Moravské zemské muzeum - červenec a srpen 2015
DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC
Zelný trh 8, Brno, tel.: 533 435 280, www.mzm.cz
Otevírací doba: út: 9.00 - 15.00 h, st - pá: 9.00 - 17.00 h, so, ne: 13.00 - 18.00 h, svátky (pouze ty, které připadnou na út - ne): 13.00 - 18.00 h, po: zavřeno
Stálé expozice
Zaniklý život na Moravě, Pravěk Moravy, Velká Morava, Morava ve středověku, Svět nerostů, Památník prof. Karla Absolona
Země vydává válečná svědectví
výstavaJeště 70 let po skončení 2. světové války se v okolí Brna nachází kosterní pozůstatky vojáků, kteří zahynuli v závěru války. Nejen těch německých, kterým v podstatě nebyla do roku 1990 věnována pozornost, ale překvapivě i sovětských a rumunských. Protože jednou z forem činnosti historické oddělení MZM je rovněž pátrání a vyzvedávání ostatků padlých vojáků z období 2. světové války, dokumentuje výstava nálezy z posledních let, jako byl například průzkum hromadného hrobu sovětských vojáků na Ruském vrchu v Brně – Komíně, kteří zahynuli v okolí Brna v posledních dnech války. Účast Rumunské královské armády nám dokládá náhodný nález ostatků rumunského vojáka v lesích nad Jinačovicemi. Jediným padlým Američanem na území Brna se stal pilot poručík William Kiggins, jehož ostatky spolu s troskami letounu Mustang P-51B nalezli pracovníci historického odd. MZM v Brně-Slatině v roce 2007.
10. 6. 2015 – 3. 1. 2016
Nizozemí v řádech a vyznamenáních / Od Zlatého rouna po současnost
výstavaVýstava je součástí mezinárodního projektu Kulturní dědictví císaře Karla V. a je věnována 200. výročí vzniku Nizozemského království. Její hlavní linkou je prezentace historických a současných řádů a vyznamenání z území zahrnující současné země EU – Nizozemska, Belgie a Lucemburska.
Výstava představuje řády a vyznamenání ve formě nositelných dekorací počínaje vrcholným středověkem až po současnost. Úvod výstavy je věnován časům rytířů a rytířských řádů, především Řádu zlatého rouna, jehož zakladatelem byl burgundský vévoda Filip Dobrý (1419-1467). Další část výstavy je věnována období od r. 1477 do 1815 (Nizozemská revoluce, Válka o španělské dědictví a Rakouské Nizozemí, Francouzská revoluce a její důsledky pro okolní státy). Další období představuje vznik Nizozemského království a prezentaci jednotlivých řádů spolu s panovníkem, který jej založil.
Většina exponátů je zapůjčena z Muzea kancléřství nizozemských řádů v paláci Het Loo, Apeldoorn (Nizozemí), a je v České republice vystavena vůbec poprvé.
22. 5. 2015 – 30. 8. 2015
Konec vlády hákového kříže - osvobození Moravy 1945
výstavaVýstava přibližuje formou stručných textů, map, méně známých fotografií, výstroje, výzbroje a řady dalších trojrozměrných předmětů průběh posledního válečného roku 1945 na území Moravy a Slezska. Popisuje plány sovětského velení a faktický průběh osvobozovacích bojů jednotek Rudé armády a jejích rumunských spojenců v tomto prostoru s důrazem na Brno (tato část tvoří podstatnou část výstavy), poslední zločin nacistických represivních složek na civilním obyvatelstvu města (poprava dvaceti občanů dne 21. 4. 1945), dále květnové povstání českého lidu, (činnost některých partyzánských skupin na moravském území), medailony tří generálů (dvou sovětských a jednoho německého), kteří na jižní Moravě zahynuli na samém konci války a rovněž životopisy vojevůdců-velitelů 2. a 4. ukrajinského frontu – maršála Malinovského a generála Jeremenka. Výstava se v závěru nevyhýbá ani negativním aspektům osvobození (chování sovětských vojáků vůči civilnímu obyvatelstvu) a připomíná tolik diskutovaný odsun německého brněnského obyvatelstva na přelomu května-června 1945.
