Helios

Fotografie dobrodruha McCurryho uvidí Brňané na Špilberku

Brno, 16. května 2016 - Snímek afghánské dívky se zářivýma zelenýma očima z uprchlického tábora už v 80. letech obletěl svět. Pořídil ho reportážní fotograf Steve McCurry, když v Afghánistánu fotil v době sovětské okupace a jako první tak ukázal světu její brutalitu. Fotil i jinde – v Indii, Číně, Barmě, Kuvajtu, na Srí Lance i v dalších exotických zemích. Jeho fotografie, které vynikají výraznými barvami, zobrazují obyčejné lidi, mizející kultury i válečné konflikty. Americký fotograf, držitel mnoha prestižních cen, se teď představí od 12. května do 30. června na brněnském Špilberku.

Steve McCurry není jen fotograf a dokumentarista, ale také dobrodruh. Svůj nejslavnější snímek vyfotil v Afghánistánu, když za pomoci vesničanů překonal uzavřené hranice a filmové svitky s nafoceným materiálem skrýval všité v oblečení. McCurry procestoval šest kontinentů a všude pořídil řadu nezapomenutelných fotografií. Ty v sobě kromě typické barevnosti a silných emocí nesou také příběhy konkrétních lidí – fotograf je vypráví pomocí výrazů ve tváři i okolním prostředím. „Vystavíme stovku fotografií, mezi nimi i Afghánskou dívku ve velkém formátu 1 x 1 a půl metru,“ uvedl kurátor Garik Avanesian z České federace fotografického umění, která výstavu do Brna zapůjčila.

Afganska divka1 1620

Výstavu doprovodí několik akcí, které budou reflektovat důležitá témata McCurryho fotografií i specifické aspekty jeho práce reportážního fotografa. Svůj nejslavnější snímek pořídil McCurry v Afghánistánu – a právě této zemi bude patřit beseda s bývalým velvyslancem, generálem Petrem Pelzem. Spolu s ním bude o Afghánistánu vyprávět i brněnský cestovatel a dobrodruh Rudolf Švaříček z CK Livingstone (19. 5.).

McCurry často fotil v místech zasažených válkou a dokumentoval uprchlické tábory. Paralela s aktuální migrační krizí je více než zřejmá – o své zkušenosti z táborů na diskutovaných táborech na hraničních přechodech Röszke a Idomeni se přijdou podělit čeští dobrovolníci. Doplní je také politologové nebo Matěj Hollan (2. 6.). O svých zkušenostech s focením na krizových místech promluví také přední český válečný fotograf Jan Šibík, který zároveň projde se zasvěceným komentářem výstavou McCurryho fotografií (14. 6.).


Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  71011
121314161718
192021232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

ABSL MP
Tiskárna Brno (CCB)
Šalina 300x250