roberta Hliněnského. Celý cyklus je koncipován jako doplněk ke stálé expozici Od moderny po současnost, která představuje brněnskou výtvarnou scénu po roce 1945. Výstava potrvá až do 23. listopadu.

23. 10. 2014 – 23. 11. 2014
Špilberk – chodba jižní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin


Vánoční výstavy na Špilberku

Karel Franta: Kam i čert může!
V tradičním vánočním cyklu výstav ilustrátorů dětských knih se představí Karel Franta, malíř rozverných čertů, veselých vodníků, malého Vinnetoua a mnoha dalších pohádkových postav. Svými obrázky ozdobil příběhy autorů zvučných jmen, jako je Václav Čtvrtek, Bohumil Říha, Jiří Žáček, nedávno zesnulý Rudolf Čechura, František Nepil či Marie Kubátová. Mnohé z nás doprovázel ve školních lavicích, neboť ilustroval učebnice pro nejmladší žáky, známy jsou jeho série poštovních známek, betlémy či pohádková abeceda. Inspirací pro výstavu se stala kniha čertovských pohádek „Kdyby čert na koze jezdil", v níž Karel Franta znovu prokázal, že existují čerti, kterých se děti nemusí bát. I když na druhou stranu ve výstavě na děti čeká peklo, interaktivní a hravé, ale peklo...

Je přece Štědrý večer...
Poprvé bude veřejnosti také představena muzejní sbírka starožitných ozdob, pohlednic, hraček a vánočních dekorací z 19. a 20. století. Poeticky laděná výstava nastíní kouzlo doby, kdy děti věřily na Ježíška, a ozdobený stromeček nebyl jen komerční záležitostí. Připomene staré zvyky, recepty na vánoční cukroví našich prababiček i dávno zapomenuté vánoční příběhy. Samozřejmostí bude dílnička pro malé i velké, kde si lze hrát, vyrábět, ale i jen tak spočinout ve vánočním shonu.

Obě výstavy na Špilberku se otevřou 13. listopadu a návštěvníci, kteří přijdou v tento den v čertovském, budou mít vstup zdarma!

Znovu se pak čerti potkají 13. prosince na akci Čertovské Vánoce na Špilberku, brzy vám k tomu povíme více...

13. 11. 2014 – 25. 1. 2015
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 10 do 18 hodin


VILLA TUGENDHAT

Černopolní 45, 613 00 Brno
pokladna tel.: +420 515 511 015
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.tugendhat.eu

3.11. 2014 v 18:00 PŘEDNÁŠKA ANJI KRÄMER: Sídliště Weissenhof ve Stuttgartu
Anja Krämer M. A. studovala dějiny umění, německou filologii a péči o nemovité památky ve Stuttgartu a Bambergu. Působí jako historička architektury a jako docentka na univerzitě ve Stuttgartu. Od roku 2006 je ředitelkou Muzea Weissenhof v domě Le Corbusiera.
Přednáška bude v angličtině a nebude tlumočena.
Vstupné: plné 100,- Kč / snížené: 50,- Kč / kapacita 70 osob (technické podlaží vily Tugendhat).

24.11. 2014 v 20:00 Koncert Alessandra Bosettiho
Koncert Alessandra Bosettiho pořádaný v rámci Mezinárodního festivalu Janáček 2014.
V rámci programu zazní skladby zkomponované pro příležitost 160. výročí narození L. Janáčka.
Rezervace a prodej vstupenek výhradně prostřednictvím rezervačního systému Národního divadla Brno.