V Brně začal mezinárodní hudební festival věnovaný dílu Leoše Janáčka

Brno, 16. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) zahájil v pátek Mezinárodní festival Janáček Brno 2012. Ten letos nabídne návštěvníkům kromě velkých operních inscenací v podání předních evropských operních souborů i dopolední matiné, výstavy a komorní koncerty.

Janacek_Festival-KataKabanova

Podtitul letošního ročníku Genius Loci si klade za cíl poukázat na hudební odkaz Leoše Janáčka a vedle Janáčkovy tvorby představit také díla dalších významných skladatelů, jejichž život a dílo je spojeno s Brnem.

"Janáčkův festival do Brna patří, kde jinde by takový festival měl být, když ne ve městě, kde tvořil a žil Leoš Janáček. Jeho stoupající tendence a výběr Janáčkových děl ukazuje na to, jaký byl hudební velikán," upozornil Onderka.

Janáčkovský mezinárodní festival je výjimečný projekt, který uvádí světově uznávaného skladatele zpět do místa, kde strávil většinu života a vytvořil podstatnou část svého uměleckého díla. Podle organizátorů si váží Janáčkova díla a má za cíl nenásilně podnítit cestovní ruch v místě, kde známý skladatel tvořil.

"Když se před čtyřmi lety festival uskutečnil premiérově, vytkli jsme si spolu s organizátory za cíl vytvořit novou tradici, která by se svým charakterem podobala například Mozartovu Salcburku nebo Wagnerovu Bayreuthu. A to se podle mého názoru zdařilo, protože v současnosti už patří Janáček Brno mezi světově etablované hudební akce špičkové úrovně," tvrdí Onderka.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Opera Zuid Maastricht, L. Janáček – Káťa Kabanová, autor Morten de Boer

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události