eWay
Helios

Tales of Sahara

sahara-01Brno, 25. ledna 2012 - Brněnská orientální taneční scéna se v posledních dvou letech stává rovnocenným partnerem dalším výrazným středoevropským orientálním platformám. V polovině října jsme měli možnost přesvědčit se o tom během druhého ročníku festivalu Tales of Sahara, jehož program byl nabitý tanečními semináři a tematickými přednáškami o Orientu. Tentokrát bylo dějovou linií mysteriózní putování hlavního hrdiny Egyptem.

Vhodně zvolené zahájení programu skupinovou choreografií Al Fayyum Dancers s křídly Isis a s prožitkem a lehkostí zatančený tarab Ana Bastanak tanečnice Sheyly vtáhly diváky do příběhu o putování za bájným talismanem – kouzelným egyptským kamenem. Závěr bloku sólových vstupů patřil Mercedes Nieto, jejíž autentický taneční projev v orientální milostné písni přenesl atmosféru do dramatičtější polohy. Standardně pěkný výkon skupiny Aphrodité v tanci se shamadany předcházel raqs sharki sólu dalšího ze zahraničních hostů festivalu, jímž byla tanečnice Yalia. Její technika a ladnost si získaly velký divácký aplaus. Následoval andaluzsko-arabský tanec muwashahat, který je zhudebněnou klasickou arabskou poezií a nedostižně jej u nás interpretuje tanečnice Eglal. V další části programu se jeviště roztančilo folklórními tanci z Egypta (Sheyla a Al Fayyum Dancers – baladi pop; Maha Jazíra – shaabi) i Libanonu (skupina Ishtar – dabkeh). Zejména skupina Ishtar si energickým, plnokrevným tancem dabkeh vysloužila nadšený potlesk.

sahara-02Al Fayyum Dancers - Bollywood

Druhou část programu uvedla vynikající česká tanečnice Badriyah se skladbou Ya Msafer Wahdak. Po její interpretaci egyptské milostné písně ovládla pódium skupina Sahar se skupinovým drum solem za živého doprovodu bubeníka Míry Čipery a poté svěží blok foklórních tanců. Laškovné bambouti v podání Al Fayyum Dancers mělo i díky vtipu u diváků velkou odezvu. Podobně nadšeně přijalo obecenstvo tanec melaya leff ve svádivém podání tanečnice Jamilah a hagallu v podání Al Fayyum Dancers. Veliký ohlas vzbudilo čtvrthodinové vystoupení tradičního egyptského tranzovního tance tanoura, který předvedl další z významných hostů večera, egyptský tanečník Osama Farag. Ghawazee, folklórní tanec egyptských cikánů z oblasti Luxoru, představily opět Al Fayyum Dancers, a saidi v méně známém podání s činelkami tanečnice Ranya. Velkolepým vyvrcholením show bylo vystoupení hlavního hosta festivalu Mercedes Nieto s vynikající interpretací raqs sharki a úžasné české tanečnice mezinárodního věhlasu Shereen s podmanivým baladi a tarab. Skupina Al Fayyum Dancers s tanci bollywood a bhangra nakonec zajistila působivý, energií a barvami sršící závěr večera.

sahara-03Al Fayyum Dancers - Křídla Isis

Martina Ahmed-Čermáková
Foto: Libor Foltýnek

Vyšlo v Brno Business & Style

ZWsoft

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Nejbližší akce

Žádné události

Šalina 300x250