V Brně se uskuteční již 4. ročník festivalu filmů o domorodých lidech

Brno, 9. listopadu 2012 - Ve dnech 9. - 10. listopadu se v Brně uskuteční již 4. ročník festivalu dokumentárních filmů o domorodých lidech Native and Indigenous Film Fest (NAIFF), pořádaný mezinárodní nevládní organizací United World of Indigenous Peoples (UWIP).

Film-policko

Letošní ročník, jehož hlavním tématem je vzdělávání, je pořádán ve spolupráci s Oddělením sociální antropologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a proběhne v prostorách fakulty. Festival se již tradičně skládá z filmů s lidsko-právní tematikou, z přednášek a je zakončen panelovou diskuzí.

Hlavnímu tématu se věnuje především film Školitelé světa (Schooling the World, režie Carol Black), který zpochybňuje přesvědčení, že západní model vzdělávání pomáhá zlepšovat život, ať se dostane kamkoli. Zamýšlí se nad odcizujícím dopadem vzdělání nejen u dětí, ale i dospělých, v domorodém kontextu a nabízí pronikavý pohled pro všechny, kdo se zajímají o smysluplnou výchovu a vzdělání dětí a budoucnost lidské civilizace.  Promítání filmu se uskuteční v sobotu 10. listopadu a jedná se o jeho českou premiéru. Vzdělávání se dále věnuje oceňovaný film Martina Marečka Pod sluncem tma, který vtipně a otevřeně sleduje úskalí rozvojové pomoci.

Školitelé světa ale nejsou jedinou premiérou festivalu NAIFF. Českému publiku bude poprvé představen i snímek o malém chantyjském děvčátku Kateřinka (Malenkaja Katerina, režie Ivan Golovnev) a dále dokument Západní Papua - cesta ke svobodě (West Papua – A Journey to Freedom, režie  Erin Morris), který popisuje politický aktivismus mladého vůdce bojovníků za nezávislost Západní Papuy Hermana Wainggaie. Boj za nezávislost Západní Papuy je jedním z hlavních témat, jimž se dlouhodobě věnuje pořádající organizace UWIP.  

Nedílnou složkou každého ročníku festivalu jsou rovněž přednášky. První den se představí Mgr. Vojtěch Pelikán s tématem Romové a příroda, v sobotu se návštěvníci mohou těšit na přednášky Kamera jako nástroj ochrany tradičních znalostí Ing. Pavla Boreckého a „Ne barevné, ne chlupaté“ doc. Ing. Marie Borkovcové. V průběhu přednášky docentky Borkovcové, věnující se pokrmům z hmyzu a jejich prospěšnosti pro lidský organismus, bude možné ochutnat hmyzí delikatesy. Po celou dobu konání festivalu bude k občerstvení podáván čaj z cesmíny paraguayské.

NAIFF 2012 vyvrcholí v sobotu 10. 11. panelovou diskusí s názvem Vzdělání jako nástroj rozvoje. K debatě na téma školního vzdělávání chudých, minoritních a marginalizovaných skupin populace přijali pozvání Irena Kašparová, MA, Ph.D. (antropoložka, FSS MU Brno), Ing. Mgr. Tomáš Ryška (Katedra obecné antropologie FHS UK a Kabinet sociální antropologie KSV UP), Ing. Jiří Sázel (předseda projektu Brontosauři v Himálajích) a Ing. Jan Tilinger (předseda Občanského sdružení Surya). Debatu bude moderovat Mgr. Eva Šlesingerová, Ph.D. (FSS MU Brno).


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události