Přední světová sopranistka v Brně

Brno, 13. srpna 2012 - Jedinečnou příležitost připravila pro diváky Janáčkova opera Národního divadla Brno. V květnu měli možnost slyšet sopranistku Janice Baird, která v roce 2008 v Metropolitní opeře vzbudila velkou pozornost v titulní roli opery Tristan a Izolda pod taktovkou Jamese Levina. Janice Baird slavila a slaví úspěchy i v dalších divadlech, např. v Teatro Colón v Buenos Aires, Teatro Dell'Opera Roma, v New National Theatre Tokio, Teatro de Bella Artes Mexico City a na renomovaných evropských operních scénách. Spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými dirigenty a režiséry.

blahova-01

Do Brna nepřijela jen na skok, na hostování v jednom představení, jak bývá u hvězd zvykem. Nastudovala zde hlavní roli v brněnské inscenaci Straussovy opery Elektra (dirigent Caspar Richter, režie Rocc). V Brně tentokráte pobyla více než měsíc. Poprvé jej navštívila před lety, a to zcela soukromě. Nyní tedy přijela pracovně. „Roli Elektry mně nabídla umělecká šéfová Janáčkovy opery NDB profesorka Eva Blahová," přiblížila začátek spolupráce s Národním divadlem Brno Janice Baird. „Vůbec jsme se neznaly, ale v telefonu byla paní profesorka tak přesvědčivá a já měla zrovna volno, přikývla jsem," dodala s úsměvem americká sopranistka. Její příjezd do Brna ovlivnil také skladatel Leoš Janáček, jehož opery má ráda. Kdysi zpívala Káťu Kabanovou a nyní studuje roli Kostelničky v Její pastorkyni a Elinu ve Věci Makropulos. Díky Janáčkovi by se tato hvězda, která hovoří několika světovými jazyky, chtěla naučit česky.

blahova-02Profesorka Eva Blahová a sopranistka Janice Baird, foto NDB

Přední světová zpěvačka se narodila na Manhattanu. Pochází z muzikantské rodiny, vystudovala zpěv a hru na flétnu v New Yorku. Svou kariéru započala v divadlech v USA. A pokud jste nezastihli Janice Baird v Brně, a přesto chcete její umění vidět na vlastní oči, zajeďte si třeba začátkem příštího roku do pařížské opery.

Profesorka Eva Blahová působí v Janáčkově opeře Národního divadla Brno právě rok. Pedagožka operního zpěvu je držitelkou mnoha ocenění, například v roce 2006 ji v USA ocenili titulem Žena roku, na Slovensku jí v roce 2010 udělili státní vyznamenání Ľudovíta Štúra II. stupně, v témže roce od rakouského prezidenta obdržela Das Goldene Ehrezeichen für Dienste um Republik Österreich a vloni paní profesorce finská prezidentka udělila titul Rytíře první třídy Řádu finského lva.

blahova-03Profesorka Eva Blahová, umělecká šéfová Janáčkovy opery NDB, foto NDB

Na jeviště Eva Blahová poprvé vystoupila jako tříletá. „Bylo to v opeře Madama Butterfly, kde tatínek zpíval postavu Pinkertona," vzpomíná paní profesorka. Její otec Jiří Blaha byl vynikajícím sólistou a prvním profesionálním operním pěvcem na Slovensku. Eva Blahová vystudovala u doc. Anny Hruškové na Akademii hudby v Bratislavě a na Akademii múzických umění ve Vídni (písně a oratorium). Svůj debut zažila v roce 1965 se Slovenskou filharmonií. Vystoupila v mnoha zemích Evropy a Asie, ve Spojených státech a v Kanadě. Vydala také množství LP a CD. Pedagogickou dráhu započala na Akademii hudby v Bratislavě v roce 1969, od roku 1989 začala působit na mezinárodní scéně jako hostující profesor a porotce na mnoha mezinárodních soutěžích. Vedla mistrovské kurzy v Rakousku, Kanadě, Chorvatsku, Německu, Holandsku, Francii, Itálii, Japonsku, Polsku, Rusku, Jižní Koreji, Švýcarsku i ve Spojených státech. Během let 2002–2007 působila jako hostující profesorka na Turku University ve Finsku a v letech 2005–2008 pracovala jako hlasový poradce v operním domě Den Norske v Oslu.

blahova-04Janice Baird v hlavní roli opery Elektra, foto NDB

V České republice, Polsku, Itálii a Belgii působila v prestižní Evropské Mozartově nadaci. V České republice založila pražský festival Operní hvězdy zítřka, spolupracovala také s tenorem Petrem Dvorským na Mezinárodním hudebním festivalu v Jaroměřicích.

„Mým zájmem je mít plné Janáčkovo divadlo," řekla při příchodu do funkce uměleckého šéfa Janáčkovy opery. „Ráda bych, aby diváci chodili na sólisty." V případě Elektry a Janice Baird se to paní profesorce stoprocentně povedlo.

Šárka Motalová

Vyšlo v Brno Business & Style

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
  4  5  6  7  8  910
1112151617
18192021222324
252627282930 
Nejbližší akce
31.10. Agadir: Současná slovenská poezie ..