Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, prosinec 2013

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Josef Lada
Lada zabijackaZnámý kreslíř a ilustrátor dětských knih ve své tvorbě vycházel ze vzpomínek na reálné prostředí ve středočeských Hrusicích, kde prožil své dětství. Současně však zobrazoval své touhy, sny a představy o idylickém venkovském životě, kdy s určitou nadsázkou a laskavým humorem zachycoval dětské hry, lidové zvyky a slavnosti v průběhu celého roku. Ani letos nebude chybět program pro mateřské a základní školy.
14. 11. 2013 – 26. 1. 2014
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 18 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)


Vladimír Franz & Ida Saudková
Profesora Vladimíra Franze nemusíme po loňském prezidentském maratónu jistě nikomu představovat. Jeho vlastní profese se však týká výtvarného a hudebního umění, pedagogické činnosti i umění slova. Nová výstava v prostorách hradu Špilberku seznámí návštěvníky s jeho malířským dílem, které reflektuje současné dění. Společně budou prezentovány také fotografie Idy Saudkové, jejíž tvorba je zaměřena na vytváření cyklů a sérií, a to výhradně klasicky, v černobílém provedení.
21. 11. 2013 – 26. 1. 2014
Špilberk – západní křídlo, 2. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)


Symfonie kabelek
zrcadlovka 037 bigMuzeum Města Brna připravilo ve spolupráci se soukromou sběratelkou Danou Komárkovou, autorkou kabelek Lucií Hlavinkovou a několika kulturními institucemi – především Moravskou galerií v Brně a karlovarským muzeem výstavu o kabelkách. Kabelkám a dalším exponátům z muzejních sbírek se dostalo opravdu dokonalého módního rámce, ať už se jedná o dobové modely společenských toalet či módní doplňky vyrobené studenty Střední školy umění a designu, stylu a módy a vyšší odborné školy Brno nebo zejména o originální autorské kabelky a obuv z dílen žáků Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Kabelky, tašky a taštičky v podobě jaké je známe dnes, jsou fenoménem až ve 20. století. Tento doplněk se stal postupem času důležitým faktorem módního průmyslu, který ovlivňovaly kulturní události a sociologické změny.
26. 9. 2013 – 31. 12. 2013
Špilberk – východní křídlo, 1. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)


Paličkovaná krajka Lenky Malátové
palickovaniZnámá brněnská krajkářka Lenka Malátová se věnuje tvorbě ručně paličkovaných krajek již řadu let. Své zkušenosti předala a stále předává v mnoha kurzech i knižních publikacích. Setkání s originály v předvánočním čase bude jistě inspirací pro milovnice tohoto na zručnost a trpělivost náročného umění.
16. 10. 2013 – 31. 12. 2013 (5. 1. 2014)
Špilberk – gotický sál
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)


LADOVSKÁ MIKULÁŠSKÁ ZABIJAČKA
7. 12. 2013 od 10.00 do 17.00 hodin – velké nádvoří hradu Špilberku

Výběr zabijačkových specialit na pultu pana řezníka. Tradiční řemeslnický trh jako z časů pana Josefa Lady. Recyjarmark – jak se NEzbavovat použitých věcí. Občerstvení – něco teplého, ať nám mráz nezaleze za nehty. Ochutnávka mladých vín a nealkoholických hroznových moštů z vinařství LAHOFER v Dobšicích.

Program pro děti i dospělé
Program na pódiu – budeme se bavit každou hodinu: soutěž dětských masek s mikulášskou tématikou, soutěže pro děti o ceny.
NÁLADA NA LADU – tvůrčí dílny pro děti a věčně mladé: Andělská dílna a Dílna zimních přání.
Prohlídka výstavy Josef Lada za zvýhodněné vstupné.
HLEDEJTE! NAJDETE? – soutěž hádanek ve výstavě Josefa Lady o pořádnou jitrnici!

 

Mimořádné prohlídky interiérů hradu, kasemat a jihozápadního bastionu.