Moravská galerie v Brně - červen 2014
www.moravska-galerie.cz
telefon: +420 532 169 111
fax: +420 532 169 181
e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Aktuální výstavy
25/4/2014 - 29/3/2015
Krajinou Koncernovaného designu
Budova: Jurkovičova vila
Otevírací doba: Út - Ne 10-12 h a 12.30-18 h
Vstupné: v rámci prohlídky vily 100/50 Kč
Jurkovičova vila není jenom pohádkový dům z perníku. Je nutné ji vnímat také jako pozoruhodnou ukázku využití nejnovějších technologií, jaké na počátku 20. století existovaly. Dušan Jurkovič byl technologiemi fascinovaný, rád začleňoval do svých projektů různé technické novinky a snažil se jim dát aktuální podobu.
Podobně je na tom dvojice světově uznávaných designérů Martin Immrich a Jiří Přibyl ze Studia Koncern. Absolventi brněnské FAVU VUT patří mezi nejúspěšnější české designéry - což dokládá mimo jiné i vlastnictví červených puntíků - Red Dot Design Award, analogie Oscara pro designéry. Jejich tvorba osciluje mezi konceptuálním uměním a designem v nejryzejším slova smyslu. Do českého prostoru díky řadě svých projektů přinesli velmi inspirativní myšlenky. Co je to design a co je to umění, může existovat design nebo umění společně, je možné ho multiplikovat? A co je pomíjivější - umění nebo design? Jak se promítá design do našich životů a život do designu? Spousty otázek a odpovědí.
Studio Koncern založili Martin Immrich a Jiří Přibyl v roce 2000, ještě jako studenti brněnskéFAVU VUT. Mezi jejich nejzajímavější realizace patří sedací souprava Vrstevnice (2003, od 2005 část souboru ve sbírkách Moravské galerie v Brně), archeologický projekt Future Crystal (2007), sociologický projekt Domácí násilí (2008) a filozoficko-materialistický projekt Fake It Easy (2009).
Vedle toho vytvořili celou řadu velmi seriózních projektů designu skla pro firmy Rückl Crystal, Bomma, brand sklo pro Becherovku (kolekce z roku 2008 ve sbírkách MG), elementy pro skleněnou stěnu pro Lasvit (2010). Světovou proslulost si získali dětskými autosedačkami pro firmu Cybex. Za dobu spolupráce se prodaly tisíce kusů po celém světě a autosedačky získaly ocenění Red Dot.
27/3/2014 - 1/6/2014
Martin Vongrej: 2014
Budova: Pražákův palác
Otevírací doba: St-Ne: 10-18h, Čt: 10-19 h, Po, Út: zavřeno.
Vstupné: vstup volný
Martin Vongrej (* 1986) má za sebou účast na významné mezinárodní přehlídce Manifesta (2010) a v loňském roce se stal finalistou prestižní Ceny Oskára Čepana. Jeho tvorba spočívá ve vytváření komplexních instalací zabývajících se problematikou lidského vědomí a vnímání.
Aktuální výstava prověřuje fundamentální vizuální principy, které paradoxně odkazují na to, co není viditelné.
13/3/2014 - 1/6/2014
DESIGN.LIVE! Jaroslav Juřica
Budova: Uměleckoprůmyslové muzeum (stálá expozice)
Otevírací doba: St-Ne: 10-18 h, Čt: 10-19 h, Po, Út: zavřeno.
Vstupné: vstup volný
Mladý designér se svojí progresivní tvorbou již vřadil mezi renomovaná jména současné domácí i zahraniční scény. K jeho realizacím náleží mimo jiné ikonická židle 002 pro firmu Ton nebo němý sluha Mr. Zak pro společnost Finezza Design. Ve své tvorbě dokázal funkčně propojit tradiční sochařské školení s principy produktového designu, jeho práce se vyznačují konstrukční jednoduchostí a precizně zpracovaným detailem. Žije a pracuje v Brně. V rámci přehlídky Design.Live! bude možné zakoupit některá z děl Jaroslava Juřici v prodejně Uměleckoprůmyslového muzea.
6/3/2014 - 12/10/2014
Dětské křticí soupravy
Budova: Uměleckoprůmyslové muzeum (podesta)
Otevírací doba: St-Ne: 10-18h, Čt: 10-19 h, Po, Út: zavřeno.
Vstupné: vstup volný
Křest byl jedním z nejdůležitějších rituálů, symbolicky smýval tzv. dědičný hřích. Kromě dárku od kmotrů dostávalo dítě ke křtu také speciální oblečení - křticí soupravičku, jejíž součásti často plnily určité obřadní a ochranné funkce. Křticí souprava sestávala z košilky, čepečku (karkulky), kabátku, zavinovačky a peřinky, vínku, povijanu, křticí pokrývky a šátku.
3/9/2013 - 3/9/2014
Kateřina Šedá: Bedřichovice nad Temží
Budova: Místodržitelský palác, Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum a Bedřichovice
Netypická výstava Kateřiny Šedé v Moravské galerii v Brně je součástí pětiletého projektu, kterým se autorka snaží vytvořit v obci novou podobu svátku. Projekt byl zahájen před dvěma lety (3. 9. 2011) v londýnské Tate Modern pod názvem From Morning Till Night / Od nevidím do nevidím.
Výstava Bedřichovice nad Temží v Moravské galerii v Brně svým časovým vymezením od 3. 9. 2013 do 3. 9. 2014 sleduje podrobně jednu z částí projektu v přímém přenosu (přeměna náměstí v Bedřichovicích). Galerie, pověřena novou funkcí, se stává rozcestníkem směrujícím diváky do středu tvůrčího dění.
17/5/2013 - 26/10/2014
Holland_retro_style: Nizozemské malířství zlatého věku jako zdroj inspirace umění 19. století
Budova: Místodržitelský palác (Kabinet)
Otevírací doba: St-Ne: 10-18 h., Čt: 10-19 h., Po, Út: zavřeno
Vstupné: vstup volný
Výstava doplňuje expozici starého umění o vybraná díla nizozemských malířů 17. století (Simon de Vlieger, Jan Abrahamsz Beerstraaten, Anthonie Palamedesz ad.). Ta jsou zároveň konfrontována s obrazy malířů 19. století (Florent Willems, Remi van Haanen, Josef Carl Berthold Püttner ad.), vytvořenými ve zjevné návaznosti na tvorbu obdivovaných barokních vzorů. Představené práce ze sbírek Moravské galerie v Brně ukazují, jak k určitým žánrům přistupovali umělci, jejichž životy od sebe dělí propast dvou staletí. Přes často přímou tematickou i formální návaznost nelze k mladším dílům přistupovat jen jako k pouhým napodobeninám prací nizozemských mistrů "zlatého věku". V jejich individuálním rukopise můžeme většinou pod nánosem dobového historismu rozeznat jak přitakání novým technologickým možnostem 19. století, tak jisté zárodky modernity.

- HUAWEI chytré hodinky: Průlom v oblasti zdraví a wellness
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?