Svitavské nábřeží v sobotu ožije celodenním festivalem

reka nabreziBrno, 18. srpna 2016 - Nábřeží Svitavy v sobotu 20. srpna ožije na řadě míst. Uskuteční se zde totiž druhý ročník festivalu Překročme řeku. Ten se rozšířil do všech sedmi městských částí ležících na břehu řeky a nabídne pestrou škálu aktivit v okolí řeky.

„Naší ambicí není uspořádat klasic ký komerční festival, ale přilákat obyvatele i návštěvníky města Brna k řece Svitavě a ukázat jim skrytou krásu a potenciál jejího okolí,“ popisuje základní myšlenku festivalu předseda pořádajících spolků Černovické sdružení a Brněnská nábřeží Ladislav Kotík.

Na tomto základě je vystavena i celá koncepce jednodenního festivalu, do jehož přípravy se letos zapojila řada příspěvkových organizací, spolků a firem. „Hlavní pódium bude umístěno na Černovickém nábřeží a bude věnováno především hudební produkci,“ říká projektová manažerka festivalu Silvie Sanža.

Na Svitavu však také „připluje“ skupina Vltava, která za hraje návštěvníkům festivalu i sesterské řece od 17 hodin. Celý festival vypukne v 10 hodin dopoledne u hlavního podia, kdy se na řece utkají nejrůznější plavidla v rámci neckiády. Ve 21 hodin ho zakončí premiéra inscenace Divadla Feste s názvem Hungerstein, vytvořená přímo pro tento prostor a akci.

Kromě toho je možné se těšit na aktivity a dílničky pro děti, Říční trh s nejrůznějšími prodejní mi stánky, prohlídku areálu bývalých městských jatek a Parního pivovaru Hauskrecht nebo třeba závody s terénními RC autíčky na ovládání.

Bez využití nezůstane ani posvitavská vlaková vlečka, po níž na festival přijede parní vlak, který s sebou přiveze i hudební uskupení Slow Train Jam. Vlak postupně zastaví za obchodním domem Albert na Tkalcovské, u ulice Křenová a k hlavnímu pódiu dorazí v 13.30.

Další pódium vyroste v sobotu 20. srpna i na nábřeží v blízkosti ulic Zderadova a Křenová. Návštěvníci zde budou moci shlédnout několik divadelních představení a zapojit se do kreativních workshopů pro děti i dospělé. Po soumraku se lze těšit na promítání filmů z éry němé kinematografie v Café Biograf. Vydáte-li se ještě o kousek dál proti proudu, můžete překročit řeku do Židenic. Poblíž mostu na ulici Tkalcovská, který spojuje hned tři městské části, nabídnou společný program společenské centrum Karas a žideničtí hasiči.

Hned několik aktivit je připraveno v brněnských Husovicích. Na Plácku IQ Roma Servis bude možné si zahrát netradiční fotbálek neb o se zapojit do workshopu s tématikou romské kultury. Své dveře otevře pro návštěvníky husovická trolejbusová vozovna a Briessova sladovna na Gargulákově ulici. Kromě toho Kulturní středisko Omega připravilo program u splavu na ulici Gargulákova, jehož sou částí bude například i kanoistika s husovickými hasiči.

Nejvzdálenějším místem, které se letos do festivalu zapojí, je potom kovárna u cyklostezky do Bílovic nad Svitavou. Ta bude mít celý den otevřeno a nechá tak nahlédnout pod pokličku kovářského umění. Opačným směrem se naopak musejí vydat všichni ti, kteří se chtějí dozvědět více o fauně a flóře v oblasti Holáseckých jezer, která jsou pozůstatkem slepého ramene řeky Svitavy. Zábavný a naučný program pro děti připraví v dopoledních hodinách spolek Čisté Tuřany.


Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
181921222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..
25.11. Agadir: Na strunách naděje, Afam A..