V Brně začal mezinárodní hudební festival věnovaný dílu Leoše Janáčka

Brno, 16. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) zahájil v pátek Mezinárodní festival Janáček Brno 2012. Ten letos nabídne návštěvníkům kromě velkých operních inscenací v podání předních evropských operních souborů i dopolední matiné, výstavy a komorní koncerty.

Janacek_Festival-KataKabanova

Podtitul letošního ročníku Genius Loci si klade za cíl poukázat na hudební odkaz Leoše Janáčka a vedle Janáčkovy tvorby představit také díla dalších významných skladatelů, jejichž život a dílo je spojeno s Brnem.

"Janáčkův festival do Brna patří, kde jinde by takový festival měl být, když ne ve městě, kde tvořil a žil Leoš Janáček. Jeho stoupající tendence a výběr Janáčkových děl ukazuje na to, jaký byl hudební velikán," upozornil Onderka.

Janáčkovský mezinárodní festival je výjimečný projekt, který uvádí světově uznávaného skladatele zpět do místa, kde strávil většinu života a vytvořil podstatnou část svého uměleckého díla. Podle organizátorů si váží Janáčkova díla a má za cíl nenásilně podnítit cestovní ruch v místě, kde známý skladatel tvořil.

"Když se před čtyřmi lety festival uskutečnil premiérově, vytkli jsme si spolu s organizátory za cíl vytvořit novou tradici, která by se svým charakterem podobala například Mozartovu Salcburku nebo Wagnerovu Bayreuthu. A to se podle mého názoru zdařilo, protože v současnosti už patří Janáček Brno mezi světově etablované hudební akce špičkové úrovně," tvrdí Onderka.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Opera Zuid Maastricht, L. Janáček – Káťa Kabanová, autor Morten de Boer

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...