Botanická zahrada MENDELU letos chystá čtyři speciální výstavy

Brno, 26. ledna 2020 – Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně letos chystá čtyři speciální výstavy. Na jaře a na podzim lidem představí kvetoucí orchideje, v květnu návštěvníci mohou do areálu v centru Brna vyrazit za kosatci a v říjnu se uskuteční Barvy podzimu. Loni botanickou zahradu navštívilo přes 10.000 platících návštěvníků. Necelá polovina z nich přišla na speciální výstavy, dalších 5 658 v rámci běžného provozu.

botanicka zahrada mendelu

Letošní sezónu otevře od soboty 7. března třídenní program v zahradě zaměřený na kvetoucí orchideje. „Po jarní orchidejové odmlce v roce 2019, která byla nutná k regeneraci rostlin a části technologií, se skleníky botanické zahrady opět otevřou, aby odkryly kvetoucí krásu jedné z největších evropských sbírek orchidejí. Za tři dny mohou návštěvníci ve skleníku uvidět kvetoucí rostliny převážně asijských druhů a jejich kříženců," uvedl vedoucí botanické zahrady a arboreta MENDELU Michal Pavlík.

Velmi populární výstava kosatců Iris bude na programu 22. - 25. května. „Na světě je až 300 druhů kosatců, ale u nás se pěstuje pochopitelně jen malá část z tohoto spektra. Nicméně i ta dala vzniknout stovkám různých kříženců, jejichž květy můžeme obdivovat v mírném pásmu. Některé z nich se staly součástí naší sbírky, která dává nahlédnout do tohoto barevného kouta darů přírody," doplnil Pavlík.

Podzim nabídne tradičně dvě výstavy. Konkrétně od 9. do 12. října Barvy podzimu v rámci, kterých si návštěvníci užijí zahradu v celé své kráse plné podzimních květů a barvícího se listí. Od 7. do 9. listopadu budou následovat Kvetoucí orchideje, protože část z nich kvete právě v tomto období roku. Příkladem je rod Cattleya, který byl se svými příbuznými a jejich kříženci kdysi oblíbenou skupinou orchidejí mnoha nadšenců, než jej vytlačili v běžných domácích podmínkách lépe pěstovatelní kříženci asijského rodu Phalaenopsis. „Květy těchto aristokratických jihoamerických orchidejí jsou mnohem větší a obvykle příjemně voní," láká Pavlík.

Botanická zahrada MENDELU se letos zúčastní navíc mezinárodní výstavy orchidejí, kterou pořádá každé dva roky Vídeňská orchidejová společnost v prostorách skleníků zahradnictví ve vídeňské čtvrti Hirschstetten, kde lze najít více než 20 vystavovatelů a předních pěstitelů a prodejců orchidejí z Evropy i ze světaVýstava bude letos probíhat od 22. února do 1. března. „Naše zahrada se účastní této akce od roku 2010, letos tedy pošesté. Před dvěma lety získali stříbrnou medaili za expozici a medaile za jednotlivé exponáty orchidejí," dodal Pavlík.

Botanická zahrada a arboretum je výukové a účelové zařízení Mendelovy Univerzity v Brně, které bylo založeno profesorem Bayerem v roce 1938 na ploše 2 ha. K rozšíření plochy areálu došlo v roce 1967 na stávajících 11 hektarů. Areál je rozčleněn do pěti tematických částí. Sbírky arboreta zahrnují na 4 000 taxonů orchidejí, 300 taxonů tillandsií, 2 000 trvalek, 350 kultivarů velkokvětých kosatců, 500 skalniček a 4 000 taxonů dřevin.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události