Muzeum města Brna - krátkodobé výstavy, říjen 2013

ŠPILBERK 210/1
Tel. 542 123 616 - 618 Fax: 542 123 613
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.spilberk.cz

Orbis Pictus – Krystalíza her (Petr Nikl)
Základem projektu ORBIS PICTUS PLAY, který měl svou premiéru v roce 2006 v Paříži, je několik interaktivních expozic inspirovaných dílem humanistického myslitele Jana Ámose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Pro konkrétní prostory hradu Špilberku koncipoval výtvarník Petr Nikl nový scénář tak, aby zvolenými předměty docílil jejich vzájemnou provázanost. Jednotlivé exponáty, interaktivní nástrojové objekty, jsou autorskými díly několika vybraných výtvarníků. Jejich smyslem je aktivnímu návštěvníkovi prostřednictvím hry umožnit kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly, rozvíjet vlastní imaginaci a fantazii.
30. 5. 2013 – 28. 10. 2013
Špilberk – jižní křídlo, 1. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 18 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)


Růžena Žertová / architektka + designérka + výtvarnice
V architektuře a designu Československa druhé poloviny 20. století lze stále ještě nalézt pozoruhodné autory, jejichž práce dosud nebyla souhrnně představena v podobě monografické publikace či retrospektivní výstavy. Jedná se zejména o osobnosti, které svůj profesní život spojily s činností mimo Prahu.
Jestliže jméno brněnské architektky Růženy Žertové (*1932) se zdá být odborné veřejnosti již poměrně známé, pak designérka a výtvarnice Růžena Žertová takovou opomíjenou osobnost rozhodně představuje.
Autorka významných obchodních domů (Hornád v Košicích, Labe v Ústí nad Labem či Prior v Pardubicích) i obytných staveb, mezi nimiž zastává klíčové místo její vlastní rodinný dům v Brně-Žabovřeskách, věnovala velkou část profesního života výtvarné a designérské tvorbě. Její lampy a šperky vynikají čistotou tvarů i jedinečností materiálu.
12. 9. 2013 – 20. 10. 2013
Špilberk – západní křídlo, 2. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)


Symfonie kabelek
Muzeum Města Brna připravilo ve spolupráci se soukromou sběratelkou Danou Komárkovou, autorkou kabelek Lucií Hlavinkovou a několika kulturními institucemi – především Moravskou galerií v Brně a karlovarským muzeem výstavu o kabelkách. Kabelkám a dalším exponátům z muzejních sbírek se dostalo opravdu dokonalého módního rámce, ať už se jedná o dobové modely společenských toalet či módní doplňky vyrobené studenty Střední školy umění a designu, stylu a módy a vyšší odborné školy Brno nebo zejména o originální autorské kabelky a obuv z dílen žáků Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Kabelky, tašky a taštičky v podobě jaké je známe dnes, jsou fenoménem až ve 20. století. Tento doplněk se stal postupem času důležitým faktorem módního průmyslu, který ovlivňovaly kulturní události a sociologické změny.
26. 9. 2013 – 31. 12. 2013
Špilberk – východní křídlo, 1. patro
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)


Paličkovaná krajka Lenky Malátové
Známá brněnská krajkářka Lenka Malátová se věnuje tvorbě ručně paličkovaných krajek již řadu let. Své zkušenosti předala a stále předává v mnoha kurzech i knižních publikacích. Setkání s originály v předvánočním čase bude jistě inspirací pro milovnice tohoto na zručnost a trpělivost náročného umění.
16. 10. 2013 – 31. 12. 2013 (5. 1. 2014)
Špilberk – gotický sál
Otevírací doba: pondělí - neděle od 9 do 17 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)