24. 4. 2015 – 3. 1. 2016
Doprovodný program k výstavě
- Po stopách největšího tankového esa 2. světové války (14. 5.2015)
- Letecké operace nad Brnem v dubnu 1945 (20. 5. 2015)
- Zapomenuté válečné hroby na Jižní Moravě (11. 6. 2015)
Pestrobarevný svět křemenných hmot kolem nás
dlouhodobá výstavaVýstava je zaměřena na nejznámější nerost a také nejhojnější drahý kámen kolem nás a to křemen, zejména na mnohotvárnost jeho podob v přírodě.
Málokterý nerost se totiž v přírodě vyskytuje tak často a vytváří tak velké množství nejrůznějších barev a tvarů. Běžně jej nacházíme např. v podobě mléčně bílých valounků ve štěrku na březích řek a mořských plážích naopak se vzácnějšími odrůdami, jako čirým křišťálem, fialovým ametystem, růženínem a záhnědou se už setkáváme méně. Křemenné hmoty vytváří nejrůznější směsi křemene, chalcedonu, ale často i opálu, z těch známějších jde např. o acháty a jaspisy. Výběr těch nejzajímavějších odrůd křemene a křemenných hmot, včetně zkamenělých dřev, si můžete prohlédnout v předsálí stálé expozice Světa nerostů.
23. 1. 2014 – 2016
Kamenná duha
stálá výstavaMnoho pěkných minerálů reprezentujících všechny barvy duhy můžete vidět na menší, ale krásou oplývající výstavě Kamenná duha v předsálí stálé expozice Svět nerostů. Představují výběr minerálů Mineralogicko-petrografického oddělení MZM, které jsou většinou ukryty v depozitářích.
Vystavené minerály potěší nejen oko každého milovníka přírody, ale mohou být i inspirací pro umělce všeho druhu. Pokud se chcete o barvě minerálů dovědět více, navštivte zmíněnou stálou expozicí Svět nerostů.
vstup volný
BISKUPSKÝ DVŮR
Muzejní 1, Brno, (vstup ze Zelného trhu a Kapucínského nám.), tel.: 533 435 282, www.mzm.cz
Vstupenky do Biskupského dvora jsou v prodeji v Dietrichsteinském paláci.
Otevírací doba: út: 9.00 - 15.00 h, st - pá: 9.00 - 17.00 h, so, ne: 13.00 - 18.00 h, svátky (pouze ty, které připadnou na út - ne): 13.00 - 18.00 h, po: zavřeno
Stálé expozice
Dějiny peněz na Moravě, Fauna Moravy, Akvárium sladkovodních ryb, Modely hub Josefa Rulíška
Po dobu přípravy projektu Mendelianum- Atraktivní svět genetiky, je stálá expozice Dějiny peněz na Moravě dočasně uzavřena.
HOUBAŘSKÁ PORADNA
Biskupský dvůr, Muzejní 1, Brno, tel.: 533 435 238, www.mzm.cz
Otevírací doba: po: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 18.00 h , út: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 h
Modely hub J. Rulíška s houbařskou poradnou
PALÁC ŠLECHTIČEN
Kobližná 1, Brno, tel.: 542 422 361, www.mzm.cz
Otevírací doba: út: 9.00 - 15.00 h, st: 9.00 - 19.00 h čt - pá: 9.00 - 17.00 h, so, ne: 13.00 - 18.00 h, po: zavřeno
Budoucnost tradice
výstavaVýstava zaznamenává aktuální tvorbu pedagoga i studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovní záběr je široký: osciluje od krojových rekonstrukcí opřených o pevné zázemí studia pramenů (Kristýna Petříčková, která je pedagogem ateliéru i tvůrkyně zároveň) po aktuální designerské tendence vysledovatelné u studentských prací.
