V Brně odstartuje jubilejní desátý ročník mezinárodního festivalu ProART

Brno, 16. července 2013 - Jubilejní již 10. ročník mezinárodního festivalu ProART se v Brně představí od 19. do 28. července. Tento největší tuzemský workshop festival nabízí rovnou dvacítku mezinárodních pedagogů z oboru tance, zpěvu, herectví, fotografie, hudebních žánrů a k tomu 11 večerních představení.

tanec-tanecnice

Brněnský divadelní program 20. 7. otevře Darrel Toulon, šéf baletního souboru Oper Graz v sólovém projektu o Václavu Nižinském, ve společném večeru s Budapest Dance Theatre.

Jeho projekt SCHIZ je rozmanitá současná taneční reflexe o těle a jeho manipulovatelnosti. Historické podklady pro toto bezbřehé téma o géniovi a šílenství, nemoci a předsudkům leží ve skutečném deníku výjimečného polsko-ruského tanečníka Václava Nižinského. Tyto zápisky roku 1919 vedeného deníku doprovázejí jeho osobní sestupnou spirálu k šílenství. Fascinující na tomto záznamu je protokolární stav schizofrenie a jejího šokujícího komentáře v okamžiku samotného psaní. Již po staletí vystupuje tanec jako médium šílenosti. Představení Američanky Catherine Guerin je šité na tělo uměleckému řediteli "Ballett Graz" a nezávislého tanečního souboru "the alpha group" Darrelu Toulonovi.

Druhý večer 21. 7. patří ProART Company a jejich představení String Quartets. Inspirace třemi literárními díly autorů – Tolstoj / Z. Janáčková / Neruda – na pozadí tří smyčcových kvartetů skladatelů – Janáček / Ištvan – v současném jevištním zpracování choreografů Martina Dvořáka a Isiry Makuloluwe. Taneční večer, jenž v sobě propojuje několik uměleckých reflexí, konceptů a dějinných okolností, balancuje na „strunách“ času a hledá vazby a souvislosti mezi dílem, autorem a jejich působením na diváka.
Workshopy začínají už pátkem 19.7. Mezi letošní novinky patří výuka tvorby smyčcových nástrojů s Graffovým kvartetem a kytarová masterclass a elektronická kompozice s Omarem Rojas z Mexika.

Poprvé se na festivalu v Brně představí Béla Földi (H), režisér Štěpán Pácl (CZ), populární muzikálový herec Městského divadla Aleš Slanina (CZ), tanečnice a choreografka Anet Fröhlicher (CH)  nebo izraelská taneční legenda Nir Ben Gal (IL). Kurzy, určené laikům a profesionálům, jsou odstupňovány podle obtížnosti. V Brně se festival odehraje tradičně v prostorách baletních zkušeben Národního divadla a zcela nového Divadla na Orlí, které svým technickým zázemím odpovídá těm nejvyšším zahraničním kritériím.

Umělecký ředitel Martin Dvořák k lákavému večernímu programu dodal: "Máme velkou radost, že se nám podařilo připravit letošní jubilejní večerní program s takovou spoustou mezinárodních hostů. Se jmény jako Nir Ben Gal, Darrel Toulon či Felix Dumeril má Brno možnost vidět ten nejreprezentativnější tanečně-divadelní festival na celé Moravě. Rovněž workshopová nabídka je ještě pestřejší než v uplynulých letech - celkem 20 pedagogů jsme na festivalu v Brně ještě nikdy nehostili."

(red)


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7101112
1314151719
2021222324
27282930   
Nejbližší akce

Žádné události