Soutěž „Máš umělecké střevo?” vyhráli studenti z Brna

soutez umeleckestrevo 1621Brno, 26. května 2016 - V brněnské Moravské galerii se 20. května 2016 konalo sedmé finále soutěže „Máš umělecké střevo?”, která přibližuje současné výtvarné umění studentům středních škol. Do finále postoupilo celkem 26 projektů z celé České republiky. Projekty posuzovala odborná porota tvořená zástupci Moravské galerie, Národní galerie, Centra současného umění DOX, Galerie Rudolfinum a Ceny Jindřicha Chalupeckého. V čele poroty stála významná česká umělkyně Kateřina Šedá.

Jako nejzajímavější projekt byla označena práce studentů Adama Smětáka a Viktorie Kačínové ze Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy z Brna. Na druhém a třetím místě skončily projekty studentů z Open Gate Gymnázia z Říčan – Babic a Gymnázia prof. Jana Patočky z Prahy.

Pro letošní sedmý ročník soutěže „Máš umělecké střevo?“ vybrali organizátoři soutěže téma „Portrét vs. Autoportrét“, které se zaměřilo na současné podoby těchto uměleckých forem. Studenti měli úkol zamyslet se nad smyslem a podobami aktuálních fenoménů dnešní doby jako jsou nové technologie, Facebook či fotografování selfie.

Celostátního finále se zúčastnilo více než sto studentů z desítek škol i se svými pedagogy. Odbornou porotu nejvíce zaujal projekt „Batoh“ studentů Adama Smětáka a Viktorie Kačínové ze Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy z Brna. Ve své práci zachycovali proměnu krajiny a především sebe samých během několikadenního výletu krajinou. Všechny získané informace, záznamy ale i různé nalezené předměty ukládaly do běžného batohu. Ten na finále představili spolu s další obrazovou prezentací.

Odměnou pro autory vítězného projektu je putovní cena od umělkyně Pavly Scerankové nebo také grafické tablety společnosti Wacom a Amos Software. Cenu vítězům předala umělkyně a členka poroty Kateřina Šedá. „Zaujalo mne především nadšení studentů, kteří prezentovali svá díla. Nebylo snadné vybrat nejzajímavější projekt, možná by si takové označení zasloužilo více prací,” říká mezinárodně respektovaná umělkyně. Na stupních vítězů se umístily ještě projekty studentů z Open Gate Gymnázia z Říčan – Babic a Gymnázia prof. Jana Patočky z Prahy. Cena za mimořádný pedagogický přístup v oboru výtvarná výchova byla udělena profesorovi Šimonu Brejchovi z pražského gymnázia Na Pražačce.

Výstava finálových prací bude v Místodržitelském paláci v Brně k vidění až do konce května. Další ročník soutěže bude vyhlášen v září 2016 a poprvé se stane mezinárodním projektem, do kterého se zapojí školy ze Slovenska či Maďarska.


Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
181921222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..
25.11. Agadir: Na strunách naděje, Afam A..