Tradiční ornamentika, materiál nebo technika zde není jen cosi statického, zakonzervovaného, ale tvoří odrazový můstek, jenž jednotlivé autory katapultuje v časoprostoru. Strohé objekty – ať šperky či oděvní tvorba - kladou otázky, nesou poselství přirozené elementární prostoty ozvláštněné dotyky kultury moravského venkova – to vše převedeno do výtvarného jazyka dneška.
Ve třech kolekcích šperků a u tří kolekcí oděvních návrhů je inspirace lidovým oděvem patrná (viz ozvěny vonic – dekorativních odznaků mladých mužů odvedených na vojnu v případě tvorby Jana Černého), v některých případech lokalizovatelná (viz hedvábné modely Lenky Chrobokové čerpající z Jízdy králů ve Vlčnově). Lucia Sládečková vychází z motivů a z barevnosti fajánsové keramiky převedené do oděvu. Šperkařky Katarína Malastová, Lucia Plevová a Sabina Psotková se nechávají inspirovat tradicí při výrobě šperků z drátů, přírodních i umělých materiálů, zaměřují se na netradiční kombinace materiálů (včetně recyklovaných a recyklovatelných) a nové technologické postupy (např. laserovou techniku).
Mladí zlínští designéři přistoupili k tradici s odvahou, která ji respektuje, ale nevyzvedává na piedestal. Je to hledání, vizuální vyjádření myšlenkových pochodů, kreativní dialog.
24. 6. 2015 – 13. 12. 2015
Co návštěvník nevidí...
výstavaSbírka Etnografického ústavu Moravského zemského muzea je druhou největší národopisnou sbírkou v České republice, přičemž škála jednotlivých fondů je široká co do tvarosloví tak i do materiálu. Právě tato materiálová různorodost (dřevo-polychromované/nepolychromované, sklo, keramika, textil, přírodniny, kůže, papír, fotografie, film, organické i syntetické materiály) klade velké nároky na ošetřování sbírky a to zejména na práci konzervátorů, neboť nezbytná péče nekončí jen uložením sbírkových předmětů v depozitářích.
Tato výstava seznamuje veřejnost s pojmy preventivní konzervace (základní podmínky při uložení) a konzervátorsko-restaurátorská práce, se kterými je spojena činnost konzervátorů-restaurátorů. Cílem je představit širokou škálu pracovních postupů, s důrazem na mravenčí práci, kterou návštěvník běžně nevnímá, neboť vidí až finální stav předmětu - tj. po zásahu odborníka. Zastoupeny jsou nejen práce stálých zaměstnanců, kteří se starají o všechny sbírkové předměty po stránce přímé a nepřímé konzervace a provádějí opravy na jednotlivých předmětech, ale i práci externistů v rámci grantových programů i spolupráce s odbornými školami včetně prezentace různých druhů příslušné dokumentace prací.
6. 5. 2015 – 18. 10. 2015
Ratíškovice – prezentace obce
výstavaEtnografický ústav Moravského zemského muzea připravil pro rok 2015 cyklus výstav zaměřený na prezentaci moravských regionů, měst, obcí a vybraných projevů tradiční kultury, který na rozdíl od kmenových výstavních aktivit nečerpá z vlastních muzejních sbírek, ale dává prostor pro představení dané lokality z jejích vlastních zdrojů. Projekt nazvaný Za humny – Prezentace moravských krajů, regionů a obcí, který je založen na spolupráci se zástupci jednotlivých krajů, orgánů státní správy i samosprávy, byl zahájen v dubnu 2015 výstavou Evropská kulturní stezka Cyrila a Metoděje (spolupráce s Centrálou cestovního ruchu jihovýchodní Moravy a CCR jižní Moravy).
