O víkendu vrcholí Týden výtvarné kultury. Navštivte dílny, dokumenty i diskuse

Brno, 16. března 2012 – Dokážeme pozorně vnímat, co nám sděluje výtvarné umění? Odpovědět se snaží Týden výtvarné kultury, který začal v pondělí 12. března a vrcholí o tomto víkendu. V originálním brněnském kulturním projektu se spojila muzea, galerie, vysoké školy a další instituce, které lidem společně nabízejí výstavy, diskuse, přednášky i další program. Cílem akce je upozornit na výtvarné aktivity v Brně, ale současně i na některé otázky aktuální kulturní politiky města.

tyden_vytvarne_kultury

„Týden výtvarné kultury jako společná akce brněnských institucí je příležitostí pozorněji se soustředit na obrazy, diskutovat o nich nebo aktivně prožít některou z tvůrčích dílen," říká za organizátory akce Radek Horáček z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Akce s podtitulem týden veřejných dialogů s výtvarným uměním se v Brně koná již potřetí. „Nejen v Brně probíhají v posledních měsících dramatické diskuse o principech podpory kulturních institucí a uměleckého života z veřejných prostředků. Z historie máme dostatek poučných příkladů, které potvrzují nenahraditelnou hodnotu a společenský význam umění," dodává Horáček.

Program na sobotu 17. března

  • Dětský výtvarný ateliér – výtvarný program pro rodiny s dětmi ve věku od 4 do 12 let. Wannieck Gallery
  • Cesta za barevným světlem – výtvarný ateliér pro děti. Místodržitelský palác.
  • Záhady duše / Záhada osobnosti – dokumentární cyklus a beseda s hostem Monikou Rychlíkovou. Uměleckoprůmyslové muzeum.
  • Obrazy mysli / mysl v obrazech – lektorský výklad na výstavě. Uměleckoprůmyslové muzem

Program na neděli 18. března

  • Mensa ČR v Obrazech mysli – testování IQ dětí (od 5 let) i dospělých (od 14 let). Uměleckoprůmyslové muzeum.
  • Václav Fořtík / Mensa ČR – Přednáška o významu a funkci Mensy, mezinárodní společenské organizace založené roku 1946 v Oxfordu. Uměleckoprůmyslové muzeum.

Podrobný program zájemci najdou na oficiálních stránkách Týdne výtvarné kultury tvk-brno.cz. Do akce se zapojily Galerie TIC, Moravské zemské muzeum, Wannieck Gallery, Galerie Aula FaVU VUT, Galerie Černá linka Pedagogické fakulty MU, Divadlo Reduta, Muzeum romské kultury, Café Práh, ZUŠ Jaroslava Kvapila a další. Akce se koná s podporou Masarykovy univerzity a Statutárního města Brna. Koordinátorem akce je Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

(red), foto: Týden výtvarné kultury, tvk-brno.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...