Open House Brno 2023 odhalí podíl žen na stavbách připisovaných mužům

Brno, 3. května 2023 – Jaký je tvůrčí podíl žen na brněnských stavbách často připisovaných výhradně mužům a proč si tyto budovy se ženami často nespojujeme, odhalí o víkendu 13. a 14. května architektonický a urbanistický festival Open House Brno 2023. Kromě možnosti podívat se v Brně na běžně nepřístupná místa se mohou návštěvníci zúčastnit diskuzí a workshopů, užít si s ratolestmi program pro děti a ochutnat brněnskou gastroscénu.

Vila Tugendhat vpodvecer archiv Open House Brno

„V letošním ročníku Open House Brno kromě prohlídek osvědčených lokací nabídneme několik desítek prohlídek se zaměřením na ženskou tvorbu v brněnské architektuře. Jednou z událostí festivalu bude i beseda o veřejném prostoru na nově zrekonstruovaném Moravském náměstí, na jehož urbanistickém a architektonickém řešení se podílela Janica Šipulová a osázení zeleně navrhla Klára Zahradníčková. Zaměříme se i na zdravotnickou školu Vesna na Lipové, jejíž autorství je připisováno Bohuslavu Fuchsovi a Josefu Poláškovi, ale my bychom rádi vyzdvihli Lotte Stam-Beese, která je také spoluautorkou projektu,“ vyjmenovává konkrétní tipy kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.

K dalším objektům z letošní kurátorské koncepce zaměřené na ženskou tvorbu organizátoři zmiňují například Vilu Tugendhat, Polikliniku na Lesné i plastiky ve veřejném prostoru této městské části, hotel International s přilehlým obchodním domem Vkus, areál bývalých městských jatek nebo areál brněnského výstaviště. Zájemcům se opět otevře i Hotel Marriott, Domeq nebo Vlněna s coworkingem Clubco, v němž bude hlavní festivalové informační centrum. Tento soubor budov navrhovalo architektonické studio Acht, jehož brněnský tým tvoří převážně ženy a je dvorním studiem společnosti CTP, partnera festivalu.

Součástí festivalu bude také výstavy Architektky 60-80 a jedním z cílů výstavy i festivalu je nahlédnout tvorbu v období socialismu v realitě dané doby, ale bez ideologického nádechu a optikou tehdy aktivních, často začínajících tvůrkyň.

Podrobný program Open House Brno 2023 pořadatelé postupně rozkrývají na webu openhousebrno.cz, na kterém si zájemci mohou snadno vyfiltrovat ty druhy budov a míst, které je nejvíce zajímají. Aktuální informace jsou také na sociálních sítích fb.com/openhousebrno a instagram.com/openhousebrno.

Festival je pro návštěvníky zcela zdarma zejména díky práci dobrovolníků a finanční pomoci partnerů. Dobrovolníci se mohou hlásit na webu festivalu. „Dobrovolnická práce při organizování festivalu nabízí možnost poznat nové přátele, podívat se na netradiční místa a v neposlední řadě udělat radost dalším lidem, našim návštěvníkům,“ dodává Pešl Šilerová. V předchozím ročníku se 66 dobrovolníků postaralo o bezmála 22 tisíc návštěv všech festivalových lokací.

OHB spadá pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.

Foto: archiv Open House Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...