Při rekonstrukci vily Tugendhat se zjistily závady kanalizace

V rámci rekonstrukce vily Tugendhat byla obnažena část kanalizace vně objektu u zahradní terasy. Sonda mezi revizními šachtami prokázala její havarijní stav, čímž byl potvrzen dlouhodobý předpoklad, že dešťová a splašková voda unikala do podzákladí a stala se jednou z příčin statických poruch zahradní terasy. Letos počátkem dubna se zároveň uskutečnilo přímo ve vile první zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Comittee). V rámci prohlídky vily seznámil prof. Ivo Hammer přítomné členy THICOMu s výsledky závěrečné kampaně restaurátorských průzkumů materiálů a povrchů – CIC (Conservation Investigation Campaign) a dále také s návrhy postupu při konzervaci a opravách původní substance.

tugen_1.jpg

Po odstranění krytiny PVC, která byla položena při obnově vily v 80. letech, byl ve 3. NP (ložnicové patro) objeven Sorelův cement. Sorelův cement byl patentován v roce 1927 a vyráběl se z páleného magnesitu a roztoku chloridu hořečnatého s přísadami dalších plniv. Byl používán k výrobě umělého kamene a zvláště k výrobě bezesparých podlah (xylolit). Tento materiál byl použit také v hlavním obytném prostoru, kde však byl v celé ploše v 80. letech odstraněn a nahrazen betonovou mazaninou s ocelovou výztuží (kari sítě). Zbytky Sorelova cementu v hlavním obytném prostoru byly zjištěny při líci zdi pod travertinovými sokly. Zatím nelze jednoznačně určit, zda Sorelův cement byl ve vile Tugendhat užit již při její dostavbě v roce 1930 nebo až při poválečné obnově v roce 1945, kdy byla původní podlahová krytina Deutsche Werke Linoleum (DWL) nahrazena červeně zbarveným xylolitem.

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události