Jako první obec se v rámci tohoto cyklu představí samostatnou prezentací Ratíškovice z jižního okraje etnografického regionu Kyjovsko.
Výstava představí výběr z bohatého fotografického obecního archivu zachycujícího život obyvatel Ratíškovic od počátku 20. století do 70. let 20. století. Představí rovněž místní formu lidového kroje a místní lidovou výrobu – kraslice, malovanou keramiku a výšivku.
3. 7. 2015 – 30. 9. 2015
Doprovodný program k výstavě
- Komponovaný program regionální tradiční kultury (27. 8. 2015)
- Prezentace mykologických aktivit v obci (24. 9. 2015)
Vulkány – tepny Země
výstavaVýstava seznámí návštěvníky s fenoménem vulkanismu na Zemi a zároveň se věnuje sopečné činnosti na území České republiky, jejíž nejmladší projevy tvoří rozpoznatelný reliéf v krajině jako např. České středohoří, Doupovské hory v Čechách či Uhlířský vrch nebo Venušina sopka ve Slezsku. Výstava presentuje téma vulkanismu především zážitkově. Návštěvníci pocítí pohyby zemské kůry na zemětřesné desce a speciální efekty je zavalí sopečným popelem.
V rámci výstavy bude mít návštěvník možnost sledovat formou projekce působivé záběry vulkánů z celého světa. Návštěvníkům, kteří si rádi ověřují své znalosti, schopnosti a svou dovednost, budou k dispozici hravé geologické aktivity pro nejrůznější věkové kategorie, které zábavnou formou přiblíží a vysvětlí, především dětem, základní geologické pojmy jako vulkanismus, pohyby zemských desek atd.
Výstavu bude doprovázet cyklus přednášek na téma vulkanismu s předními našimi geology.
19. 12. 2014 – 20. 9. 2015
Doprovodný program k výstavě
- Výukový interaktivní program Vulkány - tepny Země pro MŠ, 1.–2. třída ZŠ ke stejnojmenné výstavě (3. 2. - 20. 9. 2015)
- Výukový interaktivní program Vulkány - tepny Země pro 3.–9. tř. ZŠ, SŠ ke stejnojmenné výstavě (3. 2. - 20. 9. 2015)
- Výklad ve výstavě pro zájmové skupiny (3. 2. - 20. 9. 2015)
MENDELIANUM
Muzejní 1, Brno, (vstup ze Zelného trhu a Kapucínského nám.), tel.: 549 211 703, www.mendelianum.cz, www.mzm.cz
Mendelianum - Mendelovo muzejní centrum založené v Moravském zemské muzeu v roce 1962, provádí historickovědní výzkum Mendelova života a díla.
Atraktivní svět genetiky – 1. ledna 2012 byla v Biskupském dvoře zahájena realizace projektu návštěvnického centra Mendelianum – atraktivní svět genetiky, financovaná v rámci VaVpI Evropských strukturálních fondů, s cílem zpřístupnění problematiky vědy a výzkumu v oblasti genetiky a molekulární biologie široké veřejnosti přímo v místě, kde J. G. Mendel působil.
PAVILON ANTHROPOS
Pisárecká 5, Brno, tel.: 515 919 760, www.mzm.cz
Otevírací doba: út - pá: 9.00 - 18.00 h, so, ne: 10.00 - 18.00 h, svátky (pouze ty, které připadnou na út - ne) 10.00 - 18.00 h, po: zavřeno
Stálé expozice
Morava lovců a sběračů, Nejstarší umění Evropy, Paleolitické technologie, Genetika ve vývoji člověka, Příběh lidského rodu, Primáti naše rodina
Mykény a střední Evropa
mezinárodní výstavaMezinárodní výstava zaměřená na období starší doby bronzové před více jak 3.500 lety, kdy pravěké společnosti střední Evropy navázaly intenzivní kontakt s oblastí časně antických civilizací ve středomoří (s egejskou oblastí, mykénskou kulturou).
