Přední světová sopranistka v Brně

Brno, 13. srpna 2012 - Jedinečnou příležitost připravila pro diváky Janáčkova opera Národního divadla Brno. V květnu měli možnost slyšet sopranistku Janice Baird, která v roce 2008 v Metropolitní opeře vzbudila velkou pozornost v titulní roli opery Tristan a Izolda pod taktovkou Jamese Levina. Janice Baird slavila a slaví úspěchy i v dalších divadlech, např. v Teatro Colón v Buenos Aires, Teatro Dell'Opera Roma, v New National Theatre Tokio, Teatro de Bella Artes Mexico City a na renomovaných evropských operních scénách. Spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými dirigenty a režiséry.

blahova-01

Do Brna nepřijela jen na skok, na hostování v jednom představení, jak bývá u hvězd zvykem. Nastudovala zde hlavní roli v brněnské inscenaci Straussovy opery Elektra (dirigent Caspar Richter, režie Rocc). V Brně tentokráte pobyla více než měsíc. Poprvé jej navštívila před lety, a to zcela soukromě. Nyní tedy přijela pracovně. „Roli Elektry mně nabídla umělecká šéfová Janáčkovy opery NDB profesorka Eva Blahová," přiblížila začátek spolupráce s Národním divadlem Brno Janice Baird. „Vůbec jsme se neznaly, ale v telefonu byla paní profesorka tak přesvědčivá a já měla zrovna volno, přikývla jsem," dodala s úsměvem americká sopranistka. Její příjezd do Brna ovlivnil také skladatel Leoš Janáček, jehož opery má ráda. Kdysi zpívala Káťu Kabanovou a nyní studuje roli Kostelničky v Její pastorkyni a Elinu ve Věci Makropulos. Díky Janáčkovi by se tato hvězda, která hovoří několika světovými jazyky, chtěla naučit česky.

blahova-02Profesorka Eva Blahová a sopranistka Janice Baird, foto NDB

Přední světová zpěvačka se narodila na Manhattanu. Pochází z muzikantské rodiny, vystudovala zpěv a hru na flétnu v New Yorku. Svou kariéru započala v divadlech v USA. A pokud jste nezastihli Janice Baird v Brně, a přesto chcete její umění vidět na vlastní oči, zajeďte si třeba začátkem příštího roku do pařížské opery.

Profesorka Eva Blahová působí v Janáčkově opeře Národního divadla Brno právě rok. Pedagožka operního zpěvu je držitelkou mnoha ocenění, například v roce 2006 ji v USA ocenili titulem Žena roku, na Slovensku jí v roce 2010 udělili státní vyznamenání Ľudovíta Štúra II. stupně, v témže roce od rakouského prezidenta obdržela Das Goldene Ehrezeichen für Dienste um Republik Österreich a vloni paní profesorce finská prezidentka udělila titul Rytíře první třídy Řádu finského lva.

blahova-03Profesorka Eva Blahová, umělecká šéfová Janáčkovy opery NDB, foto NDB

Na jeviště Eva Blahová poprvé vystoupila jako tříletá. „Bylo to v opeře Madama Butterfly, kde tatínek zpíval postavu Pinkertona," vzpomíná paní profesorka. Její otec Jiří Blaha byl vynikajícím sólistou a prvním profesionálním operním pěvcem na Slovensku. Eva Blahová vystudovala u doc. Anny Hruškové na Akademii hudby v Bratislavě a na Akademii múzických umění ve Vídni (písně a oratorium). Svůj debut zažila v roce 1965 se Slovenskou filharmonií. Vystoupila v mnoha zemích Evropy a Asie, ve Spojených státech a v Kanadě. Vydala také množství LP a CD. Pedagogickou dráhu započala na Akademii hudby v Bratislavě v roce 1969, od roku 1989 začala působit na mezinárodní scéně jako hostující profesor a porotce na mnoha mezinárodních soutěžích. Vedla mistrovské kurzy v Rakousku, Kanadě, Chorvatsku, Německu, Holandsku, Francii, Itálii, Japonsku, Polsku, Rusku, Jižní Koreji, Švýcarsku i ve Spojených státech. Během let 2002–2007 působila jako hostující profesorka na Turku University ve Finsku a v letech 2005–2008 pracovala jako hlasový poradce v operním domě Den Norske v Oslu.

blahova-04Janice Baird v hlavní roli opery Elektra, foto NDB

V České republice, Polsku, Itálii a Belgii působila v prestižní Evropské Mozartově nadaci. V České republice založila pražský festival Operní hvězdy zítřka, spolupracovala také s tenorem Petrem Dvorským na Mezinárodním hudebním festivalu v Jaroměřicích.

„Mým zájmem je mít plné Janáčkovo divadlo," řekla při příchodu do funkce uměleckého šéfa Janáčkovy opery. „Ráda bych, aby diváci chodili na sólisty." V případě Elektry a Janice Baird se to paní profesorce stoprocentně povedlo.

Šárka Motalová

Vyšlo v Brno Business & Style

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události