Premiéry ProARTu připomenou básníka Ortena a oběti srpna 1969

kde tanci vitrBrno, 17. května 2019 – ProART Company připravuje na červen hned dvě tanečně-divadelní premiéry. Nejprve ve spolupráci s festivalem Meeting Brno uvede v premiéře tři taneční sóla věnované třem brněnským obětem roku 1969 – Danuši Muzikářové, Stanislavu Valehrachovi a Jiřímu Ševčíkovi.

Tři oběti, které nechtěly být hrdiny. Tři mladé životy, které zničil komunistický režim. Ani padesát let poté nesmí být pozdě si jejich bolestný odkaz připomenout. Připomenout proto, abychom dali těmto hrůzným činům alespoň nějaký smysl a nastavili zrcadlo dnům dnešním a budoucím. Tři sóla v interpretaci Lukáš Lepolda, Michala Nagyho a Kristýny Křemenákové jsou dílem choreografa Martina Dvořáka, na hudbu Luboše Fišera a jeho klavírních sonát v elektronické úpravě. Projekt bude uveden poprvé v rámci festivalu Meeting Brno 5. 6. v 16:00 a 18:00 společně s úvodem historika. Sraz je u Měnínské brány.

Druhou červnovou premiérou ProART je inscenace Kde tančí vítr podle Ortenovy sbírky Ohnice. Autorem projektu je Martin Dvořák, brněnský choreograf a režisér s výrazným a osobitým rukopisem, ovlivněný řadou mezinárodních angažmá a nadžánrových spoluprací. Ústřední postavu básníka vytvoří mladý herec Daniel Krejčík, jehož pudové herectví známé z řady divadelních a televizních projektů jako by vystihovalo dílo a symbolistně-existenciální svět Jiřího Ortena. Autory a interprety živé hudby budou houslisté Jitka Břízová a Vojtěch Drahoňovský, kteří se již v Brně představili spolu s Dvořákem a herečkou Martou Vančurovou v projektu Krajina mé duše ve Vile Tugendhat.

Cílem autorů je vytvoření poeticko-dramatické koláže obrazů inspirovaných sbírkou Ohnice. Tvůrčím klíčem je propojování a vzájemný vliv jednotlivých žánrů - textu na tanec, hudby na text, textu na hudbu atd. Minimální použití rekvizit koncentruje jevištní dění na samotné interprety a obsah díla Ortena. Smyslem je metafyzické sdělení a nepopisná vizualice Ortenovy symbolistní poezie.

Projekt bude uveden v premiéře 25. a 26. června v brněnské Káznici na Cejlu a 28. června ve Werichově vile v Praze. Projekty vznikají za finanční podpory statutárního města Brna, Státního fondu kultury a Brna – střed.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
181921222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..
25.11. Agadir: Na strunách naděje, Afam A..