Výstava obsahuje tři základní celky. První je věnován území Moravy ve starší době bronzové tj. v době 2000 – 1500 let př. n. l. Představeny jsou originály archeologických nálezů únětické kultury a věteřovské kultury. Druhá část výstavy prezentuje velmi cenný soubor archeologických nálezů otomanské kultury z východního Slovenska s velmi bohatými doklady ovlivnění časně antickými civilizacemi. Poslední třetí celek je věnován vlastním časně antickým Mykénám, známe archeologické lokality na severovýchodě Peloponésu.
15. 10. 2014 – 16. 8. 2015
Zdeněk Burian: Viděl světy dávno minulé…
dlouhodobá výstavaGalerie obrazů Zdeňka Buriana ze sbírek Moravského zemského muzea
Moravské zemské muzeum uchovává ve svých depozitářích největší sbírku Burianových děl, která čítá přes 200 olejů a kvašů, doprovázených velkým množstvím kreseb a studií. V nově instalované galerii, připomínající 30 let od úmrtí Zdeňka Buriana (1905-1981), je vybráno padesát reprezentativních olejů, obsahující jak pohledy do života pravěkých lidí, tak i známé rekonstrukce dávno vymřelých zvířat z dob před milióny let. K výstavě je vydána doprovodná publikace.
PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA
Smetanova 14, Brno, tel.: 533 433 816, www.mzm.cz
Otevírací doba: út: 9.00 - 15.00 h, st - pá: 9.00 - 17.00 h, so, ne: 13.00 - 18.00 h, svátky (pouze ty, které připadnou na út - ne): 13.00 - 18.00 h, po: zavřeno
Stálá expozice
Život a dílo Leoše Janáčka
Janáčkův domek s původní dispozicí vnitřního prostoru a kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.
Libor Jaroš, Variace na rukopis Glagolské mše
výstava
Libor Jaroš je pozoruhodným výtvarníkem, jehož primárním výtvarným jazykem je malba – struktury tvořené přírodou a jejími procesy, ale i běžnými předměty jako jsou dřevěné či cihlové podlahy, staré hřebíky, vozová kola atp. V posledních letech studuje jakousi dynamiku až roztančenost struktur, které tvoří vysušené slupky banánů. Vedle malířské tvorby se zabývá také restaurátorstvím, což v nemalé míře ovlivňuje jeho výtvarné dílo. Jednak je to perfektní znalost technologií a materiálů, jednak pozoruhodné souznění s barvou jakožto zásadním výtvarným prostředkem, který vychází z důkladného poznání pigmentů. Zkušenost restaurátora cítíme i v sérii pastelů inspirovaných autografní partiturou Janáčkovy Glagolské mše z roku 2010. Barevně sofistikované pastely jako by odkrývaly notový záznam v hlubokých vrstvách dějin někde na stěnách chrámů. V této působivé řadě vnímáme až něco archetypálního, stejně jako v Janáčkově hudebním zpracování.
1. 7. 2015 – 6. 9. 2015
PAMÁTNÍK BIBLE KRALICKÉ
Kralice nad Oslavou, tel.: 568 643 619, www.mzm.cz
Otevírací doba: út - ne: 9.00 - 13.00 h, po: zavřeno
Stálá expozice
Dílo tiskařů Jednoty bratrské
Expozice představuje historii tiskárny.
Labyrint života Jana Amose KomenskéhoNová expozice věnovaná J. A. Komenskému formou životní poutě zmíněného velikána české historie seznamuje s významnými osobnostmi evropského prostoru konce 16. a především následujícího 17. století, kteří zasáhli do životních osudů Jana Amose Komenského (či naopak on do jejich) a významně ovlivnili nejen jeho život, ale především život a nahlížení skutečnosti svých současníků.

- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...
