Národní divadlo Brno nabízí v tomto období pohádky pro děti

Brno, 23. prosince 2011 - Čas adventu, čas zklidnění a rozjímání. Čas, v němž má k lidem přijít pohoda a tichá radost, a také setkávání s nejbližšími a s těmi, které máme rádi. Je otázkou, do jaké míry se daří uskutečnit tyto představy v předvánočním čase v rozkolísaném a hektickém 21. století. Jednou z možností je strávit čas ve společnosti krásné hudby, slova a pohybu a po nich si pak zajít na svařené víno či punč...

nd-01

Národní divadlo Brno nabízí v tomto období pohádky pro děti, Popelku, Papageno hraje na kouzelnou flétnu, Šípkovou Růženku a další představení. Jedním z nich je i Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, která se již stává součástí brněnského kulturního života o adventních sobotách a nedělích. S nápadem přišel při svém nástupu na místo ředitele NDB Daniel Dvořák. Hned v prvním roce jeho působení vzniklo scénické provedení této mše, na kterém se podílejí všechny soubory NDB. A tak i letos vždy v sobotu a v neděli od 16 hodin se v Mahenově divadle odehrává příběh o svatém početí a naději.

Dalším představením, jež umocňuje kouzlo posledních dní v roce, je Louskáček. Dílo Petra Iljiče Čajkovského patří již od prvního provedení k nejoblíbenějším baletům pro děti i dospělé. Je mnoho návštěvníků, kteří si nechtějí nechat ujít toto představení o malé Klárce, sirotkovi, který na Štědrý den sní svůj vánoční sen. Naopak scénické ztvárnění oratoria Josepha Haydna Stvoření v choreografii Uweho Scholze s účastí orchestru a sboru Janáčkovy opery je podívanou s monumentálním hudebním doprovodem. Ne nadarmo je sbor Janáčkovy opery pod vedením Josefa Pančíka hodnocen jako nejlepší v České republice.

nd-02

Divadelní Silvestr a lednová nabídka

Na sklonku roku nesmí chybět ani hudba lehčího rázu, jak se označuje opereta. Pod názvem Opereta Gala nastudoval Caspar Richter se sólisty Janáčkovy opery NDB večer s podtitulem Z Paříže do Vídně přes Berlín a Londýn. Zavádí diváky o více než sto let zpět a na jevišti Janáčkova divadla ožívají příběhy z Orfea v podsvětí, Krásné Heleny, Vídeňské krve, Země úsměvů, Polské krve, Veselé vdovy nebo Netopýra.

Rozehřát se melodiemi Johanna Strausse, Jacquese Offenbacha, Franze Lehára, Oscara Nedbala a dalších světových skladatelů mohou na Silvestra. Trocha nostalgie a spousta vášně, to je to pravé, s čím uzavřít poslední den v roce. Trochu chytrého ironického humoru na závěr roku pak v Mahenově divadle nabízí činohra NDB se hrou Ideální manžel od Oscara Wildea.

Po rozloučení se starým rokem Národní divadlo Brno rozjíždí své další nabídky. Kromě běžného repertoáru přivítá 6. ledna nový rok Offenbachova opereta Perikola. Originální dílo se odehrává v netradičním exotickém prostředí jihoamerického Peru, kde se dva pouliční zpěváci dostanou do víru intrik, ovšem pomůže jim inteligence a půvab kolegyně Perikoly. A koncem ledna se v Mahenově divadle zaměří na historii města Brna. Uskuteční se zde světová premiéra inscenace Zdenka Plachého Černá Madona Brněnská z období obléhání Brna švédskými vojsky (1645).

Nedílnou součástí lednového kulturního života v Brně jsou i dva plesy. Ples před oponou, reprezentativní ples města Brna v Mahenově divadle 14. ledna a Maškarní bál aneb Mozart v Redutě v Divadle Reduta na Zelném trhu 28. ledna. Tím ale výčet aktivit Národního divadla Brno rozhodně nekončí. Podrobnější a další informace najdete na www.ndbrno.cz

Šárka Motalová,
ND Brno

Vyšlo v Brno Business & Style

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...