V Brně odstartuje jubilejní desátý ročník mezinárodního festivalu ProART

Brno, 16. července 2013 - Jubilejní již 10. ročník mezinárodního festivalu ProART se v Brně představí od 19. do 28. července. Tento největší tuzemský workshop festival nabízí rovnou dvacítku mezinárodních pedagogů z oboru tance, zpěvu, herectví, fotografie, hudebních žánrů a k tomu 11 večerních představení.

tanec-tanecnice

Brněnský divadelní program 20. 7. otevře Darrel Toulon, šéf baletního souboru Oper Graz v sólovém projektu o Václavu Nižinském, ve společném večeru s Budapest Dance Theatre.

Jeho projekt SCHIZ je rozmanitá současná taneční reflexe o těle a jeho manipulovatelnosti. Historické podklady pro toto bezbřehé téma o géniovi a šílenství, nemoci a předsudkům leží ve skutečném deníku výjimečného polsko-ruského tanečníka Václava Nižinského. Tyto zápisky roku 1919 vedeného deníku doprovázejí jeho osobní sestupnou spirálu k šílenství. Fascinující na tomto záznamu je protokolární stav schizofrenie a jejího šokujícího komentáře v okamžiku samotného psaní. Již po staletí vystupuje tanec jako médium šílenosti. Představení Američanky Catherine Guerin je šité na tělo uměleckému řediteli "Ballett Graz" a nezávislého tanečního souboru "the alpha group" Darrelu Toulonovi.

Druhý večer 21. 7. patří ProART Company a jejich představení String Quartets. Inspirace třemi literárními díly autorů – Tolstoj / Z. Janáčková / Neruda – na pozadí tří smyčcových kvartetů skladatelů – Janáček / Ištvan – v současném jevištním zpracování choreografů Martina Dvořáka a Isiry Makuloluwe. Taneční večer, jenž v sobě propojuje několik uměleckých reflexí, konceptů a dějinných okolností, balancuje na „strunách“ času a hledá vazby a souvislosti mezi dílem, autorem a jejich působením na diváka.
Workshopy začínají už pátkem 19.7. Mezi letošní novinky patří výuka tvorby smyčcových nástrojů s Graffovým kvartetem a kytarová masterclass a elektronická kompozice s Omarem Rojas z Mexika.

Poprvé se na festivalu v Brně představí Béla Földi (H), režisér Štěpán Pácl (CZ), populární muzikálový herec Městského divadla Aleš Slanina (CZ), tanečnice a choreografka Anet Fröhlicher (CH)  nebo izraelská taneční legenda Nir Ben Gal (IL). Kurzy, určené laikům a profesionálům, jsou odstupňovány podle obtížnosti. V Brně se festival odehraje tradičně v prostorách baletních zkušeben Národního divadla a zcela nového Divadla na Orlí, které svým technickým zázemím odpovídá těm nejvyšším zahraničním kritériím.

Umělecký ředitel Martin Dvořák k lákavému večernímu programu dodal: "Máme velkou radost, že se nám podařilo připravit letošní jubilejní večerní program s takovou spoustou mezinárodních hostů. Se jmény jako Nir Ben Gal, Darrel Toulon či Felix Dumeril má Brno možnost vidět ten nejreprezentativnější tanečně-divadelní festival na celé Moravě. Rovněž workshopová nabídka je ještě pestřejší než v uplynulých letech - celkem 20 pedagogů jsme na festivalu v Brně ještě nikdy nehostili."

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události