Národní divadlo v Brně láká na novou sezónu

Brno, 16. srpna 2012 - Tak jako každá instituce i Národní divadlo Brno již má naplánovanou novou sezónu, která začne v září 2012 a skončí začátkem července 2013. V těchto dnech doprodává poslední abonmá na novou sezónu. Exkluzivně divákům nabízí takzvanou Zlatou řadu, tedy premiéry všech souborů na všech scénách s možností zúčastnit se setkání s herci, režiséry a tvůrci inscenací vůbec. Možností abonmá je více, záleží na tom, jestli má divák zájem třeba o premiéry v Janáčkově, nebo Mahenově divadle, zda upřednostňuje pevný hrací den, či pohyblivý, jakému času dává přednost, jakému žánru... Nabídka je pestrá a široká.

nd-01

V příští sezóně chystá NDB zajímavé premiéry: z činoherního plánu lze zmínit Machiavelliho Mandragoru, renesanční komedii v režii Ivana Rajmonta, Apartmá v hotelu Plaza Neila Simona, hru, která slavila úspěch na Broadwayi i ve filmovém zpracování s Walterem Mathauem, či inscenaci podle Agathy Christie Deset malých černoušků. Sedmou pečeť podle Ingmara Bergmana připraví Jiří Nekvasil.

Divadlo Reduta za své výkony v roce 2011 obdrželo v roce 2012 mnohá ocenění. Stalo se druhým nejlepším divadlem na prestižním udělování Cen Alfréda Radoka, obdrželo Cenu Divadelních novin za tvůrčí počin, Cenu českého divadla za nejpozoruhodnější umělecký počin a další. Divadlo Reduta tedy v příští sezóně chystá Kabaret Kafka, volně spojující motivy díla tohoto světového spisovatele. V režii Jana Mikuláška se zaměří v inscenaci Zlatá šedesátá na klíčovou osobnost českého filmu 60. let.

nd-02Balet Příběhy s démony a čerty, foto Jana Hallová

Balet v choreografii vynikajícího Youriho Vàmose, jehož inscenace Giselle z Montmartru má stále u diváků úspěch, chystá v říjnu Glazunovova Lucidora, příběh o ženě, která je nucena k nesnesitelnému sebezapírání, když se musí se vydávat za chlapce. Vàmos detailně zpracovává duševní stavy mysli a charaktery hlavních postav a mistrně je přenáší do tanečního vyjádření. Z menších tanečních formací se mohou milovníci tance těšit na večer s názvem Osudové lásky, kde se spojí tři jednoaktové choreografie, silné příběhy lásky s hudbou Petra Iljiče Čajkovského, Arnolda Schänberga a skladatelů Glasse, Schnittkeho a Weilla.

nd-03Ocenění České divadlo 2011 pro divadlo Reduta

Národní divadlo Brno má kromě činohry a baletu také operní soubor. Janáčkova opera NDB disponuje nejlepším sborem v rámci Evropy, kterého často ve svých produkcích využívá. Samozřejmě také má vynikající sólisty, kteří jsou za své umělecké výkony stálými adepty na Ceny Thálie. V lednu 2013 se mohou návštěvníci těšit na Verdiho Sicilské nešpory, v nichž se skladatel nechal inspirovat skutečnou historickou událostí, povstáním sicilského obyvatelstva proti francouzské nadvládě roku 1282. V opeře nechybí ani milostná zápletka. Sicilské nešpory zazní v Brně vůbec poprvé. Z další nabídky premiér Janáčkovy opery můžeme zmínit třeba Sen noci svatojánské Benjamina Brittena. Samozřejmě že to jsou jen vybrané tituly z premiér Národního divadla Brno v příští sezóně.

nd-04Měšťák šlechticem, Mahenova činohra, foto Jana Hallová

Nebudou chybět festivaly, například festival divadel malých forem REDFEST v Divadle Reduta, přehlídka, jež nabízí zajímavé tituly velkých hereckých osobností a režisérů nejen z naší republiky. Dále Trialog, v němž zase Mahenova činohra do Brna „přiváží" velké scény národních divadel Prahy, Ostravy a Bratislavy. Největším festivalem příští sezóny, který jako hlavní pořadatel připravuje Národní divadlo Brno, je Mezinárodní festival Janáček Brno 2012. Ten se koná každé dva roky a letos v listopadu nabídne inscenace velkých evropských operních domů, jakými jsou Staatstheater Nürnberg či Opera Zuid Maastricht. Nebudou chybět ani koncerty, besedy, výstavy, vše, co se týká jediného světového skladatele, který v městě Brně dlouhá léta žil a skládal a kterého si považují na celém světě. Jako jediné město může Brno poskytnout nebývalý zážitek, koncert přímo v pracovně Leoše Janáčka na skladatelově klavíru, který bude letos součástí festivalu.

Kromě premiér inscenací pro velké také připraví pohádky pro nejmenší, besedy s umělci, výstavy, netradiční off programy, slavnostní večery k velkým událostem a spoustu dalších zajímavostí. Každý měsíc se děje něco významného, každý měsíc Národní divadlo Brno nabídne stejně jako letos netradiční nahlédnutí na umění. Více informací – www.ndbrno.cz.

Šárka Motalová,
Národní divadlo Brno

Vyšlo v Brno Business & Style

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události